Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme viteza I
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
aazurr
Salut,

De cateva zile am alta problema cu masina: In cam 1-2/10 cazuri cand plec de pe loc nu intra viteza I, se opreste la jumatea cursei. Nu scoate niciun zgomot si in celelalte viteze + R intra normal. E foarte deranjanta problema in trafic la semafor.

Cand o apuca, nu merge nici din N in a I-a, nici din a II-a in a I-a, singurul mod in care reusesc sa o bag pana la urma fiind sa las ambreiajul si sa incerc iar o data, de doua ori. Face asa si cu motorul rece si cald.

Am inteles ca o posibila problema ar fi uleiul - nu cred ca a fost schimbat in 12 ani - dar parerea mea e ca daca ar fi asta ar face figuri in toate vitezele. Il voi schimba saptamana asta oricum. Cam cat ar tb sa iau 3 sau 4 litri?

Ce problema credeti ca are? Sa fie din cutie (pinion, sincron etc) sau scap doar cu schimbul de ulei?

Renault Symbol 2007 1.4 8v
RazvanF
Ambreiaj uzat, cablu uzat și în cel mai rău caz sincronul. Eu unul cred că e placa de presiune.
z_fdd bacau
cred ca e valabil ce spune Razvan, stiu pe cineva care a patit la Logan (aceeasi Marie cu alta palarie), a schimbat cutia de viteze, dar nu a rezolvat pana nu a inlocuit ambreiajul.

Despre cablu...nu cred ca el e vinovatul, dar poti incerca sa-l schimbi, mai ales daca e cel original...nu e tocmai o avere
eugen261
Scoate covorașul de la picioare și vezi ce face, daca se schimba comportamentul câtdecât e ansamblu ambreiaj.
aazurr
S-a rezolvat problema si revin cu update:

Nu era nici ambreiajul, nici cablul. In octombrie sau la inceputul lui noiembrie am recondiționat caseta de direcție la Tureal in București. Ca sa o dea jos sa lucreze la ea au deconectat schimbătorul de cutie, scotand teava care face legatura intre cele doua pe sub masina si nu au montat-o bine la loc. Cred ca se numește bieleta de comanda, dar nu vreau sa zic prostii.

In fine, cand am luat masina atunci n-am observat probleme, dar la frig a inceput sa faca problema explicată mai sus. A reglat mecanicul apoi teava aia vreo 5-10 minute si acum, minune, merge mai bine ca atunci cand am luat masina, pot sa bag viteza 1 cu 2 degete smile.gif) A zis ca trebuia sa merg la ei ca am garantie la manopera, dar am considerat ca pierdeam prea mult timp pentru o reparație chiar destul de rapida, parerea mea.

Am schimbat si uleiul din cutie, ca tot il cumparasem si eram la mecanic.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.