Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cod/Tip cutie viteze
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Scenic, Scenic RX4, Scenic II, Grand Scenic, Koleos
fly_lex
Va salut !
Ma poate ajuta cineva cu o sugestie, despre cum pot afla ce Cod/Tip de cutie viteze am montata pe masina ??

Am achizitionat de curand un Grand Scenic III din 2012 (luna August), motor 1.5 dCi 110 Cp, iar cutia de viteze este manuala cu 6 trepte.

Masina are 200 mii km (reali, verificati, confirmati de istoricul de service Renault) si vreau sa fac o revizie completa, inclusiv lichid frana, servodirectie si ulei cutie de viteze.

Despre cel din urma am niste nelamuriri, pentru ca dupa VIN-ul masinii, nu poate fi determinat cu precizie, daca tipul de ulei corect/recomandat pentru cutia de viteze este 75W80 sau 75w90.

Stie cineva cum pot afla ?

Multumesc !

P.S.: daca s-a mai discutat, scuze ... eu nu am gasit !
cj98czh
https://www.reno.ro/Numar-identificare-auto...ml#entry4841392


Pui un VIN in topicul de mai sus si o sa primesti info ...
fly_lex
Multumesc !

Am pus VIN-ul in topicul respectiv.

Later Edit: Am aflat ca pe Renault Grand Scenic III, fab. 2012, 1.5 dCi 110 cp, 81 kw, cutie manuala 6 trepte, Codul de cutie este TL4 A 054, tipul de ulei este 75W80, iar cantitatea de ulei necesara este fix 2 litri.

Sper sa fie utile astfel de informatii.

Se poate inchide.
xmisterx
75W80 Sintetic, GL-4, cantitate 1.9 litri.
Danut33
Salut,știe cineva pe ce mașini a fost pusã cutia de viteze cod: 7700113677 ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.