Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ieșire din țară cu mașina avariată
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Legislatie
Ravenom
Salut, într-o săptămână am programat un concediu în Grecia și ieri m-a lovit unul în trafic. Am ușile de pe stanga ușor înfundate și bara spate înfundată / spartă într-o parte. Am făcut amiabilă, am fost la asiguratorul lui, am fișa de reparație (se înlocuiesc ușile și bara), dar reparația e imposibil să fie făcută până când ar trebui să plec în Grecia. Altfel, mașina e perfect funcțională. Credeți că aș putea avea probleme la ieșirea din țară sau cu poliția de pe traseu (Bulgaria, Grecia)? Mulțumesc anticipat.
einstein1984
Dat fiind ca politia bulgara nu stie citi romana pe autorizatia de reparatie, ar putea fi o problema, gen sa zica ca ai comis-o la ei in tara si vrei sa te tirezi inainte sa se prinda ala pagubit. Eu as cauta o solutie de transport alternativa neavaraiata.
vallixx
Oare daca traduce autorizatia si o legalizeaza la un notariat.....o merge?
dandobre
Eu am pățit-o invers, în sensul că am găsit mașina avariată in parcare in Bulgaria, dar nu așa de rău ci doar niște julituri pe bara spate. A sunat cineva de la hotel la poliție că să îmi spună ce am de făcut.... N-au vrut aia sa se deplaseze sau să îmi des vreo hârtie la mâna decât dacă vin împreună cu cel care m-a lovit ori eu nu știam.....
Avani
Intr-o situatie asemanatoare am fost si eu acum 1 luna. Dar la mine s-a intamplat cu fix 6 ore inainte sa plec la drum, spre Grecia.
Tocmai ce spalasem masina si m-a lovit unul in lateral spate. Stop stanga spart, bara si aripa infundata.
Dupa mai multe discutii, am zis sa nu risc si am plecat cu alta masina.

[attachmentid=1628107687]
alecsz99
Parerea mea este ca poti merge linistit, am trecut prin situatii similare de 2 ori fara nici o problema, odata tocmai pana in Franta si a doua oara chiar aici in Balcani.

Daca masina nu e sifonata rau nu te intreaba nimeni nimic.

Eventual, pentru clarificare, poti atasa o poza, sa fie mai clara situatia.
Ravenom
Aveți atașate poze cu avaria.
Nu găsesc o altă mașină cu care să plec, deci ori plec cu a mea, ori nu mai plec. Apreciez mult răspunsuri de la cei care s-au confruntat cu situații similare.
Aerius
Nu ai posibilitatea sa impingi bara in afara?
In rest nu ar parea foarte grav.
marksman
Vezi ca bara aia se poate indrepta la cald. Nu stiu multe detalii, unii zic ca daca o incalzesti cu un foehn industrial isi revine. In rest avaria nu pare foarte mare si poti incerca sa impingi si tabla din interiorul usii.

Eu am patit-o mai rau, iar solutia a fost sa nu mai plec, dupa ce m-am sfatuit cu o cunostinta care lucra la Politie. La ce ai tu acolo, cred ca n-ar fi problema sa indrepti ce poti si sa mergi asa, dar e doar o parere.
R19/16v
Inainte de a te apuca sa o indrepti, fa ce ai de facut cu asiguratorul.
sorin1983
daca ai doar variantele astea pleaca.
ai facut poze si constatarea la asigurari? s-au consemnat defectele? daca da poti sa o stergi cu lichid de frana pe unde e julita(ce se mai poate sterge) si sa desfaci coltul la bara pentru a incerca sa il incalzesti cu feonul sa il mai impingi in afara.
dizzy
Desfaci bara, o reasezi, bagi cateva capse, dai cu oja de culoarea aia.
Tabla o lasi in pace daca se deschid portierele.
Tradu actele in Bulgareste , macar sa ai ceva la mana.
Lasa jegul cat mai gros pe masina.
Da-i pedale!
Bicicleta galbena
QUOTE(dizzy @ 2 Aug 2019, 13:37)
Lasa jegul cat mai gros pe masina.
*



R19/16v
QUOTE(sorin1983 @ 2 Aug 2019, 11:44)
poti sa o stergi cu lichid de frana pe unde e julita
*


De ce ai folosi ceva atat de coroziv in relatie cu masina?!
ady77
QUOTE(einstein1984 @ 2 Aug 2019, 09:12)
Dat fiind ca politia bulgara nu stie citi romana pe autorizatia de reparatie, ar putea fi o problema, gen sa zica ca ai comis-o la ei in tara si vrei sa te tirezi inainte sa se prinda  ala pagubit. Eu as cauta o solutie de transport alternativa neavaraiata.
*


Are aici dovada ca e avariata inainte tongue.gif

QUOTE(Ravenom @ 2 Aug 2019, 12:06)
Aveți atașate poze cu avaria.
Nu găsesc o altă mașină cu care să plec, deci ori plec cu a mea, ori nu mai plec. Apreciez mult răspunsuri de la cei care s-au confruntat cu situații similare.
*


Laurentziu83
Daca ai amiabila si eventual alte hartii la tine, poti sa mergi linistit.

Le arati asa cum sunt, le spui ca nu ai avut absolut nici o posibilitate de a repara masina in timp util si aia e. In caz de ceva, gasesc ei traducator. Masina indeplineste cerintele de siguranta, nu ar trebui sa fie probleme.
gotty
QUOTE(Laurentziu83 @ 2 Aug 2019, 14:36)
In caz de ceva, gasesc ei traducator.
*



Cred ca fix aia ii intereseaza pe ei! radmasa.gif
Mai degraba gasesti tu traducator sa ti descifreze amenda!

Ca sa fiu ontopic, nu cred ca vei avea probleme.
gabize
Dacă ai trecute toate avariile pe amiabilă și nu sunt probleme de natură tehnică, inclusiv pe partea de lumini-semnalizare, ar fi bine să ceri și la poliție o dovadă și... drum bun!
sorin1983
QUOTE(R19/16v @ 2 Aug 2019, 12:50)
De ce ai folosi ceva atat de coroziv in relatie cu masina?!
*


eee na... atat de coroziv e ca de aia nu mai poate vopseaua de el... oricum usile sunt de inlocuit.
alecsz99
Vazand pozele imi mentin parerea - poti merge fara grija.

Eu am avut ceva similar, asa cum spuneam si nu au fost probleme.

Drum bun!
Alin2225
Daca era masina asta pe un site de vanzari in Franta. Anuntul ar fi fost cam asa
Tres bon etat
Un très petit accroché cote gauche mais rien de méchant.
Poti merge cu ea asa toata viata linistit!
Ravenom
M-am întors azi din Grecia. Am plecat cu mașina fix cum era, ba chiar am spălat-o cu o zi înainte. Nu m-a întrebat nimeni nimic, nici la granițe, nici pe traseu. Deci, se poate! Mulțumesc, alecsz99, pentru opinia informată.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.