Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Geam-cutie viteze-pozitii
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
Georgian99
Salutare tuturor sunt nou pe forum, am tot cautat răspunsuri legate de problemele mele dar nu am gasit nimic asemănător. Am un megane CC din 2005 motor 1.9 dCi 131 cp
1. geamul pasagerului nu functioneaza din consola de la sofer si nici din butonul din ușă, functioneaza doar din panoul de la cotiera unde există un buton la care se deschid toate geamurile. 2. Intra greu in viteza a 3-a si nu revine la punctul mort, de obicei se intampla cand e motorul cald. Tin sa mentionez ca angrenajul a fost schimbat, la fel si uleiul din cutie. 3 Pozițiile de pe fata nu merg.
einstein1984
ai nevoie de un electrician si un mecanic de cutii de viteze (se pare ca prmul a fost carpaci daca sa schimbat ceva si a lasat-o asa). pentru al doilea te pot ajuta cu un nr de telefon.
Georgian99
Sincer m am săturat de tot felul de mecanici si electricieni care nu fac nimic decat sa iti ia banii mai repede, as dorii un sfat pt a rezolva singur problemele
xmisterx
Ok, pt prima problema trebuie facuta investigatie( buton defect/cablaje intrerupte/mufe cu pini oxidati), pt a 2-a problema eu as verifica uzura de la timonerie eventual inlocuire cabluri, pt problema cu pozitiile la fel ca la prima.
geoman
QUOTE(Georgian99 @ 24 May 2019, 04:03)
Salutare tuturor sunt nou pe forum, am tot cautat răspunsuri legate de problemele mele dar nu am gasit nimic asemănător. Am un megane CC din 2005 motor 1.9 dCi 131 cp     
1. geamul pasagerului nu functioneaza din consola de la sofer si nici din butonul din ușă, functioneaza doar din panoul de la cotiera unde există un buton la care se deschid toate geamurile. 2. Intra greu in viteza a 3-a si nu revine la punctul mort, de obicei se intampla cand e motorul cald. Tin sa mentionez ca angrenajul a fost schimbat, la fel si uleiul din cutie. 3 Pozițiile de pe fata nu merg.
*


La geam curata mufa din stalpul usii, smirghel sau ceva ascutit indeparteaza mecanic oxidul. Am avut si eu problema asta. La mine avea oxid alb pe contacte. Aveam probleme si cu difuzorul pe portiera respectiva, nu mai facea contact din mufa stalpului. Evident nu toate contactele. Stiu ca e un pin mai mare intr-o parte a mufei care e de alimentare. Fixeaza bine mufele una in alta cand remontezi conectorul cablului usii cu mufa stalpului. Nu forta mufa si conectorului la demontare/ remontare sa nu rupi parghia aia gri. Se poate rupe usor.Poate ar fi mai bine sa mergi la un electrician auto. La cutie din cate stiu eu, la cea de 6 trepte e reglabil manerul schimbator. O fi fost dereglat daca s-a umbla la consumabilele ambreiajului. Am impresia ca se introuduce un distantier de 5 mm intre manerul schimbator si suportul lui pe dreapta, bagi in a 3 a si in timp ce tine cineva maneta schimbatorului din interior lipita de distantier, ii prinzi timoneria pe parghia cutiei de viteze si fixatorul invelisului sufei.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.