Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme kilometraj Megane 3
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane III
mister121977
Va salut.
Întampin o chestie interesanta la mașină mea. Megane 3, 2010, 1,5 deci, 110 CP. Am schimbat uleiul în februarie și am resetat bordul. La vremea aia arata ca trebuie sa fac 30000 de km sau 24 luni pana la următoarea revizie. Acum vreo 2 luni după 6400 de km parcurși, bordul arata o diferență normala. Azi, însă, m.am uitat la bord. Am aproximativ 12000 de km parcurși(notați) și totuși bordul îmi arata ca mai am de facut 3800 de km pana la următoarea revizie sau 18 de luni deci numărul de luni este corect. În principiu bordul ar trebui sa arate ca mai trebuie sa parcurg 18000 de km. A mai pățit careva chestia asta? Aveți idee ce se întâmplă?
PS.. Masina nu prezintă nicio eroare în bord.
Va mulțumesc
ionut.petrea
În funcție de condițiile de drum, kilometrii până la service se pot modifica. Nu are nici o problemă.
mister121977
Din cei 12000 de km, în jur de 9000 sunt parcurși doar pe autostrada la viteze intre 130 și 160 km/h. Însă ieri, după un drum de 50 de km, din care vreo 35 pe autostrada, distanta de parcurs pana la revizie a scăzut de la 3800 de km la 3000. Mi se pare cam extrem.
ionut.petrea
Așa calculează el. Nu ai ce ii face. Oricum recomandarea tuturor e sa faci revizia undeva la 10-15k km sau an.
Fan Megane
Calculatorul face o medie a km. parcursi si orele de functionare ale motorului, cat stai in trafic blocat, la semafoare, aglomeratie.... motorul functioneaza, uleiul se uzeaza indiferent de km parcursi, de aici diferenta in bord. La traficul de la noi mai mult de 10k. nu te lasa deja e ars. Numai in conditii de autostrada sa te apropii de limita normala si atunci iti arata cu 4-5k. mai devreme.
mister121977
Pai tocmai asta e problema. Cei 12000 de km parcursii de la ultimul schimb sunt facuti în Germania. Nu prea s.a pus problema de stat pe la semafoare. Mai mult de 3000 am turat.o destul de rar. Pe de alta parte, azi am parcurs iar 50 de km cu ea și nu a mai scăzut distanta atât de drastic. Acum arata 2900 insă pe autostrada am mers cu 125 iar în rest cu 50 și 70.Cineva îmi zicea ca Megane ar avea un senzor de calitate a uleiului și, funcție de vâscozitatea determinata sau ceva de genul asta, stabilește niște km pana la următoarea revizie i dar nu am găsit pe internet nicio referință la asa ceva și, când l.am rugat sa îmi zica exact ce senzor este, nu a mai răspuns. O sa ii schimb uleiul dar reușesc abia marți și sâmbătă am un drum mai lung de făcut. Dar acel interval este aflat de către Megane prin niște calcule abstracte, nu ar fi nicio problema. Dacă exista un senzor într.adevar, parca nu m.as încumetă la drum ca sa o fac praf.
Fan Megane
Nu e nici un senzor, un program soft in calculator nimic mai mult, daca il schimbi pana in 15k. e ok pentru motor restul sunt statistici.
ionut.petrea
Eu am decis sa ii fac schimbul atunci cand fac 15k reali cu el (nu jumatate din ce arata calculatorul) sau anul, 10k mi se pare prea de tot (deja am 6000 facuti de la revizie, facuta in iunie, daca o continui asa ar trebui sa il schimb o data la doua luni).
Eu cred ca e ok sa faci drumul ala mai lung si apoi sa il schimbi.
Fan Megane
Asa spuneam si eu, faci schimbul la 15k. efectuati, si asta e.
mister121977
Asa voi face. Azi am mai făcut vreo 100 de km fără sa sar 130 km/h și a scăzut normal. Ma face sa trag concluzia ca totuși face el niște calcule în funcție de viteza cu care circuli.
Va mulțumesc tuturor pentru răspunsuri.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.