Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vigneta de bucuresti
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19
UXE
Ce parere aveti? unsure.gif

https://www.digi24.ro/stiri/economie/transp...arifele-1175310
wolfin
Parere buna
OVIDIUS
Foarte buna ideea. Dar s-o vedem implementata...
UXE
Si cu banii primiti ce or sa faca? Tot in vile si piscine?
wolfin
Irelevant..atata timp cat tine ardelenii departe de B.
dantes
Cand ceva similar a fost cu mamaia, au sarit toti de fund in sus. Acum e ok!
Nu, nu e ok, e discriminare si neconstitutional.
Ma refer la accesul masinilor nonbou in boucuresti.

Despre eco shit...e in trendul altor orase europene si la ce poluare avem...e cam un must!
wolfin
Aici ai dreptate. Ar trebui o vigneta pt toti.
Cei din B..in schimb sa o aiba subventionata de primarie icon_mrgreen.gif
Andy_ACS
Mai bine s-ar lua masuri de evacuare a rablelor parcate peste tot.
Apoi se pot baga si taxe, dar forma propusa nu mi se pare ok. As vedea o taxa doar pentru zona de centru, platita de toata lumea. Taxa care creste progresiv in functie de cat de mult polueaza masina. Pentru rezidentii in centru as oferi posibilitatea ca pentru o masina/persoana maxim sa cumpere taxa pe o perioada de un an la un pret redus.
UXE
Si sa faca parcari cu plata peste tot , in afara celor de resedinta.
madhorsefuzzy
QUOTE(wolfin @ 20 Aug 2019, 08:31)
Aici ai dreptate. Ar trebui o vigneta pt toti.
Cei din B..in schimb sa o aiba subventionata de primarie icon_mrgreen.gif
*


+1

Ca sa nu fie discriminare. radmasa.gif

Pai eu scap de Loganul 1.4 euro 3 si imi iau hibrida degeaba? cool.gif
wolfin
te pomenesti ca a ta scoate oxigen pe coor..ca e hibrida. vrajeala. fi multumit ca platesti taxe mici.

parcari cu plata..urmeaza am asa un feeling.

oricum ma sperie ce face primarul in s3...parcari de resedinta ..cu miile. o sa fie ca la Brasov sleep.gif dry.gif mad.gif
centurion
Inteleg ca problema este poluarea si nu aglomeratia. (Vin mana in mana, dar vad ca primarul vostru este preocupat de poluare doar.)


Masinile Euro 4 --> Euro 6, hibride si electrice inmatriculate in B si IF polueaza mai putin decat cele echivalente inmatriculate in alte judete ?
Si daca baga vigneta se va reduce poluarea?
Cand se va face vreun CEx al PSD in Bucuresti, PSD-istii care vin din provincie vor plati vigneta? Sau sunt exceptati de la regula?

Vrei sa faci o treaba buna, atunci aplici aceleasi reguli pentru toata lumea, nu diferentiat. Problema primarului este ca daca aplica si pentru masinile inmatriculate in B atunci se teme ca nu va mai fi votata.
Andy_ACS
Exact, masura are doua aspecte: bani la buget ca se plange doamna primar peste tot ca i-a luat guvernul si nu mai are, si in al doilea rand 'castigarea' simpatiei bucurestenilor prin batjocura asupra celor 'din provincie' - ca bucurestenii o voteaza pe dumneaei, nu 'provincialii'.
mariusd4
1. Cum plm sa pui taxa de poluare si tu sa cumperi autobuze diesel?! Fomistii astia ne cred prosti in continuare, nu mai au bani sa-si tina firmele de casa!
2. Sunt de acord cu vigneta in Bucuresti dar sa nu fie discriminatorie.
3. Eu daca as fi primar as reglementa mai intai accesul masinilor mari: dube, camioane, camionete, trectoare etc. Intr-o dimineata la Universitate, in plin trafic, am numarat in jurul meu cel putin 10 dube, unde merg astea in orele de varf? Astea ar trebui sa circule pana in ora 6 si dupa 22 in capitala noastra europeana. Inainte, demult, aprovizionarea se facea dimineata, nu in plin trafic, pui avarii, ocupi o banda de trafic ca sa descarci tu 2 cutii de biscuiti la un magazin si 1h stai la gargara cu vanzatoarea!
4. Taxi de IF cand sta in IF?!
Atata timp cat cei din functii lucreaza pt ei sau alte combinatii si nu pentru cetatean, nu se va schimba nimic!
Bicicleta galbena
Zic sa nu ne agitam prea tare, duduia asta nu e interesata de poluare catusi de putin. Are doo scopuri, alea spune de Andy sleep.gif

Fuie Mirea.

wolfin
asta cu taxa pe provincial nu o vad ca fiind ok...poate altfel gandita.....nu stiu...masinile de b sa plateasca o taxa generala de parcare/coabitare plm.....si cele de provincie la fel ...dar mai mare...nu stiu...

ideea generala e sa te faca sa lasi masina afara din oras....

dar acum vin problemele..parcare modala etc etc...

dar na..tot trebe sa rupi mata ......

iar pe centru restrictii platibile le vad ok.

acum ca bucurestean cf normelor lui eistain...duminica seara se blocheaza a1 la intrare...mii de masini dj..tr..db..mm..gj..ag...ot icon_mrgreen.gif

@faza cu autobuzele e comica.. biggrin.gif
UXE
Intrebare: si cum se asigura politia ca cei care nu au voie sa nu intre in bucuresti? camera si amenda?

Avani
Da.
UXE
Si oare aceste camere sunt numa la intrare? Poti sa iti maschezi nr doar prin dreptul camerei si apoi mergi fericit ca nu te mai controleaza nimeni pentru vigneta de bucuresti 04.gif

Cele de centru banuiesc ca nu verifica asta
Avani
Pai, conform informatiei de aici ...
QUOTE
Autoturismele vor fi monitorizate de 58 de camere pentru zona centrală și 146 de camere pentru restul orașului.


Ce nu prea am gasit in text, e ce se intampla cu rezidentii din zona delimitata ca centru, care au totusi euro3 sau mai putin? Ca sa ajunga cu masina acasa, vor trebui sa plateasca taxa de acces in centru?
lapcat
QUOTE(UXE @ 20 Aug 2019, 07:11)
Si cu banii primiti ce or sa faca?  Tot in vile si piscine?
*



Mai dai un contract la prieteni, mai dai cateva milioane la Catedrala mantuirii neamului prost, nu cred ca-si face cineva griji ca n-are pe ce sa-i cheltuie.
b06fcn
QUOTE(Avani @ 20 Aug 2019, 10:22)
Pai, conform informatiei de aici ...

Ce nu prea am gasit in text, e ce se intampla cu rezidentii din zona delimitata ca centru, care au totusi euro3 sau mai putin? Ca sa ajunga cu masina acasa, vor trebui sa plateasca taxa de acces in centru?
*



Dupa cum gandesc Firea si ceilalti metrosexuali care o ard eco, si bio, vor fi nevoiti sa-si vanda rablele euro 3 si sa-si ia ceva nou. Chiar daca unii sunt pensionari si masina aia, pe care poate au cumparat-o de noua cand erau in putere, acum 15-20 de ani, si au platit-o cu banul jos, nu cu credit pe 5 ani, nu mai merge atat de mult, dar ii ajuta sa mai faca o piata, sa mai ia un nepot de la scoala-gradinita etc...sau vor circula doar in perioadele libere, noaptea, in weekend si de sarbatori...

Ca sa nu mai zic de toate rablele euro5 si euro6 cu DPF si EGR off...alea au voie, ca scrie pe o hartie ca pot...chiar daca, in realitate, polueaza mai mult decat un E3 in mintile lui...

Nu zic ca e bine ca interzic masinile inmatriculate in provincie, dar sunt multi care, desi stau in Bucuresti de ani de zile, tot la tara si-au inmatriculat masina. Macar acum ii obliga sa-si inscrie masinile in Bucuresti, sa plateasca impozitele aferente in Bucuresti, practic sa se inregistreze fiscal in Bucuresti.
UXE
Am inteles ca de luni or sa inceapa si cu ridicatul masinilor parcate nereculamentar... deci pregatiti-va
mircea_aq
Bun, daca am resedinta in ceea ce numesc ei zona centrala, am o dacie 1310 inregistrata pe acel domiciliu, am loc de parcare, ce propune firuta ?
Ma poate obliga sa vand masina ?
Vrea sa imi interzica accesul ?

Propunerea e un non sens total.

Poluarea e in capul celor care pleaca urechea la gadea sau esca in fiecare seara.

https://logec.ro/sa-ne-dezindustrializam-ca...isiile-de-gaze/

vallixx
Eu as face asa.

Plata pentru cei care vor sa intre in centru. Fara diferente intre bucureșteni si provincie.

Suplimentar, vigneta scumpa in draci pentru toti cei din provincie care muncesc si stau in București. Daca vor sa evite vigneta, exista posibilitatea inmatricularii pe Bucuresti.

Cred și eu ca e mișto sa platesti taxe de BZ de exemplu dar sa beneficiezi de condițiile de Bucuresti. Ca sunt sau nu alea mari condiții in București e irelevant, banuiesc ca daca ai venit aici sunt oricum mai bune decat acasa....
SandelBS
Sa bage restrictii, nu e rea ideea si nici discriminarea nu e chiar asa rea mai ales ca ii vizeaza mai mult pe cei ce stau in B/IF si o au inmatriculata in alt judet (o sa mai aiba proiectul modificari).

Daca vorbim de cineva din provincie care vine o data pe luna la B sa-si rezolve problemele, taxa e de 10 lei/zi, mai mult decat parcarea la Straulesti/mai putin fata de parcarea intr-un mall/hypermarket care poate fi si gratis in anumite cazuri), deci unde e nemultumirea?

Evident ca problema ramane cu alternativa transportului in comun, problema pe care nimeni nu vrea sa o rezolve.

Inca n-am vazut benzi speciale la autobuze, s-a mai miscat un pic treaba cu tramvaiul 1 (Vasile Milea), metroul din DR Taberei inca e un vis etc in rest - nimic. Daca ar rezolva partea asta, eu ma intorc la transport in comun, dar 3 h vs 1,5 auto personal total dus-intors e clar ce aleg chiar daca sunt costuri mai mari (50 lei abonament vs 250 carburant + ch intretinere auto). Si spun asta pentru ca lucrez in zona delimitata, dupa proiectul lor nu ma afecteaza dar asta nu inseamna ca nu ma intereseaza. Si nu sunt singurul in situatia asta, altfel, in afara de cei comozi, chiar merg de nevoie cu masina si "blocheaza" centrul.

Zona aia delimitata e oricum destul de mica si ar fi ceva sa o mai elibereze ( sa fim rezonabili nu e in tot orasul), dar daca nu impui altfel de restrictii, gen parcare cu plata + limitari locuri de parcare + ridicat parcare aiurea, masinile ce aveau interzis vor fi inlocuite cu altele pt ca daca e liber o perioada, clar pe unde o vor lua mai tarziu cele care nu au interzis.



UXE
Daca ii ejecteaza pe astia de provincie cu siguranta se mai decongestioneaza si centrul. tongue.gif


Singura modalitate de a avea nr de bucuresti e sa ai buletin de bucuresti , deci domciliu stabil.. deci nu chirie... ca mai fac unii manevre asta e partea a doua... dar majoritatea vin cu chirie.. sau stau pe langa bucuresti..
mircea_aq
...adica in Ilfov. La randul lor, cei care stau in Ilfov, sa nu fie scutiti de la taxa, ce zici?
Bwwlan
Uxe, cre' c-ai uitat de numerele obligatorii de Büküreș, vezi firmele de leasing.
In alta ordine de idei, eu cred ca-i o taxa buna, asaza astfel Büküreșu' alaturi de Londra si Paris pe harta oraselor exclusiviste.
Lol.
O sa fie nejte bani in plus la buget, nimic altceva. In trafic o sa se rezolve fix o pülă, iar poluarea o sa fie fix tot aia. Nușdece, da' az iarna, cand am facut o ora de la Universitate pana la Unirea, toate masinile (hai sa nu fiu rau, 99% dintre ele) erau cu numere de Copitală. Nu TR, DB, IL, etc.
Altceva decat manevra electorala si bani directionati cu dedicatie, chestia asta nu-i.
Da' ce-i lipseste prostului? Tichie de Oxigen dry.gif
wolfin
QUOTE(Bwwlan @ 20 Aug 2019, 17:53)
Nușdece, da' az iarna, cand am facut o ora de la Universitate pana la Unirea, toate masinile (hai sa nu fiu rau, 99% dintre ele) erau cu numere de Copitală. Nu TR, DB, IL, etc.
*



statisticile spuna altceva. peste 1.3 mil masini inmatriculate pe B.
...peste 200k masini inmatriculate in alta parte care sunt in B si alte 135 k care intra zilnic in Bucuresti (naveta)
date la 2016 ..sunt sigur ca sunt date si mai recente..cu cifre mai mari..

https://www.auto-bild.ro/stiri/cate-masini-...sti-133852.html

Clujul..cum sta la statistica? cum ar fi ca in Cj sa intre zilnic 135k masini..peste cele autohtone ...sau in Brasov ca doar e de 2x mai mare ca B ca suprafata .... carnagiu tongue.gif tongue.gif tongue.gif

apropo..in B sunt inmatriculate 20% din tot parcul auto din RO.

repet...ceva trebe facut....
vasile82
Asta cu taxarea mi se pare populista ca sa zic asa. Cand s-au apucat sa ingusteze Calea Victoriei trebuiau sa finalizeze/largeasca centura, astfel traficul de tranzit de pe CV sa se descarce pe centura. Inca nu este gata toata centura.
Introducem taxa in Bucuresti pentru provincie. Urmeaza sa introducem taxa in PH pentru tranzit ca polueaza B si IF.

Oamenii mai merg la un medic / consultatie etc

Pe scurt toata discutia asta este un rahat pansat. Ca de altfel toate realizarile marete ale primarului.
wolfin
ai dreptate..dar uite ca prinde la mitici (mitici cf specificatiilor lui einstain)

si prinde din alte motive..nu iubire pt primar sau ideologii politice sau prostie sleep.gif
vasile82
Daca vorbim strict de poluare, problema s-ar rezolva cu un ITP facut corect. Masina nu este in mintile ei repar-o si treci ITP-ul. Atunci sigur scapam de rable si aici ma refer la masini iesite din specificatii.

Nu te-ai gandit la poluare cand tu primarie ai eliberat autorizatii de constructie (si nu pt un imobil P+1e)?!? Dar la infrastructura?

Dar na e la moda sa o ardem eco pe banii altuia.
wolfin
pe ce te bazezi cand spui ca itp ul nu se face corect la noxe?

cel putin in B?


cam larga afirmatia ..nu crezi? deci nu numarul mare de masini ci lipsa itp ului e problema huh.gif

daca ziceai un transport in comun jalnic nu comentam...parcari modale la intrare in oras..iara...

Crezi ca eu cu E6 nu poluez? Ca doar nu scot oxigen pe esapament...
UXE
Daca nu ar mai fi provincialli astia , nu s-ar mai baga nicio taxa si ar fi si locuri libere de parcare 04.gif


wolfin
stiu ca glumesti...dar daca s ar reduce nr masinilor ar fi perfect..provinciale sau din B..cu inclinare mai mare catre cele din afara B-ului/if icon_mrgreen.gif

ma uit in parcare.e geam...b, ag, vn, b, il, b ,b, cl. radmasa.gif in linie

cum spuneam tongue.gif tongue.gif tongue.gif

QUOTE(wolfin @ 14 Aug 2019, 13:47)
depinde..daca trec pe un drum a lui cnair..poate sa isi bage taxa in coor.

in rest sa bage..care  problema? sau o lasi la intrare...

*



https://www.hotnews.ro/stiri-administratie_...cata-masura.htm
MuciX
QUOTE(vallixx @ 20 Aug 2019, 13:30)
Cred și eu ca e mișto sa platesti taxe de BZ de exemplu dar sa beneficiezi de condițiile de Bucuresti.
*


Adica e mai mic impozitul auto in provincie? Ca eu nu cred. Tot +900 lei dau si in BZ.

QUOTE(wolfin @ 21 Aug 2019, 08:31)
pe ce te bazezi cand spui ca itp ul nu se face corect la noxe?
*


radmasa.gif

Legat de transport in comun, umblai prin Londra zilele astea; acolo unde au minim 2 benzi pe sens, prima e dedicata autobuzelor. Pe aceeasi banda au voie sa circule taxiuri si biciclete, asta apropos de doleantele altor cetateni. Ar putea fi si asta parte din solutie. Lasand extremele la o parte, adica nici de talibani biciclisti, nici de soferi inconstienti.

Legat de masinile de provincie, atat timp cat sistemul in sine nu urmareste inregistrarea rezidentilor si implicit a masinilor lor, nici nu se va schimba proportia asta. Cum ati zis si voi, sunt unii de 20 de ani in bucuresti care numai provinciali nu se mai pot numi, dar tot buletin "de tara" au. Pentru ca pot. La ce dracu sa isi bata capul, cand functioneaza atat de bine evidenta populatiei?
wolfin
QUOTE(MuciX @ 21 Aug 2019, 14:14)
radmasa.gif





nono.gif

daca asa il face el..nu trebe sa generalizam
MuciX
Din contra, daca sunt cativa sarguinciosi in "bula", nu inseamna ca asta este situatia generala. Si acum serios, ia forumul la intrebari si dupa aia compara statistica obinuta cu ce e in trafic. Pusca? Eu unul eram satul sa tot stau cu a\c pe recirculare.
wolfin
pai....nr mare de masini problema...mai ales diesel...la greu.....toate trec la opacitate....

chiar daca toate ar fi e6 ...tot noxe respiri...e adevarat mai parfumate....

cand intr-un oras care e juma cat Brasovul ....sunt 1 mil de masini in trafic...la ce te astepti???

miros de panselute?

in BV sunt 200k..masini inmatriculate.....hai 300k in wend cu totul.....pai ce comparam?

daca ai avea biroul in rond la alba iulia..ai vedea bul Unirii seara la 6..7...coada de la casa poporuui pana la muncii..taraiala cu 5 km h.(exceptie in vacante)

stefan cel mare...victoriei...

iuliu maniu.... radmasa.gif km intregi de cozi. sa vezi cum e podul basarab...cand e inchis grantul...

cum naiba sa nu fie fum....
MuciX
Nu face pe nebunul, ca stii la ce m-am referit. tongue.gif Nu e vorba de noxe la nivel general, ca nu m-am plans ca nu imi ies pozele facute cu Bucurestiul facute de la Clinceni.

Problema mea este cand nimeresc (nimeream) in spatele unuia "inginerit", care are ITP luat "pe bune", dar fumega inclusiv la ralanti. Sunt cu miile.
wolfin
a da..."provincialii" la greu..cu itp uri luate pe burta 04.gif

pai imparte 1.6 milioane la cateva mii fara itp pe bune

infim....

a se consemna ca nu sunt de acord cu taxarea celor din provincie. toti sau niciunul biggrin.gif vad ca taxa pe intrare in centru nu deranjeaza pe nimeni....

si din taxe sa faca ce trebe..parcari modale legaturi ..nu maine ..dar in 5 ani sleep.gif

as merge mai departe...inchis circulatiei ca pe vremea lu stiti voi cine...tot centrul ...civic...poate doar autobuze...cu intrare cu stalpisori hidraulici
MuciX
As putea fi "la bord" cu asta.

Deschis in intervalul 06:00 - 08:00 pentru aprovizionare. Eventual inca o tura intre 13:00 si 14:00 pentru aia care lucreaza cu perisabile.
In rest, intra doar transport in comun, taxi, bicle si BOR (in caz ca e nevoie urgenta de o impartasanie). Si riverani.
VladSoare
Păi da, dar ce te faci, că orașul este organizat radial, fără inele, și nu-l poți traversa decît prin centru. Transformi tot restul străzilor și străduțelor într-un imens Bușteni, prin care nu se mișcă nimic cu orele?
Dacă închizi complet Piața Universității, unde descarci cele patru bulevarde care intră acum în ea? Sau Piața Unirii - fără ea ar paraliza tot.
wolfin
Centru civic..nu km zero...

Fantani si casa poporului.

Ce nu intelegi..n auzi ca scapam de vinituri icon_mrgreen.gif

O sa fie orasul..doar pt noi.

Restul strazilor
..hmmm....daca nu s ar parca pe stanga si/sau dreapta...ai ramane uimit se fluid ar fi....tot....
MuciX
Vlade, rigid cum te declari creca scapi esentialul. E clar ca nu mai poti modifica orasul sa incapa mai multe masini in el, asa ca incerci prin orice mijloace sa scazi numarul de masini.

Taxe, restrictii, limitari de viteze, parcari scumpe, etc. Bine, in combinatie cu alternative - transport in comun comod si facil, taxiuri cu licente date pe bune si taximetristi sanatosi la cap, piste si parcari de biciclete (pentru aia care sunt dispusi sa le foloseasca), etc.

Sa zicem ca tu viteaz cum esti tot nu o sa te dai jos din masina pentru mersul la munca, dar poate pe langa tine renunta alti 5, pe langa vallix inca 5 si tot asa o sa aveti in sfarsit orasul numai pentru voi.

Imi doresc sincer ca problemele curente de trafic sa fie rezolvate in totalitate, sunt curios care va fi urmatoarea problema care te va impiedica sa fii fericit.
aqua
https://observator.tv/social/primar-comarni...eni-308817.html rolleyes.gif blink.gif

are dreptate omul, sa vezi ca se trezesc si pe la brasov, mamaia, si toate zonele turistice, asta inseamna sa fii manager, dai directia si restul aplica
wolfin
pai cine ii intra pe stradute..eu circul pe dn1 (drum national neadministrad de cl comarnic)

pentru restul da...taxa...care e baiul...vad ca au implementat sms ul.

o sa fie un fel de taxa turistica..viza tongue.gif

dar repet ..pt toti..ca altfel e discriminatorie si neconstitutionala.
UXE
sa bage peste tot, mie in convine ... bine ca merg in concedii pe la bulgari tongue.gif
wolfin
si eu tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.