Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Temperatura normala la motor 1.5 renault fluence
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Fluence
Znoopilica
Salutare, pot incepe prin a va spune ca sunt nou in ceea ce priveste atat forumul cat si utilizator al marcii Renault.
Am achizitionat de o saptamana un renault fluence 2010. Motor 1.5 dci 106 cp...km 159.000
Insa am o intrebare care ma obsedeaza. De ce oscileaza acul de temperatura motor intre 2 linii?
Eu din istoric, stiu ca acul de temperatura se fixa la un punct si acolo intepenea.
Insa am observat la acest renault faptul ca uneori se apropie foarte mult de linia 3, iar alteori ramane la mijloc.
Am atasat si o poza pentru a intelege mai bine cum sta temperatura si in ce interval se joaca ea.
Aveti idee daca este ok acum sau unde ar trebui sa stea temperatura?
biggrin.gif
Va multumesc frumos
einstein1984
la 160 000 ii poti lua un termostat nou.
Znoopilica
Multumesc de sfat. Vineri o duc pt schimb de distributie si accesorii asa ca trec si termostatul pe lista.
Totusi sunt extrem de doritor sa stiu unde ar trebui sa stea normal acel ac sau daca e normal sa fluctueze.
Mentionez ca nu trec de 3000 turatii.(mers normal, stat in trafic)
Thx
lucian_alex20
@znoopilica - in mod normal un motor sta undeva la 90-110 grade dupa ce s-a incalzit. da, termostatul este o idee (sa fie verificat). mai degraba, cand scade, nu cumva intra in functiune electroventilatorul? daca da, atunci e normal sa se plimbe acu pentru ca atinge o temperatura mai mare si ventilatorul il raceste si tot asa.
Znoopilica
Multumesc frumos de raspunsuri. Pot inchide topicul
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.