Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Grand scenic III
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Scenic, Scenic RX4, Scenic II, Grand Scenic, Koleos
armysg4
Salutare, m-am indragostit De Grande scenic III smile.gif)
Doresc sa achizitionez modelul incepand cu anul 2010 si nu stiu CE motor sa aleg...cel De 1.5 sau 1.9, CE am intele Este CA 1.5 are CAI Putini si folosesti Mai mult turbo....cel De 1.9 are CAI Mai multi si nu folosesti turbo ASA mult smile.gif) ar fi Mai fiabil? Precizez CA nu ma intereseaza consumul... DACA veniti cu niste sfaturi va multumesc.daca nu ,nu va multumesc:))
ProfiBv
QUOTE(armysg4 @ 9 Sep 2019, 19:32)
Salutare, m-am indragostit De Grande scenic III  smile.gif)
Doresc sa achizitionez modelul incepand cu anul 2010 si nu stiu CE motor sa aleg...cel De 1.5 sau 1.9, CE am intele Este CA 1.5 are CAI Putini si folosesti Mai mult turbo....cel De 1.9 are CAI Mai multi si nu folosesti turbo ASA mult smile.gif) ar fi Mai fiabil? Precizez CA nu ma intereseaza consumul... DACA veniti cu niste sfaturi va multumesc.daca nu ,nu va multumesc:))
*


Fara sa-mi multumesti si gratis, daca esti din Brasov , te invit la o proba cu 1.5 dci 110 Cp, EDC .
Catalin10
Salut,

am tot cautat ceva asemanator si nu gasesc.

Am un Grand scenic 1.9 dci 130, 2009.

Consumul in Oras (Bucuresti) nu scade sub 11.5% ba chiar de ceva timp imi arata 14.7%

e normal, la voi ceilalti posesori de care este consumul

PS. Am facut test injectoare sunt ok
Revizia facuta, distributia facuta anul trecut cand am cumparat-o.

Rotile sunt 215.70x17

9 Sep 2019, 19:04:
Este una din problemele puse de un posesor de scenic de care vrei să achzitionezi ,mai mult nu te pot ajuta eu am 1.5 din 2007 euro 4 și consumul nu mă sare de 7%
armysg4
QUOTE(alex462 @ 10 Mar 2011, 09:27)
Am un Grand Scenic 3, dar cu motorul 1.9 dci. Daca te intereseaza ceva anume, nu te sfii...
*




QUOTE(ProfiBv @ 9 Sep 2019, 19:53)
Fara sa-mi multumesti si gratis, daca esti din Brasov , te invit la o proba cu 1.5 dci  110 Cp, EDC .
*


Salut, am condus. Ambele motoare... Super fain...DAR parca 1.9 in pic Mai sprinter mi sa parut...
Dadi_T
Pentru destinația ei, adică o mașină de familie, motorul de 1,5 110 cai, este mai mult decât decent. 1,9 este un motor care nu prea mai corespunde standardelor... nici cred că o să-l găsești prea ușor pe Scenic 3.
Într-adevar, consumul în oraș este un pic mai mare decât te-ai aștepta de la acest motor, recunoscut pentru consumuri mici, dar asta pentru că Grand Scenic-ul este destul de greu la 1600 de kg.
Eu am cutie automata EDC, iar în Iași, un consum de 8-9,5%, în funcție de stilul de condus, trafic, distanțe.
În afara, 2 adulți, 2 copii și bagajele aferente unei sptamani de concediu, 5,4% Iași-Navodari.
6,4%, 3 adulți, 3 copii, 39 de grade Celsius pe alocuri, Navodari-Iasi, fără să opresc motorul in cele 5-6 scurte popasuri.
Evident, depinde și de așteptări. Dacă rămâi conștient că este o mașină de familie, o să găsești motor ca fiind suficient de sprinten.
ProfiBv
Confirm cele spuse @ Dati-T , Brasov - Constanta , tur retur concediu ,3 adulti si 2 copi....6,5% si in oras cat incape ...in functie de talpa.

9 Sep 2019, 22:17:
Atentie la cutia de viteze pe 1,5 dci. Manuala 6 trepte sau robotizata 6 trepte EDC , schimba radical balanta confort si cost intretinere mari vs. nivel echipare scazut dar mai economic....
Aerius
QUOTE(armysg4 @ 9 Sep 2019, 19:28)
Salut, am condus. Ambele motoare... Super fain...DAR parca 1.9 in pic Mai sprinter mi sa parut...
*



Culmea... 1.9 avand vreo 20 de cai si niste cuplu in plus
BiGBearRO
Eu as merge pe una din cele doua variante:
motorina 1.6 dci 131 cp
benzina 2.0 16v 140 cp +GPL - exista doar cu cutie automata

armysg4
QUOTE(ProfiBv @ 9 Sep 2019, 22:11)
Confirm cele spuse @ Dati-T , Brasov - Constanta , tur retur concediu ,3 adulti si 2 copi....6,5% si in oras cat incape ...in functie de talpa.

<span class='edit'>9 Sep 2019, 22:17:</span>
Atentie la cutia de viteze pe 1,5 dci. Manuala 6 trepte sau robotizata 6 trepte EDC , schimba radical balanta confort si cost intretinere mari vs. nivel echipare scazut dar mai economic....
*



Aha.deci sa inteleg CA cele cu 5 viteze sunt Mai ok
yocozoro
daca esti din Cluj poti sa veni la o proba cu 1.5 DCI , EDC, poti chiar si sa o cumperi daca iti place. rolleyes.gif
chivereanumarian
Auziți ce poate sa scrie Robotizata EDC ,Robotizata e una ,edc e alta

Robotizata doar pe logan sa pus si se numeste easy-R ,Robotizata e o cutie manuală pilotata de un calculator

Edc este cu dublu ambreaj!,
ProfiBv
Cutia este una pur mecanica , fără convertizor de cuplu , timoneria ei fiind înlocuită de doua servomotoarele electrice , gestionate de un calculator.
Am vrut doar să-i atrag atenția omului . Nu-i hidratata , nu e CTV .
Caută pe net "SSG pe Sprintere până în 2006 .sa vezi robotizata electrohidraulica și are doar un disc .
cj98czh
dsg, edc sau cum ii mai spun producatorii nu este robotizata ...

https://www.youtube.com/watch?v=t8aGgSbtoJE

ProfiBv
Dar nici automata nu e
With the Getrag Powershift 6DCT250 we will usher in the second era of dual clutch transmissions. Due to the dry dual clutch and the electromechanical actuation, the transmission surpasses even the conventional manual transmission in fuel consumption and CO2 emission.

—Bernd Eckl, COO of the Getrag Group
sursa https://www.greencarcongress.com/2010/04/ge...g-20100416.html

Nu spune ca ar fi cutie automata....si oricum ma bucur de alegerea facuta , cel putin pana la schimbarea de kit ambreaj .
Ovys
Posesor de GS3, 1.5dci, 110cp.
Consum in Iasi: 8,5 - 9,5%.
Consum extraurban intre 5,5% in regim de plimbare, 6,5% in regim normal si 7,5% in regim de autostradă cu 130-140 km/h.
ProfiBv
Nu-i rau @Ovys.
Coincidenta sau nu , dupa ce am renuntat la ELF pentru Motul si schimbat discuri si placute mi-a scazut si mie consumul mediu in regim mix .
~ 2300 km , 8,5 l/100 , viteza medie , 45,5 km/h
Ovys
Eu tot cu Elf merg. Consumul mixt e destul de irelevant. Poate fi 80% urban sau 40% urban.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.