Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Inlocuire volan
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Modificari si imbunatatiri
Dan131
Draga forum, vreau sa imi schimb volanul de pe Megane 2 (fara butoane) cu unul de Renault 21..Vreau sa va intreb, este posibila operatiunea, se potrivesc volanele ?
einstein1984
si de ce ai vrea sa renunti la airbag si la klaxon?
Dan131
QUOTE(einstein1984 @ 17 Sep 2019, 07:25)
si de ce ai vrea sa renunti la airbag si la klaxon?
*



Deci pierd claxonul prin operatiunea asta..
Atunci renunt
cj98czh
deci claxonul este important ... nu airbag-urile care pot sa faca diferenta intre viata si moarte .... ok ...
einstein1984
acuma poti taia mufa si pune pe direct claxonul d ela R21 cu cablajul d emegane, dar poate prin volanul ala nu mai vezi vitezometrul.... Butucul d evolan sunt destul de sigur ca e diferit, ai o poza cu cel de R21? parta cu canelurile care vine pe coloana.
De airbag nu e nevoie czh, e megane 2, are deja spira rupta si oricum nu mergea
Dan131
QUOTE(einstein1984 @ 17 Sep 2019, 15:52)
acuma poti taia mufa si pune pe direct claxonul d ela R21 cu cablajul d emegane, dar poate prin volanul ala nu mai vezi vitezometrul.... Butucul d evolan sunt destul de sigur ca e diferit, ai o poza cu cel de R21? parta cu canelurile care vine pe coloana.
   De airbag nu e nevoie czh, e megane 2, are deja spira rupta si oricum nu mergea
*


Volanul arata cam asa la spate (poza de pe net, difera modelul volanului)

https://i.ebayimg.com/images/g/Gb4AAOSwq1JZKVTc/s-l500.jpg

Din fata asa arata volanul pe care il vreau
https://ibb.co/LY2wSp9

Nu stiu daca diametrul canelului e acelasi ca la Megane, din poza pare mai mare decat la Megane
einstein1984
gunoiul ala pozat din fata e un turcism, nu cred ca a fost de fabrica pe R21.
Dan131
QUOTE(einstein1984 @ 18 Sep 2019, 07:14)
gunoiul ala pozat din fata e un turcism, nu cred ca a fost de fabrica pe R21.
*


Ma las pagubas atunci, mai bine dau banii sa rezolv panglica
Alin2225
Claxonul este foarte important, adesea vital....airbagul este un fel de batista....sa nu murdaresti bordul, volanul sau chiar parbrizul de sange....cam asa ceva....Ai noroc sau nu ai!!
einstein1984
ala din poza oricum e fara klaxon.
@Alin2255 pe princpiul asta poti conduce fara centura si cu usa demontata, daca ai "noroc" nu ai nevoie de masina sa te salveze.
Dan131
QUOTE(xmisterx)
.


Nu pot raspunde la PM-uri, poti sa dai cateva poze ?
cj98czh
QUOTE(Alin2225 @ 19 Sep 2019, 01:46)
airbagul este un fel de batista....sa nu murdaresti bordul, volanul sau chiar parbrizul de sange....cam asa ceva....Ai noroc sau nu ai!!
*




Iti doresc sa nu ai vreodata nevoie de batista aia ...
Dan131
Ca sa nu deschid alt topic si ca sa imi maresc nr. de postari, va intreb si eu, jantele pe 15 se potrivesc de pe Logan pe Megane 2 ?
Alin2225
QUOTE(cj98czh @ 19 Sep 2019, 15:21)
Iti doresc sa nu ai vreodata nevoie de batista aia ...
*


In calitate de dezmembrator iti spun din ce vad zilnic. Ori volanul si parbrizul sunt murdare de sange ori airbag ul...una din doua/trei...daca vrei sa vorbim din realitatea de zi cu zi si din ce masini vad eu iti spun ca daca ai "noroc" sa conduci un kia rio, un clio 4 , sau o dacia sandero/logan poti sa ai 250 de airbaguri ca la un accident serios tot nu scapi.
Derapam de la subiect, nu are rost si nu vreau sa fiu offtopic .. a fost o gluma treaba cu "batista"...are si airbag ul rolul lui ca doar nu il montau astia de tampiti dar tine foarte mult si de masina pe care o conduci.
Dan131
M-am lamurit cu volanul ala de R21, dar stiti daca unul de 1310 (ala in 4 spite) s-ar potrivi ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.