Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Izolatie capota - inlocuire
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
tulin
izolatia de la capota mia fost roasa de un soricel cuibarit pe acolo,as putea folosi alt material ca sa confectionez alta izolatie?sau alte variante?
espacern
Izolație aia roasa de șoarece trebuie sa fie doar una din problemele tale....verifica bine cablajele precum și eventualele stricăciuni la instalația electrică.

Se poate cumpara alta izolație SH...nu poți fabrica una pentru ca este material special.
tulin
mam uitat atent la cablaje e totul ok,o sa cumpar alta.multumesc de raspuns.
alexgeogabriel
Gasesti la dezmembrari alta, eu nu aveam si am montat una, stiu ca pe benzina nu au pus din fabrica. Ca efect, iarna parca tine mai mult bateria incarcata, mai ales ca nu mai este la prima tinerete. Se mai pot pune niste folii de fonomat autoadezive, burete din aceta cauciucat, nu o sa gasesti la dezmembrari una perfecta astfel incat sa nu se lase...in lateral nu am gasit acele clipsuri groase pe nicaieri si oricum face burta si atinge cele 4 fise ce intra in sonda aia(imi sta pe limba acum) care la 8v este una iar la 16v are 4.
tulin
stiu ca nu gasesc la dezmembrari una perfecta,ma gandeam sa fac o dublura la asta veche dar nu stiu ce material sa folosesc sa nu ia foc.
z_fdd bacau
pai tocmai de aia nu recomand sa faci tu una....

eu am luat SH cu 40 sau 50 de lei, desi masina mea nu avea din fabrica...
Yan78
Și la mine făcea burta și atingea protectia de plastic de la motor. L-am rezolvat cu o soluție mai groasa din aracet tâmplărie și apă pe care am dat-o cu o pensula, in doua etape, pe spatele izolației de la capota. Am insistat mai mult în zona prinderilor de plastic
Uscat doua zile la soare și acum sta țeapănă pe capota.
alexgeogabriel
Ideea e buna, stii cumnva unde gasesc prinderile alea groase din laterale?
z_fdd bacau
te referi la alea mari din linkul asta?
https://www.bestautovest.ro/agrafa-mentiner...7703077435.html
IRONICK
QUOTE(alexgeogabriel @ 3 Aug 2019, 23:04)
Se mai pot pune niste folii de fonomat autoadezive, burete din aceta cauciucat
*

Ba nu, nu se mai pot pune materialele alea.
Pentru baterie se gasesc huse de fabrica (husa baterie auto pe olx). Sunt importante pentru baterie iarna, dar si vara. Unde incalzirea ei este importanta (temperatura mare nu este recomandata).
alexgeogabriel
Ne-ai ramas dator cu un motiv in privinta fonomatului autoadeziv, are de sau cum? Pasla aceea la fel de repede arde.
Nu stiu cat "de fabrica"sunt acele huse pentru baterie de Reno, in conditiile in care la symbol nu exista din fabrica asa ceva.

@zfdd_bacau, cele din poza mai groase sunt destul de subtiri, am avut din acelea doar cat sa se agate un pic in cercul acela, ca si marime, ar trebuie sa fie cam cat e umbrela ciupercii acelei cleme groase, sau sa aiba in ambele parti ciuperca.
z_fdd bacau
nu stiu cum sunt gaurile in capota ta
eu am folosit mai subtiri ca alea, probabil difera...`
alexgeogabriel
Uite la gaurile hasurate cu galben, unele sunt medii ca si marime, nu le gasesc si mai sunt in partea de jos langa sant, niste gauri destul de mari. Fara clipsurile respective, capitonajul se lasa pe capacul de la filtru de aer si freaca si pe fisele de la bujii ce intra in sonda aia.
tulin
in urma unui accident, a trebuit sa schimb capota motor,cei de la service au zis ca nu se mai poate folosi izolatia capotei.ce se intampla daca merg fara izolatie sau unde gasesc ceva similar?
VanDerCiri
Nu se intampla nimic grav, eu am aruncat izolatia ca era roasa, mi-a crescut doar zgomotul, in rest totul ok
tulin
da e mai zgomotos,de aceea cautam alta varianta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.