Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Rechemare in service
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane III
2caifrumosi
Salutare. Am un Megane 1.2, 115 CP cumpărat in Danemarca. După ultimul service, acu 2 săptămâni m-au anunțat că îmi vor face programare pentru schimbarea lanțului de distribuție pe motiv că ar fi prea zgomotos. Prima reacție a fost să întreb cât costa și mi-au spus că Renault plătește toată lucrarea cu toate că mașina nu mai este in garanție. Este din 09/2014. Știți mai multe despre această problemă?
R19/16v
Zi merci, du-te, fa-o, mergi mai departe.
korny
Da, e cunoscuta problema la aceste motoare. Pe langa consumul crescut de ulei la unele, si intinzatorul de lant cedeaza.
Prowlers
De unde pot stii daca si masina mea din semnatura - e predispusa la asemenea probleme...?
korny
Din ce am citit in ultimele 2 luni, de cand am luat masina, motoarele din perioada 2012-2016 sunt afectate, dar probabil unele duc mai mult decat altele, influentate si de tipul de condus. Saptamana trecuta am facut RAR-ul si mi-au spus ca a fost inlocuit blocul motor si la a mea. Probleme sunt semnalate si la Dacia si Nissan si din ce am inteles nu s-a facut rechemare pentru problema asta, doar se suporta costul inlocuirii motorului de catre Renault in proportie de 90% sau mai mult daca masina e in garantie si in unele cazuri chiar si dupa.
silvanu96
Motorul asta nu cred ca se mai fabrica pe undeva, la Pitesti sigur nu.
Pentru cei care aveti acest motor, stati cu ochii pe consumul de ulei (nu cred ca e greu sa tragi joja la 2-3 saptamani) iar cand apare rontaiala specifica se schimba kitul de distributie (nu puneti botul la faza aia cu life-time).
chivereanumarian
Motorul nu se mai fabrica demult, a fost deja înlocuit cu 1.3 tce
chivereanumarian
L fel și 1.6 dci inlocuit cu 1.7 blue dci, 1.5 rămâne în continuare cel mai fiabil
silvanu96
1.7 no fi ala de isuzu ...smile.gif))
azaghorth
QUOTE(chivereanumarian @ 26 Jun 2019, 06:32)
1.5 rămâne în continuare cel mai fiabil
*


Poate mai economic ca si combustibil consumat...
Cam multe probleme la 1.5dci, ba span,ba pompa de ulei,ba aia ba cealalta...
1.5 vs 1.9
Sa nu uitam si de 2.0dCi...
chivereanumarian
Aia cu Spanu a fost demult
Fan Megane
De aceea il pune Mercedes pe 3 modele ca nu e fiabil, asta cu spanul era acum 10 ani cele dupa 2012 nu mai au nici o problema de acest gen.
azaghorth
QUOTE(chivereanumarian @ 26 Jun 2019, 20:03)
Aia cu Spanu a fost demult
*


Era vorba de fiabilitate in general,nu inainte si dupa...
Din seria Fosta-i lele cand ai fost wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.