Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Demontare grila difuzor
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane IV
AlexOrosanu
Salutare forum, din cauza caldurii,cred, grila difuzorului de pe bord (deasupra consolei centrale) s-a cam exfoliat si vreau s-o schimb. Am dat comanda de alta grila si as dori sa stiu cum se desface. Pe un deviz de la meridian, baietii mi-au taxat operatiunea pe o ora de munca si nu prea mi-a convenit pretul. Multumesc anticipat smile.gif
jbn
Pai oricum grila veche e de aruncat, nu? O poti forta de jur imprejur cu un minilevier. Daca iese bine. Daca se rupe iar bine, macar afli care e mecanismul ulterior. biggrin.gif
Dar de ce nu o schimbi pe garantie?
AlexOrosanu
Initial mi-au spus ca nu intra pe garantie. Pentru 30 de lei cat am dat pe ea OEM nu am stat sa ma cert pe acolo. Daca rup grila nu e o problema, nu vreau sa rup vreo prindere sau ceva. Cand am vazut o ora manopera taxata ma gandeam ca se ajunge pe vreundeva la ea ,habar n-am
Poty
bagi o surubelnita lata intre bord si fata de boxa si ridici, preferabil sa ai doua cu una sa tii contra gen sa o tii mereu deschisa.. iese destul de greu spor
jbn
Uite aici: https://www.youtube.com/watch?v=CnRlNrmACgY
bgdrenault
Ar fi bine daca se lucreaza cu niste spatule din acelea speciale. Cum lucreaza respectivul cu surubelnita metalica neinvelita in nimic, sau macar cu niste banda pe ea, sigur raman semne pe acele grile.

Pai pana la urma avem difuzor acolo sau nu?
BANDOI
acolo e difuzor bose din cate stiu
jbn
Doar "bosii" au difuzor acolo.
papa_mulo
Am desfacut eu una de aia mica laterala de la tweetere ca sa vad daca am fir tras. Merge bine daca te ajuti de un card, nu lasi urme.
Daca esti din buc iti dau eu 20 lei pe grila veche daca nu o rupi cand o scoti.
mnm
QUOTE(papa_mulo @ 6 Sep 2019, 20:07)
Am desfacut eu una de aia mica laterala de la tweetere ca sa vad daca am fir tras........
*


Si erau sau nu.... fire trase la tweeter ?
AlexOrosanu
Multumesc colegi pentru raspunsuri,cand ajunge grila o sa incerc s-o dau jos ca in clipul postat mai sus!

QUOTE(papa_mulo @ 6 Sep 2019, 19:07)
Am desfacut eu una de aia mica laterala de la tweetere ca sa vad daca am fir tras. Merge bine daca te ajuti de un card, nu lasi urme.
Daca esti din buc iti dau eu 20 lei pe grila veche daca nu o rupi cand o scoti.
*


Am dat deja comanda de una noua OEM, e vreo 30 de lei,dar am de asteptat 4-5 zile pana vine
papa_mulo
La breakul meu life nu am gasit fire pt tweetere.

Ma intereseaza grila aia pt ca am in cap un plan pt suport de telefon care sa se prinda de grila, nu de parbriz.
mnm
QUOTE(papa_mulo @ 6 Sep 2019, 22:46)
La breakul meu life nu am gasit fire pt tweetere.
...
*


Multumesc pentru raspuns.
Bogdan 7499
Am verificat și eu la grilele din față:nu am fire pentru tweeter. Poate am noroc la portierele spate. Revin când voi avea timp să demontez fața la o portieră. Dețin varianta Zen.Știe cineva de unde trebuie trase firele pentru tweetere? Se pot lega la boxele din portiere sau din player?
Crap
Salut, eu pe fata NU am avut fire, insa la boxele din usa spate aveam fire cu mufa cu tot smile.gif
Dreamer
Ma poate ajuta cineva cu cateva poze, tutorial, cum se demonteaza grila de la difuzor din portiera fata? Daca se demonteaza ... sau trebuie demontata toata fata de usa pentru a putea ajunge la difuzor.
Multumesc frumos.
jbn
Uite aici:
https://www.youtube.com/watch?v=CnRlNrmACgY&t=6s
jay333
Se demonteaza fata de usa. Nu e greu. https://www.youtube.com/watch?v=Rk0uOSA150w
Dreamer
Multumesc frumos jay333, asta cautam.
lcc
QUOTE(AlexOrosanu @ 5 Sep 2019, 21:37)
Salutare forum, din cauza caldurii,cred, grila difuzorului de pe bord (deasupra consolei centrale) s-a cam exfoliat si vreau s-o schimb. Am dat comanda de alta grila si as dori sa stiu cum se desface. Pe un deviz de la meridian, baietii mi-au taxat operatiunea pe o ora de munca si nu prea mi-a convenit pretul. Multumesc anticipat smile.gif
*


Stergi cu vreo soluție minune ?. Cârpă umedă după ce aspiri praful
Singura soluție minune după care stai liniștit.
jbn
QUOTE(jbn @ 17 Nov 2020, 09:00)

Scuze. Eu am citit doar primul post din topic biggrin.gif deci am raspuns la post-ul gresit biggrin.gif.
Referitor la grila difuzorului din usa, nu bag mana in foc, dar am impresia ca e lipita la cald de fata de usa (are niste clipsuri care prin topire sunt lipite de fata de usa).
Dreamer
Jhb, nu e problema smile.gif Multumesc frumos.
La cum am vazut din masina, acea grila este lipita de fata de usa.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.