Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: proiect de lege, nu au ei bani d epensii, sa le
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Stiri
einstein1984
https://www.hotnews.ro/stiri-esential-23238...4Rnt056s-ErZ6nU


Hai sa faca o lege sa faci minim 2 copii ca sa aiba cine sa-ti plateasca pensia....

MuciX
Am impresia ca pe la nemti e asa de ceva ani...

Nu bag mana in foc. ph34r.gif
ady77
QUOTE(einstein1984 @ 4 Jul 2019, 14:49)
Hai sa faca o lege sa faci minim 2 copii ca sa aiba cine sa-ti plateasca pensia....
*


icon_mrgreen.gif rolleyes.gif
marksman
QUOTE(MuciX @ 4 Jul 2019, 14:54)
Am impresia ca pe la nemti e asa de ceva ani...

Nu bag mana in foc. ph34r.gif
*


La chinezi e sigur, dar nu e lege, e traditie.
R19/16v
user posted image
Agrig
QUOTE(MuciX @ 4 Jul 2019, 13:54)
Am impresia ca pe la nemti e asa de ceva ani...

Nu bag mana in foc. ph34r.gif
*




Este ceva prevedere, daca parintii au pensia sub un anumit plafon copii pot sa`i ajute cu o suma de bani care se scade din venitul brut astfel ca nu mai intra la impozit, ceva de acest gen este.
Stiu ca nu`i obligatorie.
b06fcn
Sa mai taie din pensiile magistratilor, care costa lunar statul 68000000 lei (adica 15 milioane de euro pe luna)...sa nu mai scoata militieni si apevisti la pensie pe banda rulanta la 45 de ani si sa nu-i mai lase dupa aia sa cumuleze salariul (tot de la militie, de regula), cu pensia, grasa si aia...
axabrt
da de ce nu se discuta pe topicul de promisiuni psd ?
Agrig
QUOTE(b06fcn @ 5 Jul 2019, 07:05)
Sa mai taie din pensiile magistratilor...


Nu se va intimpla asta nici o data!
Aia sint "stilpii" statului, "aparatorii democratiei", nici un partid nu va face ceva care sa`i lezeze!

litza
QUOTE(MuciX @ 4 Jul 2019, 13:54)
Am impresia ca pe la nemti e asa de ceva ani...

Nu bag mana in foc. ph34r.gif
*



Pentru trai-ul de zi cu zi, nu este. Daca pensia nu ajunge, primeste ajutoare de la stat pana la un anumit nivel "Grundsicherung".

Daca ajung sa nu mai poata sa se ingrijeasca singuri si costurile cu azilul nu si le permit, intervine statul pentru diferenta dintre pensie si costul azilului si o parte din bani poate sa le ceara de la copii. Dar se calculeaza exact cat au nevoie copii si familia lor pentru traiul de zi, si doar daca veniturile lor depasesc aceasta valoare, li se impuna sa plateasca o parte din factura. Daca batranul are proprietati care nu le-a donat copiilor, se poate lua in calcul si vanzarea lor ca sa acopere costurile cu ingrijirea.
madhorsefuzzy
Un pic mai elaborat la nemti ...
einstein1984
eu sunt de acord cu ideea ca parintii au obligatia sa intretina copilul 18 ani sau pana termina facultatea si ar trebui si o reciprocitate, dar parca ce vor astia e prea de tot.....
YRX
Nu va mai agitati degeaba, asta e fumigena, mai bine stati cu ochii pe o marire de impozite locale, gigacalorie si o impozitare progresiva... Astea la prima vedere.
Cocojambo
Uite cine stie... up.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.