Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bucsi bara stabilizatoare
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane III
cosmin_angh3l
Salutare. A schimbat cineva bucsile de la bara stabilizatoare pentru a ne explica cum se schimba? Eu am un mic joc cand misc de bara si as vrea sa la schimb. Multumesc.
IonutGligan
Si eu sunt interesat sa le schimb, am schimbat recent bielete antiruliu, pivoti, capetele de bara, flanse amortizoare si rulmenti sarcina fata, iar bucsile de la bara stabilizatoare nu mi le-a schimbat ca e mai complicat din cate zice mecanicul ca zicea ca trebuie sa dea caseta jos etc, ca mi le schimba cand oi schimba kit-ul de ambreiaj etc.

Nu stiu daca-i chiar asa de complicat si daca e intradevar cum zice el (ca trebuie sa dea caseta jos) dar mi s-a parut putin ciudat sa nu vrea sa mi le schimbe cu toate ca am insistat.
cristiancatalin
Nu pot sa zic ca ma pricep la masini, dar am schimbat in service la mai multe masini bucsile de la bara stabilizatoare, si nu am auzit pana acum sa dea cineva caseta jos pentru a schimba acele bucsi ( nu vorbesc de Renault)
IonutGligan
La cadrul motor, jug sau H-ul cum ii mai spun mecanicii deci sa inteleg ca doar doua suruburi desfaci ??? ca din ce vad in clipul de mai jos doar schimbul de bucsi pare complicat daca n-ai sculele uneltele necesare.

https://www.youtube.com/watch?v=weblbBFa_2k


Ce anume trebuie desfacut dupa ce dai scutul motor jos ca sa ajungi sa dai cadrul motor jos pentru a schimba cele doua bucsi ? care sunt pasii ?
cristiancatalin
Nu ma pricep asa de bine. Daca ajung pe la service ma interesez
azaghorth
QUOTE(IonutGligan @ 6 Oct 2019, 19:25)
Ce anume trebuie desfacut dupa ce dai scutul motor jos ca sa ajungi sa dai cadrul motor jos pentru a schimba cele doua bucsi ?  care sunt pasii ?
*


Braṭele
filip3
am schimbat luna trecuta bratele si bielete antiruliu. luasem si bucsi bara stabilizatoare,mecanicul meu desi scotea basculele a zis ca nu imi schimba bucsile ca e mult prea complicat si nici nu imi trebuie.. ce-i drept masina e perfecta lagropi sau sine de tramvai,absolut niciun sunet. asadar si eu am ramas cu ele..
ProfiBv
e de lucru oricare ar fi cauza
https://www.youtube.com/watch?v=_Bo9KhOIiFk
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.