Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Presiune mica, eroare OIL pressure fault
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
MirceaVio
Buna dragi colegi.

De ceva timp mi se aprinde martorul de presiune de ulei+stop+mesajul oil pressure fault, dar doar dupa ce se incalzeste motorul si doar in frana de motor cand ajunge turatia pe la vreo 2000 rpm. Daca las motorul sa mearga la relanti 2 ore nu se aprinde. Daca apas ambreiajul in frana de motor inainte sa ajung la pragul de 2000 rpm, tot nu se aprinde. Daca turez peste 2500-3000 rpm dupa ce se aprinde, se stinge inapoi.

Am fost la mecanic si a masurat presiunea, zicea ca e mica (cred ca 0,6 la relanti parca), dar culmea, ca la relanti nu se aprinde niciodata martorul.

Senzorul a fost schimbat, deci am eliminat posibilitatea asta.

Mecanicul meu a exclus orice alte cauze in afara de uzura motorului si era foarte sigur pe el... sad.gif
Intrebarile mele sunt:
1. ce alte cauze poate sa mai aiba in afara de cele care necesita schimbarea motorului?
2. ce solutie as putea sa aplic (ulei de alt tip, aditivi, etc) sa pot sa circul cu ea in cazul in care chiar e uzura mare la motor?

Masina e Megane 2, 1.6 16v, 2007 si are ~170k km in bord, cati sunt in realitate - stie cel de sus...

Multumesc.
buzasparta
Schimb de ulei?
MirceaVio
A fost primul lucru pe care l-am facut. N-a ajutat...
xmisterx
Nu se aprinde in relanti pt ca este indeplinita conditia( este prezent un minim necesar de presiune pt relanti), poate ca presiunea nu creste progresiv cu turatia motorului. Cauzele pot fi multe, filtru de ulei circuit infundat, sorb infundat( asta e partea usoara), uzura la cuzineti(paliere si manetoane), pompa de ulei defecta.
busu 12
Incearca cu un engine flush de calitate tinut 8-10 minute, dupa care desfacut baia de ulei si inlocuit pompa de ulei. N-ar fi rau de luat prin sondaj si desfacut un capac de biela si un capac de la palier si analizat fusurile arborelui cotit si cuzinetii !
MirceaVio
Multumesc pentru idei. O zi frumoasa
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.