Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pompa centrala pedala ambreiaj
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
mihaitaa
Buna dimineata.
Symbol 1.5 dci, 2007, 205000 km. De ceva vreme am probleme cu senzorul de pe pedala acceleratie. Am ales sa iau din dezmembrari si deja am schimbat doua... Am pus tester si imi da eroarea P0225 (sensor/switch "C" si/sau "D") si se aprinde din cand in cand "arcul". Am inlocuit ieri pedala, a doua si astazi iar am eroarea...
In timp ce schimbam pedala, am observat o scurgere de lichid de langa pedala de ambriaj.
Am doua intrebari:
1) Problema senzor, chiar trebuie sa iau un senzor nou sau am eu ghinionul sa le iau sh defecte?
2) Am pus poze cu piesa cu problema si piesa care trebuie inlocuita. Ati mai schimbat asa ceva voi si se poate face fara sa merg intr-un service?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

[attachmentid=1628114245] [attachmentid=1628114247] [attachmentid=1628114248]

Imi cer scuze am scris eu codul gresit la eroare, cel corect este P0225 - Powertrain throttle/pedal position Sensor/Switch "C".

Daca ma poate ajuta un moderator, nu pot trimite mesaje private....
24mura
verifica si firele, ai problema la cablaj nu la pedala. si eu am avut erori pe Clip si uneori mi se aprindea arcul in bord. de la pedala de acceleratie undeva prin spatele pedalei de frana e un conector de 10 pini care saracu nu mai face contact bine si arunca erori. acel conector trebuie inlocuit (nu pus pe direct) si problemele tale s-au rezolvat.
myhay1208
Eu te-as sfatui sa iei contactul ala nou. Am cumparat eu acum cativa ani pentru un Logan, a costat vreo 50 de lei. Asa stii sigur ca n-ai probleme.

Verifica mufa de la pedaua de acceleratie (asa cum a zis si @24mura). In timp, se deplaseaza conectorul si nu mai face contact corect. Daca nu se rezolva prin repozitionare/curatare atunci poti lega firele direct (am citit pe aici ca asa s-a rezolvat problema in cateva cazuri, in trecut).
mihaitaa
Multumesc pentru raspunsuri. Voi schimba mufa de la senzor.
Pentru problema a doua cu pompa centrala de la pedala ambreiaj, ati patit asa ceva?
24mura
NU mufa de la pedala de acceleratie. nu ati citit bine...

"DE LA pedala de acceleratie" inseamna in continuarea ei, nu la ea. R35 pe vederea aceasta de ansablu. 921 este pedala de acceleratie.

nu stiu despre ce senzor e vorba, sunt doua potentiometre in pedala.

ai probleme cu ambreiajul? pedala prea moale, pierzi lichid de frana etc.? daca raspunsul este nu, atunci nu iti bate capul cu el. oricum ai nevoie de acces in spatele pedalierului si de scos conducta care duce la sclavetele de pe cutie, deci nu recomand facuta in spatele blocului decat daca vrei sa pierzi ambreiajul dintr-o data.
myhay1208
Daca e vorba de R35, se ajunge usor la el.

mihaitaa
QUOTE(24mura @ 20 Feb 2020, 14:56)
NU mufa de la pedala de acceleratie. nu ati citit bine...

"DE LA pedala de acceleratie" inseamna in continuarea ei, nu la ea. R35 pe vederea aceasta de ansablu. 921 este pedala de acceleratie.

nu stiu despre ce senzor e vorba, sunt doua potentiometre in pedala.

ai probleme cu ambreiajul? pedala prea moale, pierzi lichid de frana etc.? daca raspunsul este nu, atunci nu iti bate capul cu el. oricum ai nevoie de acces in spatele pedalierului si de scos conducta care duce la sclavetele de pe cutie, deci nu recomand facuta in spatele blocului decat daca vrei sa pierzi ambreiajul dintr-o data.
*



Multumesc pentru schita, m-am lamurit cu mufa unde este.
Pedala de ambreiaj este ok, doar ca am gasit presul umed cu un lichid si am vazut piesa de langa pedala care este umeda si are rugina pe ea. Am crezut ca este de la incaltaminte dar nu se mai usuca pata...
O sa fac o programare la un service sa vedem despre ce este vorba.
mihaitaa
Am fost astazi la service si am rezolvat problemele...
Schimbat pompa ambreiaj, pe acolo am pierdut lichid. Acum pedala este mult mai "joasa" la schimbare vitezelor. Inainte era foarte "sus" si aveam cursa lunga.
Senzor pedala este ok, nu mai am eroare. Probabil cand scapa lichid, a ajuns pe mufa... Voi vedea in timp.
In plus de asta am scapat si de eroare de centura+serv, banda airbag intrerupta. Lipita si eroarea a disparut.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.