Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Nelamurire comportament caseta directie
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane III
mitza97
Salutare.
In primul rand, as dorii ca acest topic sa nu mai fie urgent inchis de catre moderator.
Vin cu o intrebare: care este rolul acestui forum? Nu cel de a ne ajuta in cazul anumitor probleme?
Problema pe care doresc sa o expun nu are un raspuns in paginile acestui forum, cel putin eu nu am gasit....rog moderatorul daca exista acest raspuns, sa ma ajute el, si ain acest caz, imi cer scuze.
Si acum sa revenim la problema.

Am inlocuit recent caseta de directie impreuna cu capete de bara si bielete directie, caseta fiind noua.
Am o nelamurire, de cand s-a inlocuit se intimpla ca uneori cand rotesc la maxim volanul in oricare directie sa simt niste trepidatii ritmice in volan la capat de cursa (daca tin volanul in acea pozitie la intervale de timp de aprox. 2 sec se mai roteste inca putin in acea directie).
Inainte nu avea acest simptom.
Credeti ca e o problema la caseta sau altceva?

PS: am uitat sa dau detaliile masinii: Megane 3 Grandtour 1.5 dCI KZ0C af 2012
silvanu96
caseta este noua sau refurbish ?
ar putea fi de la caseta, de la coloana de directie sau cuplajul dintre ele, oricum trebuie facuta o verificare ,cu masina sus si cu masina pe pamant, deci un fel de diagnoza...
in principiu cel ce ti-a facut lucrarea , ar trebui sa-ti faca aceasta diagnoza gratuit.
mitza97
Este noua, cel puțin asta a fost opțiunea mea. Sper sa fie și în realitate noua.
Interesant este că nu apare problema întotdeauna la sfârșitul rotirii volanului...cert este că înainte de schimbarea ei nu am sesizat acest comportament.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.