Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Kadjar 16
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Kadjar
Maurik87
Bună seara!

Sunt proprietarul unui Renault Kadjar 1.2 Tce 130Cp an fabricație 2016 si doresc să schimb antigel ul singur. Ma poate ajuta cineva cu ceva informații cu ce trebuie făcut sau nu?
mateipaul25
Din ce scrie in carte, Operatiuni de intretinere periodica, inlocuirea se face la 4 ani. Conform codului 7711428132, se pune antigel Renault Glaceol RX Tip D 1, 8 litri.Nu stiu daca este o operatiune ce se poate face la coltul strazii. Nu am idee cum se face aerisirea. Acum nu stiu daca se pun toti 8 litri sau se mai mixeaza si cu apa distilata. Mai gandeste-te!
D-Ice
Îl amesteci 1/1 cu apa distilata. Îl dai jos pe ala vechi, îl torni pe cel nou dai cheie, completezi, faci o tura și îi dai pedala, completezi iar dacă e necesar și gata.
vvede
De ce vrei sa schimbi antigelul?
Maurik87
Vreau sa schimb antigel ul pentru ca se apropie iarna și nivelul antigel ului îl am scăzut. Locuiesc în Finlanda și aici iernile sunt lungi și reci.
bgd2018
Vezi ca exista lichid de racire in reteaua Renault sau in magazinele de specialitate, nu e nevoie sa amesteci tu nimic.
Vezi ca mai exista un topic pe tema asta aici !
einstein1984
de ce ai face asta singur la o masina in garantie???
voinic
Lichidul de racire nu se completeaza direct din bidon. Trebuie facut amestec 1:1 altfel se modifica concentratia si in timp poate afecta sistemul de racire.
Maurik87
Bună seara tuturor și îmi cer scuze ca nu am reușit sa postez mai devreme. Dacă este vorba de garanție la mașina în cartea care am primit-o după primul proprietar îmi arata ca mașina are garanție doar 3 ani adică pana in data de 04.2019. Am cumpărat antigel de la un magazin de automobile autorizat, doar ca ce ma interesează mai mult dacă fac schimbul de antigel trebuie să-i fac eu aerisirea sau se face automat?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.