Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: proiector ceata
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane I
Eduard.D.
Salutare!
Sper ca nu deranjez.
Am si eu un megane classic din 2003. 1.6, 16 valve (prima masina a mea) si nu imi mai functioneaza proiectorul de ceata stanga. Am inlocuit becul cu inca 2 noi. Am schimbat si siguranta. Mentionez ca farul primeste curent. Sunt 2 cabluri mici care ies din cablul ce intra in far, pentru alimentare proiector. Nu stiu daca e de la cablurile alea 2 sau daca poate fii ceva de la proiector.
In bord nu am nici o eroare. Cand rotesc maneta sa aprind si proiectorul se aprinde si martorul de proiectoare. Cel de pe dreapta functioneaza.
Daca aveti ceva sugestii raman recunoscator.
radunre
In schema din 2002 pentru Megane apare ca cele 2 becuri pentru ceata sunt alimentate din mufa R9, pin 6 (sub sigurantele din compartimentul motor).
De acolo ar trebui sa plece 2 fire mov(violet), spre becuri, cel mai probabil in acelasi manunchi de fire care serveste farurile, caxonul etc.

Al 2-lea fir de la fiecare bec este negru (cel putin pe schema), el fiind masa. Avand puncte de masa diferite (MB pe schema S1), e posibil ca problema sa fie de acolo sau o intrerupere pe parcurs.
De verificat:
- mufa R9/pin6
- traseul de la R9 la mufa becului
- traseul de la mufa becului la punctul de masa
- punctul de masa

[attachmentid=1628106175] [attachmentid=1628106174]
b06fcn
Daca farul primeste curent, cel mai probabil mufa are probleme. Asa am patit si eu, desi firele aveau curent, mufa nu se lega bine de suportul becului din proiector si nu facea contact. Incearca sa desfiintezi mufa si sa legi doi papuci mici de firele respective.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.