Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Huruit turbina
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane III
Sandum13
Salut! Detin un Megane 3 1.5 dCi 2009. De cand a venit frigul, turbina huruie pana se incalzeste motorul. Cu cat urc mai mult in turatii, cu atat se aude mai tare (si pe loc si in mers). In rest, masina trage la fel de bine ca inainte, zgomotul fiind singurul simptom.
Am inregistrat zgomotul, pentru a cere mai multe pareri. A mai avut cineva de a face cu asa ceva?

Huruit turbina
xmisterx
Da asta e semn de oboseala la turbina, cati Km are masina cu turbina asta?
Sandum13
QUOTE(xmisterx @ 22 Jan 2020, 08:36)
Da asta e semn de oboseala la turbina, cati Km are masina cu turbina asta?
*



In bord are 155k, in realitate cine stie .. O detin din iunie 2019
cj98czh
QUOTE(Sandum13 @ 22 Jan 2020, 13:47)
In bord are 155k, in realitate cine stie ..
*



pune o serie de sasiu ca te lamuresc colegii .. dar verificarile astea se fac inainte de a lua masina ... ma refer la istoric ..
Sandum13
QUOTE(cj98czh @ 22 Jan 2020, 13:50)
pune o serie de sasiu ca te lamuresc colegii .. dar verificarile astea se fac inainte de a lua masina ... ma refer la istoric ..
*



VF1BZ0B0641510965

Am verificat-o si eu, nu am gasit nimic legat de km reali. Oricum, nu mai pot face nimic in privinta asta. Vreau doar sa stiu cam cat de grava e problema cu turbina, daca se poate rezolva sau trebuie schimbata, deocamdata nu pot ajunge la un mecanic.
Dupa cum am spus si mai sus, zgomotul este singurul simptom, si dispare dupa ce se incalzeste motorul, de parca nu ar mai avea nimic.
cj98czh
din pacate fara sa ajungi la un mecanic .. nimeni nu iti poate da nimic ... trebuie vazut ce provoaca zgomotul, in ce stare este turbo, etc ... daca este turbo si o ia pe ulei ... cam este bun de schimbat motorul ... nu prea m-as juca cu asa ceva ... deci fa-ti timp ca poate sa fie scump ... mult mai scump decat un schimb de turbo ..
Sandum13
QUOTE(cj98czh @ 22 Jan 2020, 14:21)
din pacate fara sa ajungi la un mecanic .. nimeni nu iti poate da nimic ... trebuie vazut ce provoaca zgomotul, in ce stare este turbo, etc ... daca este turbo si o ia pe ulei ... cam este bun de schimbat motorul ... nu prea m-as juca cu asa ceva ... deci fa-ti timp ca poate sa fie scump ... mult mai scump decat un schimb de turbo ..
*



Eu doar am presupus ca e turbina. E ciudat ca zgomotul apare cat de putin as calca acceleratia, nu la turatia la care intra turbina.

EDIT: Am mai primit si alte pareri. Cineva imi spunea ca ar fi de la galeria de admisie, ca nu ar fi stranse suruburile, iar cand se incalzeste se dilata galeria si atunci etanseaza.
xmisterx
Ar mai putea fi ceva role uzate pe acolo dar si asa fara o investigatie amanuntita nu ai cum sa-ti dai seama.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.