Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Roata încinsă după schimbare plăcute frână
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Scenic, Scenic RX4, Scenic II, Grand Scenic, Koleos
Ak!M
Salutare.. Am schimbat și eu plăcute de frână pe spate (ATE) curata etrier,urmat toți pași normali și totul a fost ok pana azi când am observat ca roata spate stânga se încinge destul de mult fata de roata dreapta spate... Și când spun destul de mult precizez ca nu poți tine un deget pe ea. Plăcuțele au acum 300 km de când au fost montate. Un sfat, sugestie va rog în legătură cu aceasta situație dacă se poate. Mulțumesc anticipat..
grig1960
Pot fi urmatoarele cauze:
- piston blocat in etrier, caz in care roata ramane franata dupa apasarea ferma a pedalei de frana si eliberarea ei;
- cabluri de frana blocate, caz in care roata ramane franata dupa actionarea si decuplarea franei de parcare;
- culise etrier blocate si placutele de frana freaca mai tare pe o parte a discului.
Trebuie ridicata masina pe elevator sau cric si probata roata respectiva prin rotire dupa franare de serviciu sau franare de parcare si vazut cand ramane blocata (se poate compara cu cealalta roata care nu se incalzeste). Cu o surubelnita mai solida sau levier se preseaza si placutele pentru retragerea pistonului si se misca etrierul pentru a vedea daca ramane blocat pe culise.
O alta cauza a incalzirii rotii poate fi griparea rulmentilor, putin probabil la tine, deoarece ar fi fost precedata de zgomot specific de rulmenti uzati inainte de gripare.

Cu stima.
cj98czh
Sfat .. sugestie .. mergi la un mecanic priceput care sa curete/greseze tot ce trebuie si cum trebuie ... evident, tu nu ai facut treaba buna ...
Ak!M
QUOTE(cj98czh @ 26 Aug 2019, 21:16)
Sfat .. sugestie .. mergi la un mecanic priceput care sa curete/greseze tot ce trebuie si cum trebuie ... evident, tu nu ai facut treaba buna ...
*




Din pacate chiar daca eu nu am facut bine..raspunsul a fost ca trebuie inlocuit etrierul...numai culiseaza pana la capat. sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif
cj98czh
daca pana la schimbul de placute a functionat corect .... cu o curatare temeinica, gresare si pricepere se facea ca nou ..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.