Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ajutor achiziție Renault Grand Scenic 2015
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Scenic, Scenic RX4, Scenic II, Grand Scenic, Koleos
ndcg
Bună ziua.

Doresc să achiziționez autoturismul din link. Renault Grand Scenic din 2015 motorizare diesel 1.6.
De ce fac asta? Am o Dacia Lodgy luată de nouă dar nu sunt mulțumit de anumite aspecte ce țin de finisaje, însonorizare, poziția incomodă la drum lung etc.
Vreau să dau Dacia și să iau un Grand Scenic ca ăsta ptr 4-5 ani după care un Espace sau Sharan nou, acum nu îmi permit.
Întrebări:
- este o mașină fiabilă?
- motorizarea asta e ok sau să caut alta? nu mă interesează consumul ci fiabilitatea motorului, mașina va circula 70-80 km zilnic
- sunt probleme cunoscute la această motorizare sau acest model?
- înafară de distribuție și filtre, ulei etc, ce ar mai trebui schimbat ca să fiu cât de cât sigură că nu mă lasă în drum?
- ce costuri aproximative ar fi dacă mi-ar cădea turbina, filtru particule sau egr și altele de genul?
- să rămân la diesel sau să caut benzina plus GPL?

Îmi făcusem un buget de încă 1500-2000 euro să înlocuiesc ce trebuie după cumpărare. Dacă e cazul, Mulțumesc anticipat!
cj98czh
despre o masina care are un rulaj de ?

istoric verificabil ?

1.6 dCi este pe lant, teoretic nu ai ce curea sa schimbi ...

Este un motor de calarit si nepretentios ..
einstein1984
daca pica turbina sau fap pregatesti 1000 de euro la dealer minim, daca vrei turbo reco sau SH mai putin de 500 probabil. FAP universal cica exista, nu stiu cata treaba face
egr sigur e mai ieftin
BiGBearRO
chiar daca vei merge spre benzina + gpl, de turbo tot nu scapi
in opinia mea varianta cu 1.6 dci EURO6 e mai buna
nu se compara Scenicul cu Lodgy

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.