Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Montare senzori parcare fata
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane IV
nazz
Salut,

Scuze daca e repost, nu am gasit vreun topic pe tema asta. Daca exista unul, va rog sa ma redirectionati.

A montat cineva senzori de parcare pe fata?
In momentul acesta am doar pe spate, stoc.
Mi se pare joasa masina pe fata si cateodata imi e frica sa nu dau in borduri mai inalte.

Am vazut pe site ca pret 697 de lei pentru cei 4 senzori, fara montaj.

Multumesc anticipat.
Poty
Eu as fi interesat daca se face împerecherea cu r.link.. sa arate ca la aia spate.. altfel nu mi ar placea
Gill_ro
Nu se pot integra in R-link cum sunt cei din fabrica... codul pentru senzorii fata este 8201537464.
In atasament aveti modul de instalare.
papa_mulo
Nu cred ca poate sa faca senzorul fata diferenta intre o bordura care intra sub botul masinii si una cu 5cm mai inalta care atinge in bara.
Bogdan 7499
Cred că mult mai bună ar fi o cameră de filmat montată în față. Soluții sunt, inclusiv suporți pentru plăcuțe de înmatriculare cu cameră integrată. Problema intervine la montaj, dacă ai sau nu display r-link, și dacă ai, poți face legătura cu camera fără a pierde garanția? De asemenea sunt și soluții aftermarket pentru un display pe care să vezi ce filmează acea cameră față (o oglindă retrovizoare cu display de exemplu), dar, la fel, intervine problema garanției, pentru că se fac modificări la partea electrică.
nazz
QUOTE(papa_mulo @ 26 May 2019, 16:44)
Nu cred ca poate sa faca senzorul fata diferenta intre o bordura care intra sub botul masinii si una cu 5cm mai inalta care atinge in bara.
*



Asta clar nu, dar macar stii cât de aproape te poti duce fără să o vezi..

Ma gândeam totuși ca montati si cumpărați din reprezentanta se pot imperechea cu r-link..

O sa incerc totuși si cu un mail catre ei.

Mersi de document, foarte folositor.
Gill_ro
Degeaba la trimiti un mail..e clar din documentul atasat ca NU se pot imperechea cu R-link.

Poty
Nu vreau sa fiu carcatos dar prin anumite tari am vazut oameni care si-au pus senzori si cu afisaj pe r link (nu, nu stiu cum) cel mai probabil la fel ca firele de la camera s au uitat la cineva cu senzori unde intra etc intelegi voi. De asemenea am vazut si camera in emblema in fata si afisaj in r link ceea ce mi s a parut mai wow decat senzorii
nazz
QUOTE(Gill_ro @ 26 May 2019, 18:55)
Degeaba la trimiti un mail..e clar din documentul atasat ca NU se pot imperechea cu R-link.
*



Tocmai ce am discutat cu agentul de vanzari si se poate integra, spune el.

Mai costa aprox 350 de lei manopera. biggrin.gif
Gill_ro
Asteptam pozele...agentul de vanzari? Ai intrebat de codul 8201537464 sau ai alta referinta / alt cod?
lcc
Pai pot spune orice până se vad cu banii in cont. Eu zic sa te asiguri că este așa.

allexey
Salut. Ti-ai mai montat senzorii?
nazz
QUOTE(allexey @ 20 Aug 2019, 08:39)
Salut. Ti-ai mai montat senzorii?
*


Salut, nu am mai ajuns, am fost prins cu tot felul de chestii (care mi-au folosit banii smile.gif )
ramzis
Salutare, mi-am achizitionat un renault megan 4 în limita banilor disponibili. Și vreau sa ii montez senzori de parcare fata spate. Nu am navigație și banuesc ca este imposibil sa ii montez camera, decât ceva cu display gen oglinda.
Întrebarea este dacă instalez camera aftermarket se poate face într-un fel ca liniile de ghidaj sa se miște odată cu rotile?

Multumesc.
goguspan
Se poate Poty uita te in ddt4 all ca ai optiune de activare, eu vreau sa modific timpii la cei din spate ca era s o patesc de cateva ori , eram aproape si abia atunci au inceput sa sune
ramzis
QUOTE(goguspan @ 4 Apr 2020, 16:29)
Se poate Poty uita te in ddt4 all ca ai optiune de activare, eu vreau sa modific timpii la cei din spate ca era s o patesc de cateva ori , eram aproape si abia atunci au inceput sa sune
*



De unde accesez după montajul senzorilor sau camerei acel dd4 all?

Multumesc.
goguspan
lasa mi un numar in privat si vb
ramzis
QUOTE(goguspan @ 4 Apr 2020, 20:17)
lasa mi un numar in privat si vb
*



Salut, nu am cum sa iti las pm pt ca nu imi da voie.
goguspan
Salutare, vezi ca ti am trimis eu mesaj smile.gif
lcc
QUOTE(goguspan @ 4 Apr 2020, 16:29)
Se poate Poty uita te in ddt4 all ca ai optiune de activare, eu vreau sa modific timpii la cei din spate ca era s o patesc de cateva ori , eram aproape si abia atunci au inceput sa sune
*


Eu chiar sunt pățit de vreo 3 ori. Noroc că nu au fost obiecte dure sau fixe : un popic din cauciuc, un bax de polistiren culcat și un boschet pitic. Am fost atenționat prea târziu și de 2 ori le-am atins. Daca găsești rezolvare sunt și eu amator.
goguspan
da, am vazut ca au intarziere destul de mare, am pus pe loganul meu din comert si merg beton, astea de fabrica mmmm, o sa ma interesez si vin cu date exacte in privinta asta
chivereanumarian
Da duster 2016 am montat si eu pe fata la al meu Intens cand e ploaia și trec pe lângă un tir mai piune,gen unghi mort ii am legați de priza !cutia cea mare am lăsat-o unde sunt sigurante de la motor si buzzeru in spate la torpedou

Cei din laterale sunt montatk unde vin de fabrica dar cei din mijloc am dat două găuri în bara

23 Apr 2020, 22:01:
După am pus si niste folie neagră pe ei sa fie ca vopseaua
Shinoda
Salut,

Si-a pus cineva pana la urma senzorii astia pentru fata 8201537464?
Cat au costat + montaj ? Ati reusit sa ii integrati in r-link? Daca nu , sunt doar cu sunet sau au si un display ceva?

Multumesc de info.
ionitagelu
Vad ca de ceva timp nu s-a mai discutat subiectul. Pe mine m-ar interesa daca exista precablata masina si se poate face trecerea de la 4 senzori la 6 senzori si activarea avertizarii pentru unghi mort. Banuiesc ca trebuie schimbat si calculatorul.
goguspan
eu am vazut un filmulet la turci dar e dupa montare, nu arata setari in rlink pentru, dar voi vorbii cu niste baieti din franta pentru asa ceva sa vedem daca mi dau ei ceva din casa.
CezarTM
@goguspan, ai mai obținut ceva informații cu privire la kit-ul de senzori 8201537464 dacă se pot integra sa ii arate pe R-Link, la fel ca cei de pe spate? Ce nu îmi este clar, cum la cei de fabrica se poate iar la aceștia montați ulterior nu se poate, ce este diferit acum când se montează ulterior?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.