Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme vopsea Megane 4
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane IV
Pages: 1, 2
valdo1
Salut
Prin acest topic incerc sa va previn de un lucru foarte grav si pe care il puteti pati oricare dintre voi.
In luna aprilie am cumparat de la Cobalcescu un Megane Sedan 4 Business de culoare neagra.
Sambata trecuta, dupa ce am mers la spalatorie am observat ca pe capota au aparui niste puncte in care vopseaua s-a incretit si s-a exfoliat.Practic s-a umflat au aparut crapaturi si chiar a sarit deja observandu-se grundul.
Am fost la Cobalcescu sa reclam situatia, mi-au facut poze la capota si am primit o fisa, cu promisiunea ca voi fi sunat cand sa vin la remediere.
Dupa o zi am fost sunat, insa in loc sa ma cheme la service m-au anuntat ca nu pot sa repare masina pentru ca nu au aprobare de la Renault, care pe baza pozelor trimise au concluzionat ca este o asa zisa actiune chimica si nu face obiectul garantiei.
Asta desi nimeni nu a facut vreo expertiza sa vada de ce se intampla, pur si simplu pe baza unei poze trimise pe mail.
Masina nu are 2 luni si deabia am facut 1000 de km, iar vopseaua s-a umflat si a crapat.
Ma intreb peste 5 ani daca masina asta mai exista.
Am avut Logan, Megane 2, Clio, insa asa ceva nu am mai patit.
Asta aviz amatorilor de Renault.
Daca nu remediaza o amarata de capota ma intreb daca ar crapa motorul sau cutia ce s-ar intampla?
Cu siguranta ar fi din vina mea evident.
Nu exista urme de lovire sau zgarieturi, nu e nici o urma mecanica, pur si simplu s-a crapat vopseaua, si tot apar si alte puncte, numai pe capota.
Asta e situatia in care nici nu visam ca voi ajunge, ca o firma de talia Renault sa-si bata joc de clienti in halul asta
Am sunat si la Vocea Clientului insa pana acum vad ca nu am nici un raspuns.
Probabil ca voi apela la protectia consumatorului si apoi voi merge in instanta.
RveMO
O poza face cat 1000 de cuvinte.
E normal sa incerci sa iti gasesti dreptatea pe toate caile. E inacceptabil ce ai patit tu.
RaveMEH
Dar tu esti sigur ca ei nu au dreptate? Poate chiar au sarit/cazut niste picaturi de... ceva pe masina si au atacat vopseaua.
megene 4 tce 140 ovi
Nu sunt chimist, dar din cate stiu cam asa sunt efectele acidului de baterie ( acid sulfuric ), sau multi alti acizi care mai exista...nu poate fi exclusa o mana " binevoitoare ".... sau sa fi ajuns cumva accidental niste acid, de exemplu solutii de spalat de genul Domestos care au clor....doar ca idee, nu putem trage concluzii sigure aici pe forum.
vladof
Subscriu, asteptam cu interes poze. smile.gif
einstein1984
si spuma de la spalatorie, daa nu e diluata iti exfoliaza lacul urgent.
valdo1
Am atasat si poze.
Vedeti si voi hal de vopsea dupa nici 2 luni.
RveMO
Pare sa fie de la gainat de pasare. Am si eu pe plafon o chestie de genul ala pe plafon. Nu stiu cum dracu ca acum parca nu mai fac pe ea asa de rau. smile.gif)
Din pacate nu cred ca iti poate oferi nimeni garantie pe asa ceva. sad.gif
valdo1
Pai totusi vopseaua nu ar trebui sa protejeze tabla?
Daca se dizolva de la gainat de pasare la ce mai protejeaza, ca doar nu e lavabila ?
RveMO
Eu stiu ce zici, dar inca nu exista vopsea care sa reziste si la mediu acid si la mediu bazin in acelasi timp. Vopseaua de obicei rezista bine la mediu bazic, altfel s-ar duce imediat la spalatorie. Gainatul poate sa fie foarte acid si atunci din pacate vopseaua poate sa cedeze. Singurul lucru care te mai poate ajuta e sa ai ceara data pe masina.
30 mdc
Din poze chiar nu are treba calitatea vopselei, ce ai acolo sunt de la gainat sau acid.
Eu am la M2 ceva asemanator (nu asa pronunțat) de 10 ani, undeva pe plafon si nu ma deranjează.
solidconvert
Si mie tot gainat imi pare ca a fost... unii sunt acizi si ataca imediat lacul in vreme ce altii pot sa stea mult si bine ca nu afecteaza...
bgdrenault
Nici pasarile nu mai manaca cat trebuie si ce trebuie. Nici c...atul nu mai e ce a fost.

Problema e destul de grava, daca aceasta vopsea pe baza de apa e asa usor atacabila. Ideal e sa stergi gainatii respectivi cu servetele umede, dar ce faci cand esti plecat cateva zile?
Parca prea usor........

Deci se recomanda ceara urgent, sa inteleg? Saptamana viitoare cred ca vine si a mea. Sa-mi programez o sedinta de ceara , cateva ore, in week-end.
Bugghy
Da, alea sunt urme de gainat. Din pacate nu cred ca reusesti sa bagi pe garantie asa ceva. La masina veche am si eu cateva astfel de pete, se rezolva numai prin revopsire.
Ceara sau sealant-ul ajuta la protectie, insa varianta de top este protectia ceramica sau folia transparenta (care este si foarte scumpa).
puiutu
1000 % urmele alea sunt de la rasina cazuta din vreun pom, am vazut asa ceva e un Megan 2 facelift al unui coleg care parca masina sub un cais.
cj98czh
toate vopselele noi, pe baza de apa sunt sensibile la rahat de pasare .... am un bun amic cu un E Klasse 2015 ii este praf plafonul dupa ce a stat masina parcata 2 sapt sub un copac ... el era in vacanta ..
papa_mulo
QUOTE(valdo1 @ 12 Jun 2019, 21:50)
Am avut Logan, Megane 2, Clio, insa asa ceva nu am mai patit.


Abea acum te-a lovit ghinionul. Si masinile precedente la fel ar fi patit. In fine, la masinile albe, argintii, bej metalizat poti avea problema asta si sa nici nu o sesizezi, pe negru e contrastul mare si se vede imediat. Nu iti mai irosi energia cu reclamatii, nu e problema de garantie ci de casco.
valdo1
Si ce sa reclam la casco.
M-a accidentat un cenzurat de pasare si nu avea RCA.
E de rasu-plansu.
Daca nu vor sa o faca, o vopsesc eu si ii bag in cenzurat ma-si.
Oricum cred ca vopseaua e dezastru.
Am un Megane 2 un Clio si un Logan si nici una nu a avut asa ceva in decurs de 14 ani Meganul si Loganul desi toate au sta pe langa bloc in aceleasi locuri.
Daca va uitati cu atentie nu este vorba ca este atatcat lacul, pur si simplu vopseaua a crapat si s-a exfoliat pana la grund.
Oricum parerea mea este ca suntem priviti ca cetateni de rangul 5.
Nu cred ca in Franta nu s-ar repara pe garantie.E o nimica toata.Sa tinem cont totusi ca masina are o luna si jumatate.Da ma duc la munte si se caca un vultur pe ea, sa inteleg ca face gaura in tabla?
E de noaptea mintii.
30 mdc
Nu vrei sa înțelegi nimic, daca citeai postarea mea anterioara vedeai că am asa ceva la M2 de câțiva ani și masina e 2004 luată din Olanda.
valdo1
Ba am citit.
Insa ceea ce am spus este faptul ca mai am trei masini, care au stat tot in aceleasi locuri si nu au asa ceva, deci mi se pare ciudat ca nici dupa doua luni sa se distruga vopseaua.
Daca pateam la fel cu celelalte mai intelegeam, insa tinand cont ca au fost tinute in aceleasi conditii si in aceleasi locuri, cu aceleasi pasari prin jur, e totusi clar ca e ceva putred daca ani de zile vopseaua de pe celelalte nu s-a corodat in halul asta.
Nu spun ca nu mai sunt cazuri, insa nu am auzit pe nimeni pana acum sa se umfle vopseaua pe masina in nici doaua luni si 1000 de km.Inteleg sa se intample dupa cativa ani, daca apar lovituri sau zgarieturi, insa vopseaua s-a dizolvat efectiv.
Asta e situatia, si dupa ce dai 13500 de euro nu prea poti sa treci cu vederea.
Eu cel putin nu mai am absolut nici un fel de incredere in firma asta desi pana acum am toate masinile de la ei.Vor fi ff fericiti sa ma taxeze cu de 5 ori pretul pe filtre si ulei la revizie,ca sa pastrez o garantie iluzorie, insa sunt convins ca nu vor schimba pe garantie nimic.
Ca sa nu mai spun ca nu am nici un raspuns de la vocea clientului prostit, nu ca as mai avea vreo speranta.
Cam asta este situatia.
RveMO
@valdo1 Ai avut ghinion, crede-ma si s-a intamplat acum. Si eu avut un eveniment de genul asta la jumatate de an dupa ce am cumparat-o. A mai trecut un an de atunci si nu au mai aparut altele dar am grija sa o spal unde imi da si ceara pe ea. I-am aplicat si solida. E posibil sa mai apara ca cine stie de unde vine cormoranu` si face caca acid pe ea de nu o mai protejeaza nimic.
bgdrenault
Casco se aplica simplu, te duci si arati ca ai elementul zgariat. Nu l ai? Va fi intr=o zi.
Acum cu cenzuratul de pasari, asta-i. Inainte vopselele nu erau pe baza de apa si erau mai rezistente. Important ae fi ca acest gainat sa nu stea prea mult, niste servetele umede pentru poponetul bebelusilor sunt utile. Il stergi si gata.

Nu iau apararea Renault, colegul de cluj ti a dat exemplul de Mercedes, probabil cel putin dublu la pret.
RveMO
Eu tin asa ceva in masina. https://www.emag.ro/solutie-curatare-rapida...7/pd/D4WZZ3BBM/
Cand mai vad caca de pasare mai dau si sterg cu hartie. Inmoaie repede gainatul si probabil ajuta fata daca ar sta mult timp pe masina.
Remicade
Nu e normal sa se intample asa ceva la o masina noua, doar nu e ceva pasare de la Cernobal. ANPC in ultima instanta.
Bayek
Pai tocmai ca nu e normal, de obicei nu se intampla. Decat daca vorbim de factori chimici extra. De obicei, adevarul e undeva la mijloc, fara suparare.
valdo1
Multumesc pentru postari.
Nu va contrazic in legatura cu cauza.
Poate gainatul este f coroziv, sau a curs ceva rasina, insa ceea ce ma uimeste este calitatea extrem de proasta a vopselei si indolenta Renault Romania.
Daca doar se pata ma impacam cu gandul, insa vopseaua s-a topit si s-a strans cu totul pana la grund ceea ce mi se pare inadmisibil.O firma care se respecta nu cred ca nu ar fi remediat problema mai ales ca masina are putin peste o luna vechime, si tinand cont ca nu este un cost mare.
Inclin sa cred ca suntem tratati ca cetateni de mana a cincea.Nu cred ca in Germania si-ar fi permis asa ceva.Reclama buna de care au parte acum e posibil sa determine pe cativa sa nu mai cumpere vazand cele intamplate.
Eu unul nu stiu daca as mai cumpara alt Renault desi asta e al treilea, si nu ca vopseaua e proasta, si sunt convins ca asa este, insa faptul ca garantia e degeaba si nu remediaza chestii minore asta nu pot sa o inghit.Nu mai am incredere in aceasta marca deloc, si nu cred ca mai cumpar vreodata un Renault nou.
bgdrenault
Daca povestim de alte marci tot acolo ajungi. Am plecat de la skoda si vin la renault. Nimic diferit, ba chiar lucruri mai grave,

Nu iei in calcul si o mana binefacatoare? Un prieten care a aruncat un acid, ceva?
RveMO
Pe un alt forum un baiat cu o skoda rapid are exfoliata vopseaua cat palma, o data pe plafon si o data pe portiera. Pe portiera ii sarise o pietricica si ii luase vopseaua punctiform dar dupa o vizita la spalatorie s-a dus dracu pe o suprafata mare si a ramas exfoliata. Sa zicem ca pe portiera sa fi avut influenta acea piatra luata dar pe plafon nu inteleg cum a ajuns in halul ala. Chiar sunt curios ce o sa ii spuna reprezentanta dupa ce primesc raspunsul din fabrica.
Cu siguranta se poate intampla la orice marca. Chiar daca procesele sunt mega robotizate tot se pot strecura diverse erori.
balauru_327
Vorbeste cu un vopsitor de meserie, ca el stie ce e acolo de fapt. Daca iti poate da si o hartie la mana e si mai bine. Eu zic ca acele incretituri/ basici sunt din cauza grosimii lacului, adica e foarte subtire si/sau prezenta unei ''murdarii'' inaintea aplicarii stratului de lac.
Dar cel mai sigur este sa vorbesti cu o persoana care lucreaza in domeniu caci are cea mai pertintenta opinie, nu noi.
papa_mulo
Pe vopsele pe baza de apa s-a trecut obligat-fortat prin 2005-2006. Norma europeana.
valdo1
Dupa ce am asteptat cam doua saptamani un raspuns de la vocea clientului am fost sunat si mi s-a spus ca se aproba revopsirea capotei pe garantie.
Am dus masina luni la Cobalcescu si astazi am luat-o.
Din discutiile avute la service, se pare ca sunt un caz fericit pentru ca au mai fost masini cu probleme la vopsea si nu s-a aprobat refacerea pe garantie.
Asa ca nu sunt eu un caz izolat, vopseaua este de proasta calitate si creeaza probleme, iar Renault se face ca ploua tratandu-ne ca pe slugi.
Nu vreau sa ma gandesc la un defect mecanic de amploare pentru ca garantia este inexistenta din pacate.
Ps
Doamnele de la vc ff amabile si le multumesc.
Fritzcapablanca
Intrebare (poate naiva) : s-a vopsit integral capota sau punctual zonele afectate ? Pareau de mici dimensiuni.
mircea_aq
Se revopseste integral tot elementul, in cazul de fata capota.
busu 12
Se revopseste toata capota !
papa_mulo
QUOTE(valdo1 @ 3 Jul 2019, 23:40)
Din discutiile avute la service, se pare ca sunt un caz fericit pentru ca au mai fost masini cu probleme la vopsea si nu s-a aprobat refacerea pe garantie.
Asa ca nu sunt eu un caz izolat, vopseaua este de proasta calitate si creeaza probleme, iar Renault se face ca ploua tratandu-ne ca pe slugi.
Nu vreau sa ma gandesc la un defect mecanic de amploare pentru ca garantia este inexistenta din pacate.


D'aia n-are ursu coada! Ai norocul sa iti faca pe garantie ceva ce nu face obiectul garantiei si tu tot nemultumit si de graba aruncatoriu cu rahat. Cat de carnat sa fii sa zici ca garantia e inexistenta cand aia ti-au reparat capota stropita cu cine stie ce????
Mai sunt o gramada de relatari pe forum ca le-au schimbat(degeaba) cate tzshpe piese in incercarea de a elimina un zgomot...deci disponibilitate exista, stau rau cu profesionalismul mecanicilor in localizarea defectului/zgomotului.
aba81
si eu sunt de acord ca exista disponibilitate pentru schimbare si nu au pus niciodata problema de costuri. mai greu cu constatarea ca pierzi cateodata mult timp dar important e ca rezolvi problema. trebuie rabdare. eu, aici la Suceava nu am avut parte de refuz la nici o problema semnalata in garantie. e adevarat ca la caroserie nu am probleme.
valdo1
Vad ca e unul cu muschii mari care ma face carnat ca nu sunt multumit de garantie.
In primul rand ar fi bine sa-ti revizuiesti conduita ca nu ma trag de sireturi cu tine.
In al doilea rand nu a fost aruncat cu nimic pe masina in afara poate de gainat sau rasina de pe la copaci la care o vopsea ar trebui sa reziste asa cum se intampla cu celelalte masi de prin parcari si nu sa se topeasca.Consider ca garantia trebuie sa acopere situatiile de asa natura fara sa ma milogesc pe la vocea clientului sau altundeva atata timp cat nu sunt semne de lovituri sau zgarieturi ori nu s-a dovedit ca ar fi vorba de substante chimice.
Asa ca daca ai mentalitate de sluga nu ai decat sa te comporti ca atare.
lcc
Stai liniștit ! El nu este de acord cu nimeni.
.
papa_mulo
Ti-au facut aia masina si ai venit aici sa spui ca garantia e inexistenta. Daca dupa ce ti-am spus ca esti carnat n-ai reflectat putin si tot batzos esti...e inutil sa stau sa iti explic, e clar ca esti carnat sadea si cu "C" mare, nu unul de conjunctura...nici nu vreu sa ma gandesc ce primesti in ciorba la restaurant.
@lcc: tu esti carnat ranchiunos, specie aparte pe forum. Din ala cu care daca te contrezi pe un subiect, te tine minte si va simti nevoia mereu sa sara la gatul tau indiferent de subiect.
lcc
radmasa.gif cum spuneam !
einstein1984
si ce ai fi vrut ca tratament ca sa nu te plangi de garantie? alta masina?
daca as avea cate un leu pentru fiecare aripa batucita de pitere venita entru "exfoliere" vopsea......
Rundas
Dă-o dreq de cioară, porumbel, vultur sau ce altă zburătoare o fi fost, că doar nu a mâncat sulf și a băut apă să se pârțărească acid sulfuric, asfel încât să afecteze vopseaua în așa timp scurt. Văzui și io la viața mea mașini inscripționate de păsări, unele stând așa timp îndelungat dar nu crăpă vopseaua la niciuna în două luni.

Acolo o fost altceva. Ce... nu știu.
papa_mulo
Rundas, exista o pasare al carei rahat ataca vopseaua. Nu stiu ce specie e si nici ce mananca, dar e ceva de talie mai mare judecand dupa marimea rahatului.
einstein1984
cormoranii sunt crima, omoara si copacii gainatul lor. Nu zic ca e cazul colegului
papa_mulo
Posibil astia...eu sunt patit la m2 cu un rahat mare cazut undeva in dreptul antenei. Dupa spalare toata zona era exfoliata.
busu 12
QUOTE(einstein1984 @ 17 Jul 2019, 15:18)
Nu zic ca e cazul colegului
*


radmasa.gif
Asa e frate asta de l-am citat. Se mai luase de user123 si cristi.r pana au plecat astia de aici de pe forum laugh.gif si nici c-au mai intrat.
aba81
Eu nu știu de ce asociati carnatul cu ceva nașpa... Doar dacă e la. Figurat atunci da. Dar în rest carnatul este bun... Delicios mai gras.. Mai slab... Ca oamenii asa. biggrin.gif
cj98czh
Valdo1, inca o postare ca si cea care tocmai am sters-o si o sa stai intr-o pauxa la postare.

Limbaj de mahala nu are ce cauta aici!
valdo1
Rog moderatorul sa-mi spuna cu ce difera limbajul meu de mahala fata de ceea ce posteaza geniul de mai sus ?
Daca nu mai doriti sa postam ca nu mai avem loc de indivizi de genul acesta care se dau atotstiitori si iau in ras orice nu stiu ce sa zic.
Nu ar trebui insa sa verificati cum e posibil sa abereze unii pe forum si sa nu luati nici o masura?
Sau daca e membru autentic poate sa faca ce vrea ?
Vi se pare normal ca unii sa foloseasca invective si limbaj de o nesimtire crasa insa nu luati nici o masura?
Pacat ca se lucreaza cu masuri diferite si oricum nu cred ca mai postez ceva de acum inainte.
Forumul ar trebiu sa fie pentru informarea oamenilor nu pentru mistouri si insulte ale unor nulitati agreate se pare.
Imi pare rau sa vad ca preferati sa alungati membrii de pe forum si sa tineti in brate pe cei care nu au nici o urma de bun simt.
Sper sa nu stergeti postarea daca aveti o bruma de decenta.
cj98czh
ai bitonul de Report, foloseste-l si respecta ce ti-am scris mai sus.

ca postezi sau nu ... este fix alegerea ta!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.