Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Megane 4 Camera Marsarier
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane IV
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
claudiu_barbu
Buna seara, biggrin.gif

Sunt noul posesor al unui Megane 4 Varianta Zen cu navi R Link (cel simplu nu cel tip Tesla).
As dori sa montez camera marsarier si senzori parcare fata + spate.
Ma poate indruma cineva unde as putea sa fac aceasta operatiune si daca stiti si niste costuri estimative?
Persoana + nr de contact sau Firma + nr contact
De asemenea aveti idee daca poate afecta garantia?

Este prima mea postare am cautat dar nu am gasit un topic similar decat pt medianav de la dacia si clio.

Va multumesc,
Bogdan 7499
QUOTE(claudiu_barbu @ 20 Apr 2019, 19:43)
Buna seara,  biggrin.gif

Sunt noul posesor al unui Megane 4 Varianta Zen cu navi R Link (cel simplu nu cel tip Tesla).
As dori sa montez camera marsarier si senzori parcare fata + spate.
Ma poate indruma cineva unde as putea sa fac aceasta operatiune si daca stiti si niste costuri estimative?
Persoana + nr de contact sau Firma + nr contact
De asemenea aveti idee daca poate afecta garantia?

Este prima mea postare am cautat dar nu am gasit un topic similar decat pt medianav de la dacia si clio.

Va multumesc,
*


În mod sigur pierzi garanția. Singura variantă e să faci lucrarea în reprezentanță=costuri mari. Iei legătura cu ei și vezi ce variante îți oferă.
Gill_ro
Pachet Camera + cablul de lagatura ( camera -> R-link ) + sigla spate cu suport camera - Referinta 8201672567 - pret undeva la 220-250 Euro ( in sistemul producatorului apare cu denumirea de "senzori de parcare ").

Referinta Camera - 284427774R

Referinta Cablu - 8201672806

Manopera in service autorizat al producatorului - de la 2 ore la 4 ore in functie de... unsure.gif

Gaurirea haionului cat si desfacere bordului sunt momente de nepretuit laugh.gif

Atentie, trebuie desfacut haionul pentru a trece cablul de legatura in interiorul autoturismului.
chivualex
@Gill_ro ai facut operatiunea? Sa inteleg ca la hatch nu e ca la sedan, sa fie cablu deja dus in capacul portbagajului/haion?
Gill_ro
@chivualex da am facut acest lucru pe masina mea. Cablajul nu l-am gasit pe masina desi am sperat sa fie.
Renault RS
@Gill_ro
Stii cumva cum se demonteaza emblema Renault pe spate la portbagaj,pe versiunea Sedan?
Am si eu un megane sedan in echipare Intens si eram curios daca are cablajul tras acolo in spate la emblema.
lcc
Da jos capitonajul, lucru foarte ușor și vezi. Sigur este prinsa prin interior. Eu sunt curios daca are decupajul facut, pentru că atunci treabă este foarte lejera.
chivualex
La sedan decupajul este facut pentru ca in centrul logo-ului ai butonul de deschidere portbagaj.
Gill_ro
@Renault RS emblema fara camera este prinsa cu adeziv..se scoata usor cu putina atentie cel putin la hatch.

Edit :

Am atasat si manualul de instalare.
maco18042004
Salutare tututror. E prima mea postare si as vrea sa montez o camera pentru marsarier pe al meu Megane Sedan Intens 12.2018, fapt pentru care am inteles de la colegi ca ar fi mari sanse ca masina mea sa fie cablata deja. Evident ma intereseaza mai ales de la cei care au facut deja lucrul asta, cum pot sa fiu sigur daca am nevoie de cablaj sau nu pe masina; sunt dispus sa renunt la acel buton de deschidere portbagaj din sigla in favoarea camerei, dar in momentul in care voi monta camera, se va putea monta in aceeasi sigla sau trebuie comandata si o alta sigla? Ideal ar fi daca as reusi sa montez camera, sa vad daca e posibil sa am si Magic Trunk Acces (just in case).
Multumesc
BANDOI
QUOTE(myreno4me @ 22 Apr 2019, 11:39)
Ce regim de mers ai de obicei, vezi ca sub 2000 rpm nu este recomandat. La 100km de oras da-i macar 10 de redline 2-3-4 pana in 5500 rpm !
*


Salut! Eu la zen sedan am avut cablaj.am montat camera si gata.numai ca montajul camerei a fost in bara nu in sigla.tu daca vrei in sigla trrbuie schimbata cu una cu camera in ea.a mea a fost de dustersi merge perfect
maco18042004
@BANDOI Nici pe mine nu m-ar deranja sa o puna in bara, dar au reusit sa ajunga cu cablajul de la portbagaj pana in bara? sau au facut ceva modificari?
BANDOI
montajul este facut de mine,eu am tras cablajul din capota portbagaj la bara
maco18042004
Interesant. A fost suficient de lung cablul incat sa ajunga in bara? Si nu e afectata garantia masinii?
BANDOI
da , cablul este lung, l-am scos din portbagaj si l-am dus la bara in dreptul lampilor de la numar
myreno4me
Cum ati rezolvat partea de afisare pe rlink ? Acel cablu este conectat la unitate, sau trebuie si aia desfacuta ?
BANDOI
am conectat camera si a mers direct, nu am facut altceva nimic
maco18042004
E bine ca a mers asa simplu, de obicei am auzit pe la toti ca trebuie conectat la clip. Dar la tine nu va fi afectata garantia masinii?
Gill_ro
Am atasat si manualul de instalare pentru Estate.

@BANDOI poti sa confirmi ca pe Sedan ai pus camera cu referinta - 8201714222 ( cea de Duster II ) ?

maco18042004
@Gill_ro Multumesc pentru schita. Banuiesc ca si la al meu Sedane Intens nu ar fi diferenta fata de Estate. Teoretic as avea doua variante de montaj, in bara sau in sigla, dar prima data vreau sa verific daca am cablul tras in portbagaj si evident raspunsul celor de la reprezentanta. Merci inca o data (daca mai ai alte info legate de montajul acestei camere, iti multumesc anticipat)
BANDOI
Nu cred ca isi vor da ei seama de montajul camerei.pe mine nu m a intrebat nimeni si culmea i am pus sa si regleze camera dupa ce am avut o problema cu senzorii de presiune. Am pus poza cu camera.nu pot sa citesc codul de pe ea. Am izolat cu mastic sa nu intre apa
maco18042004
Dar camera de Duster nu e cu nimic diferita fata de cea de Megane sau Talisman? Adica se vede la aceeasi calitate?
Gill_ro
Posibil sa fie la fel dar mult mai ieftina. Referinta - 8201714222 - este camera pentru Duster II. In atasament am pus si modul de instalare al acestei camere pe Duster.
BANDOI
Se vede clar la fel ca cea de pe megane
claudiu_barbu
@gill_ro La ce renault ai facut operatiunea? am fost la meridian si au spus ca nu au in accesorii acea camera si ca nu stiu sa faca operatiunea chiar daca vin eu cu camera.
Gill_ro
Codul este luat de pe site-ul producatorului din Franta...si cum am spus in postarea #3 in sistemul celor din Romania cand bagi codul camerei apare denumirea de "senzori de parcare".
Tu trebuie atat sa le ceri - Referinta 8201672567... cat despre instalare exista in pachetul camerei tot ce trebuie iar daca nu sunt toate instructiunile in pachet se pot da jos de pe site-ul producatorului ( am atasat aici pe forum instructiunile de montaj ) dar ...ei nu au in sistem normarea pentru montajul camerei, au doar pentru senzorii de parcare.

La ce service ai fost mai exact?
bgdrenault
Deci sa inteleg asa:
-varianta sedan intens este cablata in portbagaj cu cablu pentru camera.......sau nu?
-camera aceea pentru duster se potriveste si la megane
-sistemul este plug in, montezi camera, faci conexiunea, cand dai inapoi iti arata pe navigati-nu trebuie demontat nimic in bord.........sau nu
- un alt loc de montare a camerei unde e posibil? in becul de iluminare numar inmatriculare, in spoiler?
papa_mulo
QUOTE(bogdanbiciusca @ 27 Apr 2019, 09:41)
- un alt loc de montare a camerei unde e posibil? in becul de iluminare numar inmatriculare, in spoiler?
*



La sedan si hatchback sunt montate in sigla renault, la break e montata in hayon deasupra numarului(camera postata de bandoi). La sedan si hatch ai numarul in bara, nu pe hayon, daca pui camera deasupra numarului nu o sa ai o imagine de ansamblu, o sa fie prea aproape de sol si nu va vedea colturile masinii si partea superioara a barei de protectie(care va fi deasupra camerei).
Ca si concluzie, camera se monteaza deasupra barei de protectie ca sa o poata vedea pe toata, din colt in colt.
chivereanumarian
Megane 3 hatchback rlink ,camera duster ,cablajul dus până-n spate la navigație, activat funcția si Voila

27 Apr 2019, 10:09:
Am încercat și cu din astea sa o pun în hayon dar ma complicam cu modificari cam multe ,megane 3 doar în bara au!
papa_mulo
Da, te ajuta si e mai bine decat deloc, dar exact cum ziceam nu are cum sa vada si colturile masinii.
chivereanumarian
dry.gif
maco18042004
Camera poate fi montata in sigla veche? Sau trebuie comandata si alta sigla?
Gill_ro
Nu se poate monta in sigla veche.
maco18042004
Se poate comanda separat doar sigla? Camera din cate am intele o au in stoc si masina ar fi deja cablata. Deci doar de Sigla as avea nevoie. Se poate comanda separat? Precizez ca pentru Sedane am nevoie.
Gill_ro
Nu ai cod separat pentru sigla cu suport de camera deci nu cred ca se poate comanda separat.
myreno4me
Ar fi interesant un cost total de montare a camerei atat DiY cat si in reprezentanta.
Am inteles ca se poate activa relativ usor in meniul rlink, fara a fi nevoie de lucrari in reprezentanta !??
Gill_ro
220-250 Euro setul complet ( camera + cablu + suport de camera ) cu garantie si factura + 2 sau 3.5 ore de manopera in service-ul producatorului in functie de "starea de spirit" a celui de la receptie. In sistemul lor intern nu exista momentan normarea pentru instalarea camerei pentru ca dupa codul pachetului denumirea este de " senzori parcare " ... am scris asta dar nimeni nu citeste.

VioT
Are dreptate Gill. Eu am montat pe Sedan Intens, in rombul spate, la dealer. M-a dus 1700 LEI toata afacerea (piese + manopera), anul trecut pe vremea asta. Am mai scris pe aici (forum) despre asta.
maco18042004
@VioT: ai avut macar cablajul pe masina? sau a trebuit sa comanzi tot pachetul?
VioT
Da, cablajul era pe masina (sedan intens fabricatie 2017 septembrie).
lcc
Eu zic că este cam, mult. Cablajul a fost pe poziție, practic ei ce -au făcut ? Au dat jos capitonajul și au montat siglă noua care avea camera.
myreno4me
Cam mare diferenta de la 250 de euro la 1700 de lei !
Nu mai intreb de dealerul cu 250 de euro ! 😁
VioT
Mult, putin, asta este acum. S-a intamplat acum 1 an (intre timp preturile or mai fi scazut), nu stiam eu cu se mananca treburile astea, dar stiam ca am nevoie de camera, pt ca vizibilitatea in spate e slaba rau la sedan. Stiu, era buna optiunea din start de 500 E cu tot tacamul. Dar deh, am tras de buget la achizitie cat am putut, la momentul acela (porinit de la Zen si ajuns la Intens). Asa ca am pus camera ca retrofit, la oficial, cu garantie and s#it. Sotia se bucura de camera atunci cand conduce meganu (rarut). Deci, happy wife, happy life smile.gif
maco18042004
@VioT: Multumim de informatii. Din cate am inteles, tie ti-au montat camera in Romb in locul butonului de deschidere portbagaj. In ce sens au facut asta? Au scos butonul din romb si tot acolo au pus si camera? Au folosit acelasi romb pentru fixarea camerei sau a fost nevoie de alta sigla pentru a fixa camera?
VioT
@maco18042004: faza e ca nu am stat langa ei sa vad absolut tot ce au facut (le-am lasat masina si mi-am vazut de treburile mele prin Bucuresti PS eu fiind din Pitesti, mi-am programat operatiunea asta concomitent cu alte lucruri pe care le aveam de rezolvat prin capitala).
Da, camera au montat-o fix in locul butonului din sigla spate. Nu au schimbat efectiv si sigla, pentru ca la sfarsit mi-au dat inapoi fix piesa/elementul care compune butonul/ansamblul de actionarea portbagaj. Nu bag mana in foc 100%, dar eu zic ca sigla in sine nu au inlocuit-o. Camera si ea are forma de romb si se muleaza perfect in golul siglei de pe portbagaj.

http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=299...dpost&p=4783279

http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=299...dpost&p=4783163

http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=299...dpost&p=4749289
maco18042004
@VioT: Multumesc inca o data. Probabil pe saptamana viitoare o sa incerc sa fac si eu operatiunea asta ca pe senzorii de parcare nu ma pot baza deloc (asta e adevaratul motiv pentru care imi doresc o camera; senzorii de parcare de pe masina asta nu se compara cu nimic din ce am avut pe celelalte...sunt lenti, absenti, groaznici). Sper sa reusesc la mine in oras la reprezentanta...daca nu, cred ca voi face o vizita in Bucuresti si tot imi pun pana la urma. Prea multi au zis ca nu stiu cum se face, nu se baga, nu au mai facut etc.(raspunsuri de prin reprezentante).
bgdrenault
Totusi, daca e asa cum se spune pe aici, ca exista cablajul si ca nu trebuie facut nici un alt reglaj , ci doar montata, cred ca nu e mare lucru pentru un montaj propriu. Si nu cred ca este afectata garantia, daca nu tai firul, nu tai altceva, etc.

Mie nu mi a venit masina, dar cred ca voi achizitiona o camera de duster cu montaj undeva sub numar, in spoiler, ma mai gandesc eu.
Am vazut pe emag camera de duster cu 530 de lei, pe codul original, luat de pe aici. Trebuie sa fie o posibilitate sa fie montata si in alta parte in afara emblemei.
Zic si eu.
BANDOI
Eu am pus in bara
myreno4me
Vio, cum deschizi acum portbagajul ? Cred ca din fabrica venea si cu magic trunk.
Aceeasi poveste si la mine, plecat de la zen+optionale si ajuns la intens.
Pentru mine senzorii sunt mai mult decat suficienti dar am primit un apropo subtil asa cum ca ar fi super o camera 😂😂
Cand voi merge la revizie in iunie voi intreba de costuri, sa vedem cum negociem !
bgdrenault
QUOTE(BANDOI @ 30 Apr 2019, 17:49)
Eu am pus in bara
*


poze?
detalii daca se poate.........
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.