Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema motor symbol 1.4 benzina 2008
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
zombesn
Buna ziua.

In timp ce plecam de la semafor, masina a inceput sa piarda viteza in timp ce apasam din ce in ce mai mult pe acceleratie. Turatiile au scazut semnificativ si in sarcina, si la relanti ( fluctueaza mult pe la 500 turatii) si motorul si-a schimbat rezonanta ( se aude mai tare in habitat si a aparut un țăcănit). Motorul are tendinta sa se incalzeasca foarte mult pe loc ( in mers se aeriseste dar tot sare peste jumate). A pierdut aproape 70% din putere si parca miroase ceva incins. Am mers cu ea doar sa ajung acasa, nu am mai folosit-o dupa. Am verificat fisele si toate par sa mearga ok. La o inspectie ochiometrica nu pare nimic stricat, sigur e ceva din inauntru motorului. Am de gand sa o duc maine la service, dar astept si niste pareri de la oameni experimentati sau cu aceasi problema aici. Masina a fost intretinuta si are doar 120k km.
z_fdd bacau
Miroase a incins?
Ai probleme la plecat de pe loc cu ''scart'' (plecat brusc, cu patinarea rotilor) ?
Cumva patineaza ambreiajul??? Iti da senzatia ca smuceste intr-o depasire in care bagi piciorul in pedala? (incearca asta in mai multe viteze: 3 / 4 / 5 )
zombesn
M-am documentat pe internet si am gasit ca senzorul de detonatie ar fi cel cu simptomele astea. Urmeaza sa caut in continuare. Nu, ambreajul este in regula,nu pot sa testez "scărțuri" cat timp masina merge cu 40 kmh talpa.

www.thevehiclelab.com/knock-sensor-functions/
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.