Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Se aprind singure becurile
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
Dan131
Draga forum, nu fac topicul deloc la misto, chiar nu glumesc.
De mai multe ori mi s-a intamplat ca eu sa sting becurile, inchid masina, si dimineata sa le gasesc aprinse..Nu a intrat nimeni in masina, era incuiata, deci NIMENI nu a interactionat cu masina, dar gasesc becurile aprinse si maneta intoarsa la luminile de drum (ca si cum cineva ar fi actionat-o)..Azi am trecut de cateva ori bune prin fata masinii, deci sunt absolut 100% fara dubiu sigur ca NU le-am lasat aprinse.
De unde e buba?
Rimio de Vassur
Asta e din categoria gremlinilor care populeaza masinile. Al tau e foarte nastrusnic daca intoarce si maneta.
Citeva ore de lumini aprinse ar trebui sa consume bateria. Nu e consumata dimineata?
Asa, de la distanta internetului ... a umblat cineva la blocul de lumini? Poti sa il scoti seara si vezi daca se mai aprinde ceva.
A doua cartela unde e?
greny
Salut.
Chestia asta tampita am patit-o si eu de cateva ori si-am zis ca sunt nebun, dar parese ca suntem 2 smile.gif))
Lumini pe auto,dar cum la noi se merge cu faza scurta pe drumirile din afara orasului, trecem manual pe faza scurta.
Ajungem la destinatie, parcam, oprim motorul si luminile se sting automat la deschiderea usii soferului.
Blocam masina si plecam , ne uitam in spate si vedem luminile stinse.
Dimineata in schimb, minune, luminile sunt aprinse,dar bateria nu e moarta.
Cred ca are treaba cu senzorului de lumini, dar nu am gasit combinatia de factori.

Ca solutie, nu mai tine farurile pe auto si tine minte ca daca opresti motorul si deschizi usa, luminile se sting automat.

spor!
Dan131
QUOTE(greny @ 14 Oct 2019, 08:27)
Salut.
Chestia asta tampita am patit-o si eu de cateva ori si-am zis ca sunt nebun, dar parese ca suntem 2 smile.gif))
Lumini pe auto,dar cum la noi se merge cu faza scurta pe drumirile din afara orasului, trecem manual pe faza scurta.
Ajungem la destinatie, parcam, oprim motorul si luminile se sting automat la deschiderea usii soferului.
Blocam masina si plecam , ne uitam in spate si vedem luminile stinse.
Dimineata in schimb, minune, luminile sunt aprinse,dar bateria nu e moarta.
Cred ca are treaba cu senzorului de lumini, dar nu am gasit combinatia de factori.

Ca solutie, nu mai tine farurile pe auto si tine minte ca daca opresti motorul si deschizi usa, luminile se sting automat.

spor!
*



Chestia e ca eu am dezactivat senzorul de lumini de mult timp
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.