Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Identificare luna/an productie cauciucuri (DOT)
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Diverse
laguna3bz
[Inainte sa deschid topicul am citit altele aici si prin alte surse, stiu cum sa citesc codurile DOT in general, dar astea pe care le am eu se pare cu nu se comformeaza regulilor pentru ca nu gasesc nicaeri ceva care sa para luna/an de productie]


Am setul asta de cauciucuri de iarna, ma uitam zilele astea in garaj si am verificat daca mai au guma destula, pentru ca aici au legi stricte care cer minim 4.0mm iarna, se pare ca au intre 4.5-5mm dar mi se par cam "coapte" asa uitandu-ma fugitiv la ele, si incercam sa-mi dau seama in ce an/luna sunt facute, dar chiar nu gasesc vreun numar care sa para relevant, doar niste coduri generice.

Asa ca am pus o poza la rezolutie mare, daca stie cineva cum sa interpreteze informariile de pe cauciuc, mersi in avans!

Mersi in avans!

user posted image
beny adam
Unele cauciucuri au data fabricației ștanțată doar pe o parte, in cazul tau vine pe interiorul rotii. Trebuie să scrie tot DOT și codul de pe fata, in plus mai are la sfârșit un cod de forma 4318 de ex, unde 43 reprezintă săptămâna din anul 2018. Acest cod poate fi încadrat într-un chenar, dar nu e obligatoriu.
[attachmentid=1628108469]
laguna3bz
QUOTE(beny adam @ 25 Aug 2019, 06:50)
Unele cauciucuri au data fabricației ștanțată doar pe o parte, in cazul tau vine pe interiorul rotii. Trebuie să scrie tot DOT și codul de pe fata, in plus mai are la sfârșit un cod de forma 4318 de ex, unde 43 reprezintă săptămâna din anul 2018. Acest cod poate fi încadrat într-un chenar, dar nu e obligatoriu.
[attachmentid=1628108469]
*



Mersi, ma gandeam aseara la asta de asemenea, pentru ca am citit undeva pe site-ul Hankook ca uneori codul este pe spate, deci citind acum si postul tau, probabil asa este.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.