Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme la motorul 2.0 dci - m9r
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Scenic, Scenic RX4, Scenic II, Grand Scenic, Koleos > Renault Koleos
blackbone86
Sunt in cautarea unui suv, avand un buget de aprox 7000 de euro.Am ajuns la Koleos, si mi-a placut ce am vazut.Dar citind pe net despre masina, am vazut foarte multe cazuri in care motorul de koleos a cedat.Cam toate problemele au fost cauzate de biele.Sapand mai adanc am aflat ca exista o problema recunoscuta de cei de la Nissan - uzura exagerata a cuzinetilor de la biele.

https://www.x-trail-uk.co.uk/viewtopic.php?f=9&t=12553

imi puteti spune mai multe despre aceasta problema?merita sa iau un koleos pe la 130k km?e o problema generala sau doar o anumita serie de motoare au probleme?
cj98czh
oare nu erau destule topice unde se discuta, mai trebuia unul nou?
blackbone86
@cj98czh
daca gaseam topicul de care zici crezi ca mai deschideam aici? in loc de intrebari retorice mai bine ai da link catre topicele de care vorbesti, daca tot esti moderator.multumesc

11 Aug 2019, 14:09:
Nu am reusit sa gasesc nimic concret legat de aceasta problema de fragilitate a motoarelor m9r. Ma puteti indruma eventual spre niste informatii concrete? Parca nu as lua o masina la care motorul este cu probleme...
busu 12
Au fost probleme cu cuzinetii de biela la cilindrul 3. Sau cu biela indoita
blackbone86
sad.gif asta inseamna ca este destul de riscant sa iau un koleos second hand.
blackbone86
poate cineva sa-mi spuna unde gasesc mai multe informatii despre aceasta problema? toate modelele su nt afectate, sau doar o serie?merita cumparata din germania aceasta masina?
ady_vasiloiu
Eu zic sa stai linistit. Au fost probleme doar la cele cu CVT si si alea f putine. Sunt foarte multi cu motoare 2.0dci cu peste 250.000 km si merg bine mersi.
grig1960
Eu am cumparat masina la sh stiind ca a fost chiar una din cele la care a cazut motorul si nu-mi pare rau, e o masina excelenta, peste altele din clasa ei.
Cu stima si drumuri bune.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.