Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schema electrica Laguna 2 1.8 16v 2002
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
iceglro
Salut. Am tot avut niste probleme cu laguna mea si pana la urma cred ca toate sunt cauzate de instalatia electrica. Mai exact, am schimbat 2 calculatoare de injectie si o clapeta si tot face probleme iar ecranul mare de navigatie nu se aprinde deloc. De asemenea, alarma nu scoate nici un sunet dar telecomanda merge pt inchis/deschis usile.

Din cate stiu, mufa de la ecranul de navigatie are 2 pini prin care primeste curent dar cand am masurat am vazut ca doar unul baga curent, celalalt nu.

Dupa ce am pus testerul ultima data am gasit erorile urmatoare:

df002 - Throttle potentiometer circuit, coherence between track1 and track2
df137 - Throttle control valve
df106 - Catalytic converter functional fault; OBD fault detected whilst driving

Clapeta e noua, montata in primavara. Cineva mi-a spus ca prima eroare ar indica o problema electrica dar nu gasesc nicaieri schema. Cea mai importanta ar fi partea baterie > ecu > clapeta.

Multumesc.
grig1960
Va salut,
Aici: http://www.mitzone.ro/manuale/, in sectiunea 1_VISU sunt puse de colegul mitzone schemele electrice complete pentru toate modelele de Renault, inclusiv Renault Laguna 2. Descarci de acolo ce te intereseaza, se deschide cu un program care vede formatul .iso (WinRar spre exemplu) si dupa aia accesezi NTSE.exe, alegi limba si se deschide programul. Mai departe butonezi pe acolo si o sa gasesti ce te intereseaza. Daca nu te descurci, da-mi un PM si rezolvam.

Cu stima si drumuri bune.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.