Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ulei pe motor
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
rs09
Buna ziua,

De curand am vazut pe motor ulei si langa o fulie o piesa pe care este ulei, nu se scurge nimic pe jos nivelele lichidelor sunt in regula masina merge ok are 42000km. Am vazut scurgerea respectiva de 2-3 saptamani si nu se extinde cam care ar putea fi problema ?
alexgeogabriel
Sub capacul acela gri de sub capacul de la filtrul de apa, nu se afla cumva chiulasa si garnitura aferenta sau vorbesc prostii? Daca da, sa nu fie ciupita/crapata garnitura.
Totusi, mie mi se pare ca umezeala mai mare e la bujia din stanga, ori scapa combustibil(desi nu ar avea cum, decat sa se ude bujia pe interior), ci mai degraba, pare ca a dat ulei pe afara si s-a prelins pe langa capacul galben.
espacern
Sub capacul ăla nu este garnitura de chiuloasa....ci doar o simpla garnitura de cauciuc care se întărește in timp și scapă vapori de ulei.
Teodor Bogdan
Este mai mult o transpiratie de ulei, nu trebuie sa iti faci probleme. Totusi se vede clar ca transpiratie este de la capacul culbutorilor, care are o garnitura din tabla, nu de cauciuc. Garnitura costa vreo 20-30 lei si se schimba usor... cu ocazia asta poti regla si culbutorii. As pune un link care poate ar fi de folos, dar se supara espacern si imi da "warn" smile.gif
alexgeogabriel
Hai ma, espacern e baiat bun, ne ajuta mereu cu tot ce poate, apreciem ajutorul amandurora.
Mecanicii nu imi gaseau un rulment buclucas, m-am dus cu niste chestii invatate de la Espacern, le-am desfacut roata si am testat in fata mecanicilor, ups, asta este. Sunt cat de cat la zi si cu ce faci tu. smile.gif
Teodor Bogdan
Doar glumeam smile.gif)
rs09
O sa fac o programare pentru a schimba garnitura de la motor, ce mi se pare ciudat de ce pompa aceea ( banuiesc ca este pompa de servodirectie dar nu sunt sigur) cea mai de sus e plina de ulei ? O sa ii mai pun sa se uite si la ea daca tot ma duc.
z_fdd bacau
dar lichidul de servo l-ai verificat? pare cam imbacsita ca sa fie de la ''transpiratia'' aia...si nici macar nu e contact direct intre motor si pompa servo, ca sa zici ca s-a prelins...
rs09
Nivelul lichidului de servo e aproape la maxim, lichidul l-am schimbat la revizia de 8 ani. Cu masina pe loc virat stanga/dreapta nu se simte nimic anormal volanul se invarte normal doar cand ajunge cursa la maxim stanga sau dreapta si mai tragi putin de volan atunci scade turatia motorului si se aude un zgomot ca si cum pompa ar fi fortata in rest in mersul normal nu se simte nimic ciudat la servo.
z_fdd bacau
atunci posibil sa fie vapori de ulei de la motor, probabil atrasi spre pompa de curentul de aer produs de rotatia fuliei...
rs09
Da exact. Multumesc mult pentru ajutor.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.