Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Scenic 3 zgomot la semnalizare
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Scenic, Scenic RX4, Scenic II, Grand Scenic, Koleos
Ady83C
Salut.Sunt proaspăt posesor de Renault Scenic 3 din 2012.Problema e ca nu stiu dacă e normal să se manifeste așa:
-pun semnalizarea si in momentul rotirii volanului,cam la un sfert de cursă se aude ca o pocnitura din carcasă volanului ca un click...
Face așa doar in momentul cand semnalizez in rest nu.
E normal,s-a mai confruntat cineva cu problema asta?
Vă mulțumesc.
ProfiBv
QUOTE(Ady83C @ 23 May 2019, 02:58)
Salut.Sunt proaspăt posesor de Renault Scenic 3 din 2012.Problema e ca nu stiu dacă e normal să se manifeste așa:
-pun semnalizarea si in momentul rotirii volanului,cam la un sfert de cursă se aude ca o  pocnitura din carcasă volanului ca un click...
Face așa doar in momentul cand semnalizez in rest nu.
E normal,s-a mai confruntat cineva cu problema asta?
Vă mulțumesc.
*


Hai sa incerc sa te ajut.
Nu am problema descrisa de tine.
Ce poate fi este pintenul/ cama de deblocare a parghiei de semnalzare dupa revenirea volanului pe pozitia de 0.
Ar fi necesara demontarea volanului si a cochiliei pentru a ajunge la acel mecanism . Cel mai greu mi sa parut sa nimeresc declisarea airbagului , operatiune ce am facuto pentru vopsirea pielii de pe volan .
Zgomotul iti apare si ambele sensuri ? Volanul il invarti spre sensul in care ai semnalizat sau invers?
Ma gandesc ca e zgomotul de revenire al parghiei de semnalizare si o fi mai tare la tine.
Ady83C
Mulțumesc frumos ProfiBv,s-a rezolvat problema exact cum ai zis.Mai exact,desfăcut cochilia de la volan și pe mecanismul manetei de semnalizare s-a pus nu știu ce vaselina(verde) la acel pinten.Seara buna!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.