Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Scenic 2 - 2009
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Scenic, Scenic RX4, Scenic II, Grand Scenic, Koleos
Alinn23
Buna ziua , am o problema , geamul din dreapta spate se deschide singur si nu-l mai pot inchide.
Am fost la un service si le-a inchis din telecomanda masinii insa eu nu stiu in ce fel a apasat acele butoane sa reseteze si sa-mi inchida geamurile automat.

Are cineva vreo idee? Multumesc !
iulex80
apesi de 2 ori pe butonul de inchidere si se ridica geamurilor.
myhay1208
Vezi sub scaunul soferului si in spatiul de depozitare de la picioare daca ai apa. Daca e asa, cel mai probabil ai apa la mufa din zona (R2).

Si la mine s-a manifestat aceeasi problema si am gasit foarte multa apa. Practic conectorul era scurt circuitat partial.
Curatat, reparata, uscat si totul va fi ok.
cosmin&b
QUOTE(Alinn23 @ 11 Jun 2019, 17:32)
Buna ziua , am o problema , geamul din dreapta spate se deschide singur si nu-l mai pot inchide.
Am fost la un service si le-a inchis din telecomanda masinii insa eu nu stiu in ce fel a apasat acele butoane sa reseteze si sa-mi inchida geamurile automat.

Are cineva vreo idee? Multumesc !
*



Sub scaunul soferului exista o mufa cu vreo 40 fire care probabil este corodata si are fire rupte.
Trebuie desfacuta, si reparata.
Din telecomanda/cartela nu e greu de inchis geamurile... scoti cartela, inchizi usile, si dublu click pe butonul de inchidere
BiGBearRO
dublu click dacã e configurata asa, la deconectarea bateriei se reseteazã închiderea automata a geamurilor si trebuie refacuta din butoane
cosmin&b
Da. Corect. Sa-i si spunem cum.
La fiecare geam procedezi asa
- ridici geamul... va merge doar in trepte
- daca e deja ridicat, treci la pasul urmator
- tii ridicat de buton 10 secunde
- voila
Repeti la fiecare geam in parte
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.