Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Megane 2 norma poluare E3/E4?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
fp2002ro
Salut,

Am un Megane 2 din 2006 si in urma modificarilor pe care primaria Bucuresti vrea sa le faca, mai exact restrictiile aplicate masinilor cu norma de poluare sub Euro 4 in zona centrala a orasului, m-a dus cu gandul ce norma are masina asta. Din ce imi aminteam eu, plus ce pare sa scrie in legislatie, ar fi trebuit sa fie Euro 4. Azi m-am uitat in CIV ul masinii si ghici, masina e un veritabil Euro 3. Masina a fost comandata undeva prin aprilie 2006 si inmatriculata in iunie 2006. In CIV scrie doar anul de fabricatie, 2006, deci ar fi trebuit sa fie Euro 4, nu?

EURO 4 -

Pentru autoturisme si autoutilitare sub 1305 kg:
- obligatoriu din Ianuarie 2005 pentru modelele noi, ce urmau sa fie lansate dupa aceasta data
- obligatoriu din Ianuarie 2006 pentru modelele aflate deja in productie in Ianuarie 2005.

Dat fiind ca masina a fost fabricata dupa 2006, nu ar fi trebuit sa respecte directivele europene si sa fie E4 nu E3? Am dedus din alte posturi pe forum ca Megane 2 urile fabricate in 2005 ar fi Euro 3... dar ma intreb, toate Megane 2 urile fabricate 2004-2008 sunt Euro 3? Motorizarea este benzina 1.6 16v.
espacern
Norma de depoluare este stabilită de fabricant pentru țara de destinație(funcție de legislația naționala)...nu exista regula general valabilă.

Cum este un subiect regăsit și prin alte topice....se inchide aici!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.