Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Motor zgmotos
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane III
predadnicolae
Buna ziua,
De curand am achizitionat un renault megane 3 din 2014 cu 130 000 km la bord, motor 1.5 dci 110 cp.
Motorul de felul lui e zgomotos? La accelerare se aude ca un rontait predominant, dupa care ajuns la o turatie constanta acesta se aude ok.Masina trage bine! Asadar, acest sunet e normal?

Va mulțumesc!
Fan Megane
Daca ai mai avut diesel iti dai seama daca ca e mai zgomotos decat normal, uleiul e schimbat, ce motorina folosesti, nu ai erori cam asa se aude, cati km. are, de dupa 100k. nu mai sunt fete mari, incep sa fie mai galagioase.
Prowlers
Poate este de la distributia pe lant...?
I.Neagu
1.5dci nu are distribuție pe lant.

Din cate stiu eu zgomotul este de la injectie, doar ca eu nu am gasit o explicatie pentru momentele cand rontaie sau cand nu rontaie (de exemplu ieri am plecat din brasov si in primii 30 km motorul a fost zgomotos iar apoi liniste totala, indiferent cum ii dădeam talpa).

Eu cred ca am unul sau mai multe injectoare cu mici defecte (in 50.000km nu am avut nicio eroare in bord).
Fan Megane
Cam putin inedit la km. astia sa fie vorba de injectoare, al meu are 183k. si rontaie putin in demaraj sub 2000 de ture, in rest e destul de silentios, incearca sa alimentezi si cu alt sortiment de motorina poate ai prins una mai proasta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.