Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme poziționare GPS Megane 3
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane III
mister121977
Bună ziua,
Dețin un Megane 3 din 2010 cu navigație Tomtom normala. De ceva vreme are momente când ma poziționează aiurea pe harta. Cel mai des cu o eroare de aproximativ 50 de metri dar am remarcat o data chiar și o eroare de 1 km. Toată treaba tine ca și durata în timp de la 10 minute pana la 1 ora apoi își revine. Nu am observat sa îl determine ceva anume sa facă treaba asta. Am hărți actualizate acum 2 ani și pana acum 2 sapt nu am avut asemenea probleme.
S.a mai întâlnit cineva cu eroarea asta? Dacă da, ați reușit să o rezolvați singuri?
Ca mulțumesc anticipat pentru răspunsurile voastre.
IonutGligan
Salut, prima chestie... folosesti tomtom home si faci updateurile periodice ?

In acele updateuri ai un update quickgpsfix... ei acela e update-ul pentru gasirea cu usurinta si localizare a satelitilor.

A doua chestie... dupa data de 6 aprilie 2019 tomtom a anuntat toti utilizatorii atat pe email cat si pe pagina sa online ca se va trece la updatarea tuturor dispozitivelor gps la un alt sistem diferit fata de cel existent drept urmare carminat tomtom trebuia trecut la navcore 8.843... tu ti-ai actualizat carminatul ?

Daca nu ai facut aceasta actualizare te incurajez sa o faci si in cazul in care nu ai cont pe tomtom home sa iti creezi unul apoi te loghezi cu, cardul in tomtom home si faci toate update-urile care iti apar acolo... spor
chivereanumarian
Problema a fost doar la tom tom live ,rlink, Evolution
Bugghy
Vezi daca se rezolva dupa update-ul de aici:

https://www.tomtom.com/en_gb/in-dash-naviga..._crit_rm_201903
IonutGligan
exact despre acesta vorbeam si eu... in care tomtom a anuntat inca cu 3 saptamani inainte de 6 aprilie cel putin eu atunci am fost informat pe email...

pasii necesari

http://uk.support.tomtom.com/app/answers/detail/a_id/16625
mister121977
Va mulțumesc tuturor pentru răspunsuri. As mai avea câteva întrebări. Tomtom.ul.meu nu este Live. Am cumpărat mașină acum 4 ani și avea un card doar cu 2 tari. Am păstrat acel card și m.a ajutat un prieten cu un alt card cu update complet, știți voi la ce ma refer. Acum se pune problema dacă sa fac acest update de soft recomandat cu cardul original sau cu cel pe care îl am de la prieten? Nu știu dacă Megane are o memorie interna unde copie informațiile suplimentare sau ele sunt doar pe card păstrate și, deasemenea, nu știu dacă nu cumva îmi poate bloca sau detecta cardul care nu este original .
Va mulțumesc anticipat pentru răbdare.
IonutGligan
poti face update la ambele altfel nu va functiona niciunul cum trebuie fiindca ele cu siguranta ca au navcore 8.842 (sistemul vechi).

Daca intampini probleme dupa update scrie-mi in privat si te ajut.

p.s. bucura-te ca nu ai Live
mister121977
Mulțumesc.
O sa scriu ce s.a întâmplat.
O zi buna și drumuri fără probleme

<span class='edit'>16 Apr 2019, 19:14:</span>
QUOTE(IonutGligan @ 16 Apr 2019, 17:42)
poti face update la ambele altfel nu va functiona niciunul cum trebuie fiindca ele cu siguranta ca au navcore 8.842 (sistemul vechi).

Daca intampini probleme dupa update scrie-mi in privat si te ajut.

p.s. bucura-te ca nu ai Live
*


Am făcut pașii descriși și s.a blocat. Din păcate nu pot trimite PM. Poți sa îmi trimiți prin PM o modalitate de a te contacta, te rog? Mulțumesc
IonutGligan
S-a blocat pentru ca ai navcore nou care nu e pactat si trebuie pactat ca sa mearga...

ne auzim pe privat message pentru rezolvare...
mister121977
QUOTE(IonutGligan @ 17 Apr 2019, 08:21)
S-a blocat pentru ca ai navcore nou care nu e pactat si trebuie pactat ca sa mearga...

ne auzim pe privat message pentru rezolvare...
*



Mulțumesc dar, cum am zis și mai sus, nu pot trimite Privat Message.Se pare ca nu am destule postări. De aceea te rugasem sa îmi trimiți prin PM o alta modalitate de a te contacta. Dacă nu, te rog sa trimiți un mail scurt la SorinVasioiu at yahoo.com .
Mulțumesc încă o data.
nashu1111
Mister121977 ai rezolvat cumva problema?
Exact asa am patit si eu, dupa update....
Zero 742192653 pt watsup
Burloiu.ionutatyahoo.com
Multumesc, o zi placuta!
baranyka
Buna seara !Am facut si eu update si am patit la fel !Ati putut sa rezolvati ?
O seara placuta !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.