Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Culoare lichid servodirectie laguna3 ?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna III
ionutmgn
Salutare ....ce culoare are lichidul de servodirectie?? Din ce am citit este rosu...eu am schimbat lichidul de la servodirectie dar au bagat verde (cel care il aveam eu in instalatie era inchis la culoare)[attachmentid=1628117025] si din ce am observat sa mai întărit directia fata de cum era inainte. Daca stiti exact ce se pune va sunt recunoscator
mars
Eu cred ca trebuia Elf Renaultmatic (D2), care e rosu.
cj98czh
ala din poza daca nu ma insel este pt gama VW ... nu este ok pt. Renault.
madhorsefuzzy
Uleiul din manualul de service pentru Laguna 3 este Total Fluide DA.
mars
M-am uitat si eu in manual si apar amandoua (doar ca la Elf scrie "except Laguna III", ceea ce nu are niciun sens...). Sa aiba legatura cu faptul ca s-au montat doua feluri de servo, adica cea hidraulica, cu pompa antrenata de curea si rezervor la vedere si cea electro-hidraulica, cu rezervorul mic montat deasupra ei, ascunsa in pasajul rotii din stanga blink.gif? Oricum, ambele au culoarea rosie.

[attachmentid=1628117040]
madhorsefuzzy
La 4Control servo e diferita de cea de pe Laguna 2.
Pe cele fara 4Control servo e identic cu cel de la Laguna 2.

Ca sa uniformizeze lichidul folosit pe Laguna 3 au pus Total in loc de vechiul Elf.

Era perioada in care vroiau sa uniformizeze standardele in grup.
cj98czh
Total detine Elf ...
ionutmgn
Mulțumesc pentru răspunsuri
madhorsefuzzy
Sper ca ai inteles ca iti trebuie Total Fluide DA avand 4Control. smile.gif

E diferenta mare intre vascozitatile celor 2 amintite pe aici.
ionutmgn
Făcut... Multumesc!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.