Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Koleos 2.0 dci 150 cp
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Scenic, Scenic RX4, Scenic II, Grand Scenic, Koleos > Renault Koleos
Opridex
Bună seara. Dețin un Renault Koleos model 2011 și de două săptămâni a început să trepideze în sarcină.
Am mers la vulcanizare și am schimbat cauciucurile (deoarece erau uzate și mi s-a spus că au sârmele rupte). Din păcate nu asta a fost rezolvarea. Am mers apoi și am verificat jantele, să nu fie lovite, dar acestea sunt ok. Apoi, pe lângă trepidații, am sesizat și un uruit (la accelerare doar) ca cel de rulment defect. Am verificat direcția și unghiul de fuga, dar acestea sunt ok. Astăzi, din păcate, trepidația am simțit-o mai puternic și uruitul la fel (nu doar între 90-110 km).
Mă puteți ajuta cu ceva sfaturi?
Vă mulțumesc.
claur
Daca face asta doar in sarcina, as zice ca e vreun suport de la motor/cutie...
grig1960
De verificat ce a zis colegul claur si rulmentii de la cardan.

Cu stima.
ady_vasiloiu
Vezi pe la planetare + suporti motor
ady_vasiloiu
Ai rezolvat cu problema?care era cauza?
grig1960
Din august pana acum sigur a rezolvat-o, numai ca a omis sa ne spuna si noua cum, pobabil ca o sa-l mai vedem pe aici cand o sa mai aiba pobleme la masina.
car77
Buna seara, vibratii între 80-110 km/h cand accelerez am si eu. Nu mi-a fost confirmată cauza acestui aspect de două service -uri, dar bănuiesc că este de la unul din capetele de planetare dinspre cutie. Sunt intr-o enigmă totală, astept păreri, am verificat tot, am doar foarte putin joc la capul din stanga planetarei dinspre cutie. Mentionez ca am o cutie automata. Multumesc.

13 Nov 2019, 00:44:
Mentionez ca este vorba despre un koleos an 2010, 4x4, cutie automată . O seara buna.
grig1960
Cum s-a scris si mai sus, trebuie varificat suporti motor si cutie, planetare fata si cardan.
c.ratcovici@gmail.com
Eu am avut aceias problrma la koleos 1 si am rezolva prin schimbarea pesalei de accceleratie
Potentiometrele din pedala fac probleme
Sper sa fie de ajutor
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.