Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: bujii 1.2 tce
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio IV
tuneam
Salut,

Eu nu am primit de la dealer cabd am cumparat masina nicio fisatehnica de revizii, asa ca intreb si eu ce bujii si ce gap ar trebui sa pun la schimb. Le-am demontat pe cele vechi, sunt NGK ILKAR7J7G. Totusi pe aite-ul ngk sunt recomandate sunt ILKAR7F7G cod scurt 90061, la fel ca si pe epiesa.ro pentru acest motor. Nu am gasit nicaieri ce gap sa aiba.
tuneam
chiar nu a schimbat nimeni bujiile?
bazate
Gasesti fisa de revizie in myrenault. Probabil in cartea tehnica ai si codurile pt bujii.Cred ca se schimba la 4 ani...iar unii au garantie doar 2 si renunta la service in reprezentanța dupa asta...de asta nu sunt multi care le schimba sau au informatii.
einstein1984
la gap nu se mai umbla in ziua de azi.

3 May 2019, 11:33:
bujia de origine este 224019133R, 16.9 euro fara tva
bazate
QUOTE(einstein1984 @ 3 May 2019, 11:04)
la gap nu se mai umbla in ziua de azi.

<span class='edit'>3 May 2019, 11:33:</span>
bujia de origine este 224019133R, 16.9 euro fara tva
*


Se gaseste si undeva la 55 lei....mai ieftin (46-49) gasiti bujii compatibile cu acest cod.
busu 12
QUOTE(einstein1984 @ 3 May 2019, 10:04)
la gap nu se mai umbla in ziua de azi.

Inafara de userii de pe forumul geaman dacia YRX,Dr.Myke,IRONICK da nimeni nu se mai juca cu gap-urile la bujii.
tuneam
multumesc de raspunsuri.
Am comandat NGK ILKAR7J7G si NU ILKAR7F7G cum recomanda NGK.
Bujiile din fabrica sunt ILKAR7J7G si aveau vaselina de protectie pe ele. Am comandat si eu BERU ZKF01. Saptamana viitoare le schimb. Nu am gasit insa la ce cuplu se strang. Teoretic cred ca la 25 Nm, cf site NGK pentru chiuloase de aluminiu cum are clio 4 TCE.
mike077
Azi am schimbat bujiile. Cele vechi sunt tot NGK ILKAR7J7G si tot pe acest model am ramas. Vaselina speciala nu am gasit(Beru ZKF01 nu se gaseste momentan).
SYL
Bujiile sunt cumva de tipul Laser Iridium ?
Voi la 60mii km le-ati schimbat sau la cati ?
Multumesc.
tuneam
Salut,
Da, sunt laser iridium. Eu le-am schimbat la 4 ani 38000 km, dar sigir mai mergea inca odata pe atat.
SYL
Eu am Duster 1.2 TCe. Acum are 58mii km, si pana la revizia din toamna cu siguranta va avea cel putin 60mii km.
Nu stiu daca sa le schimb sau nu, mai ales ca eu circul preponderent extraurban....
tuneam
nu cred ca are a face cu faptul ca mergi mult extraurban. Cred ca Dacia zice sa le schimbi la 60 sau 120000?
SYL
Parca la 60mii, nu am carnetul de intretinere in fata..
Ideea e ca mergand extraurban, motorul are ore putine de functionare comparativ cu nr de km. Iti dai seama ca nu prea sta la relanti, in majoritatea din timp ruleaza in tr.6; nu e ca si cum ai circula in Bucuresti...cred ca intelegi la ce ma refer ?
tuneam
60000Km, zice un coleg cu Captur: https://www.reno.ro/Plan-revizie-1-2TCE-t28...-p4916171.html#

pe mine m-au costat cam 200 lei si le-am schimbat eu. Iti trebuie o tubulara de buji de 14 si o prelungire.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.