Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: k4m854
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Modificari si imbunatatiri
balauru_327
Are cineva mai multe informatii despre aceasta varianta de motor?
Ce are in plus fata de un 1.6 16v ''clasic'' ? Banuiesc ca alta evacuare si admisie.
Si cea mai interesanta intrebare , ''transformarea'' unui 1.6 16v de 83kw in 98kw se poate face, mai exact, cum?
Am gasit un dyno pe net pentru k4m854 si are cam 160NM , iar din cate imi aduc aminte cutia de viteze ( JH3-142) suporta pana la 170NM.
Multumesc.
balauru_327
Cu greu am mai gasit ceva informatii.
Din cate am inteles eu, varianta de 98kw are admisia si compresia marita, o evacuare modificata si alte briz-brizuri. Din pacate plusul de putere, comparand cu un 83kw, se simte de pe la 4000rot/min.

https://www.youtube.com/watch?v=GOjs__vO6L4

Am mai gasit o varianta, k4m862 de 95kw, care a echipat Clio3 GT si unele Scenic.

Si am mai aflat o informatie de la userul Dsign
''Este motor similar cu cel de pe Twingo RS sau Wind, unde face 133cp la mai multe ture.
(...)
Are arbore principal de dci, baie ulei si carter ambreiaj de dci.
Cutia este jr5 la twingo sau tl4 la clio gt, deci cutii pt carter mare.

Puterea este scoasa din compresie mărită, admisie si evacuare specifice, distribuție variabilă acordata specific, axe cu came si arcuri de supape agresive, electronica bine calculata.

Pe 133 clapeta de aer este fix cea de 2.0 197 ( Clio 3RS)
(...)
Este vechiul bloc 1.6 16v, îmbunătățit, a primit piese si a beneficiat de cercetările celor de la RenaultSport din era S1600 - motorul scotea 230cp aproximativ, fara turbo. Una dintre caracteristici era fix arborele cotit de dci ''
einstein1984
si biele de DCI, pistoane speciale ca sa creasca compresia
balauru_327
Pai la 160NM nu stiu daca sunt necesare biele de DCI.
Ce mi se pare mie ciudat,e ca se foloseste cutia de viteze de DCI pe un motor care are graficul de putere, pana la aproape 4000rot/min, identic cu motorul de 83kw.
La ce naiba ii mai zice Clio GT.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.