Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Notre-Dame de Paris
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Stiri > Stiri (Non-Auto)
Pages: 1, 2
R19/16v
https://edition.cnn.com/world/live-news/not...fire/index.html

CMN n-ar fi luat foc...
espacern
Mare tristete la Paris...dar pe de alta parte si la BV o biserica a devenit celebra dupa ce a ars=Biserica Neagra de langa Piata Sfatului!
ProfiBv
Cu tot respectul , nu cred ca NOTRE DAME mai avea nevoie de ceva pentru a fi celebra la nivel mondial .Sa fim modesti , oricum nu sunt respectate valorile nationale la adevarata lor valoare.
Acum , ca e clar un dezastru in urma incendiului ,imi doresc sa nu o fi fost mana criminala a unui dement .
Nu am fost de acord nici cu bombardarea , distrugerea marilor monumente de orice fel ,in timpul razboaielor iar acum mi se pare o nebunie .
DApophis17
Atâta păcat trebuia plătit cumva...
dizzy
Am privit cu amaraciune filmarile cu incendiul de la Notre Dame de Paris.
Speram sa ajung in iarna cu cei mici sa o vada.
Acum vom amana pana o repara, pt ca ei o vor repara, sunt sigur de asta.


cj98czh
QUOTE(DApophis17 @ 16 Apr 2019, 08:15)
Atâta păcat trebuia plătit cumva...
*




Pe bune ?
UXE
Eu sper sa arda catedrala mantuirii cwurului...
DApophis17
Da, pe bune. Cica faceau ceva lucrari ... oricum, nu vreau sa fac presupuneri, dar sper sa nu apara munca la negru cu esteuropeni fara asigurari ca ma prapadesc de ras... stim toti cum lucreaza biserica, indiferent de culoarea religioasa si cum din cand in cand se intampla si evenimente nefericite.
Mie imi pare rau, ca nu am apucat sa ajung sa o vad pe viu, iar acum nici sanse nu mai prea am, dar nu pot sa nu vad ironia, chiar daca, poate, supar pe cineva cu comentariul meu.

Catedrala noastra nu arde, ca e facuta din beton si caramida si e un monument de prostie. E bine sa ramana, sta bine langa casa poporului si pe cand e gata cred ca o sa mute axa pamantului.
cj98czh
Am vizitat Notre Dame de 2 ori .. ultima data acum 2 ani ... ce sa zic .. clar merita vazuta ... dupa ce o termina ... din nou ..
DApophis17
Ma consolez cu faptul ca de jos oricum nu se vedea mare parte din ce a ars.

Ma distrez cand ma gandesc la "cum mama dracului a luat foc", exceptand cazul in care a fost mana criminala si/sau intentii ascunse ale bisericii? Cum naiba sa ia foc o cladire plina de lemn, cand, in ziua de azi, in mod normal, se stie cum si se si iau masuri de preventie a incendiilor... asa ca revin la prima afirmatie, cea de la inceput.
Dar sincer nu prea cred ca e mana criminala, e neglijenta capilor de acolo, care probabil au mers inainte pe principiul ne apara "ăl de sus"... iar ca sa se scoata basma curata, probabil ca o vor da pe "mana criminala" sau "scurtcircuit" smile.gif.
Bwwlan
Nu cred ca e cazul sa ne bucuram sau sa fim "finuti ironic" in situatii de-astea...
Sunt momente cand un jto subtil detensioneaza atmosfera si alte momente cand e bine sa taci ca sa nu-si dea seama aia din jur ca esti simpluț. Asta e un moment de tip doi.
cj98czh
QUOTE(DApophis17 @ 16 Apr 2019, 09:28)
Ma consolez cu faptul ca de jos oricum nu se vedea mare parte din ce a ars.
*


Se vedea si se vedea chiar frumos ..

QUOTE(DApophis17 @ 16 Apr 2019, 09:28)
Ma distrez cand ma gandesc la "cum mama dracului a luat foc"
*



Din cate stiu eu era lucrari la partea superioara ...
DragosP
QUOTE(R19/16v @ 15 Apr 2019, 21:40)
CMN n-ar fi luat foc...
*


De ce te-ai bucura de, sau ai dori, distrugerea muncii cuiva?
cj98czh
QUOTE(DragosP @ 16 Apr 2019, 10:00)
De ce te-ai bucura de, sau ai dori, distrugerea prostiei cuiva?
*



Te-am corectat ... aia nu este munca, este prostie cat casa .... fix de ce avea nevoie RO ... banii aia se puteau utiliza pentru multe proiecte care chiar ajutau populatia ... de biserici si crasme nu duce lipsa tara asta ... in schimb de multe altele da ... dar este o alta modalitate a prea mafiotului si oragnizatiei specializate pe care o conduce sa isi umple buzunarele, sa manipuleze in continuare, etc ...
ady77
Presupun ca atunci cand s-a construit Notre-Dame aia aveau de toate.
R19/16v
Pentru ceea ce reprezinta.
DApophis17
Macar notre-dame arata cumva, daca intelegi unde bat... in arta, stil, bun gust, spune-i cum vrei.
DragosP
QUOTE(cj98czh @ 16 Apr 2019, 10:06)
Te-am corectat ...
Nu e cazul să întreci limita bunului simț, nu am nevoie să mă corectezi ÎN quote.
QUOTE
aia nu este munca, este prostie cat casa .... fix de ce avea nevoie RO
*

De ex, într-un stadion cum e cel de la Cluj.
A, și-n spitale, că se pare că lumea a devenit ipohondră.
AndreiMR
Adica Romaniei nu ii trebuie spitale, sau arene sportive, sau chestii care imbunatatesc viata populatiei? Suntem ipohondri cand vrem spitale decente, fara gandaci si infectii, in loc sa vrem inca si mai multe biserici? Bai frate, de pe ce planeta sa fii sa sustii asa ceva? Wtf? blink.gif
DragosP
Ba României îi trebuie de toate, nu știu însă cine v-a dat dreptul de a stabili prioritățile.
marksman
QUOTE(AndreiMR @ 16 Apr 2019, 10:31)
Adica Romaniei nu ii trebuie spitale, sau arene sportive, sau chestii care imbunatatesc viata populatiei? Suntem ipohondri cand vrem spitale decente, fara gandaci si infectii, in loc sa vrem inca si mai multe biserici? Bai frate, de pe ce planeta sa fii sa sustii asa ceva? Wtf?  blink.gif
*


Biserici sa fie, ca de acolo vin voturile!

LE: intre timp, in Romania, unde nu e nevoie de scoli si spitale...
xcss
Bunul simț?
dizzy
E vreunul dintre noi care se bucura ca a ars Notre Dame?
Daca da, sa zica tare, sa-si ia ban-ul si gata.
cj98czh
El este "in lumea lui .." dupa cum scrie si la avatar ... nu avem nevoie de spitale, sistem de sanatate, invatamant ... ca cu astea nu castiga biserica si politicienii bani ... cu o catedrala da ... ca manipularea si prostia trebuie "cultivata" si dupa cum vezi ... sunt destui adepti ..

DApophis17 - Notre Dame a trecut de 850 de ani ... arata intr-un mare fel ... a noastra prostie a nemului cum arata ? sa nu mai zic ca scopul ei nu are nici o treaba cu credinta .... poate doar cu partea financiara ..
R19/16v
Nah, stadioane sa plateasca cine le vrea. N-am idee de ce a trebuit sa platesc eu mizeria aia de stadion din Ploiesti, de exemplu.
Dar, da, sa nu se mai plimbe gandacii pe peretii holului spitalului judetean chiar ar fi o treaba buna.
Sa nu mai blocati tot DN1 cand sunt 3 zile libere si vreti la Sinaia, iar ar fi o treaba buna.
Sa mai zic?!
Cert este ca sunt foarte multi bani cheltuiti de un popor sarac pentru a satisface grandomania unui om bolnav.
Tu, dintre toti, Dragos, ar trebui sa fii de acord cu mine cand spun ca pentru "vindecarea sufletului" nu ai nevoie de atata opulenta. Se "vindeca suflete" si-n bisericutele de 200mp.
cj98czh
https://www.youtube.com/watch?v=eexmYusoQ3o

Cam asa ..
xcss
„Într-un răspuns de la începutul acestui an, la o interpelare a unui parlamentar, Ministerul Educației precizează 2.355 de școli au grupurile sanitare în curte și nu sunt racordate la apă curentă și canalizare.”

Cam atât despre priorități.
R19/16v
Haideti sa revenim la subiect.
Cic-ar salva structura de piatra. Au ce reconstrui.
ady77
Or fi gandit si francezii la fel.

#spitale nu catedrale.
cj98czh
A scapat destul de "usor" structura cica este intacta ... acoperisul este prabusit, multe statui si statuete erau demontate pentru restaurare ... cica nu sunt pierderi chiar atat de mari ... sunt curios cand o sa fie gata ..
ady77
QUOTE(R19/16v @ 16 Apr 2019, 10:41)
Haideti sa revenim la subiect.
Cic-ar salva structura de piatra. Au ce reconstrui.
*


De ce sa reconstruiasca? Sa o darame si sa faca un spital.
cj98czh
QUOTE(ady77 @ 16 Apr 2019, 10:41)
Or fi gandit si francezii la fel.

#spitale nu catedrale.
*



Compari sistemul nostru de sanatate cu al lor ? ... iti spun eu ca nu prea ai ce compara ... din pct asta de vedere noi suntem in anul in care a inceput constructia catedralei Notre Dame ...
R19/16v
Pentru ca scot o gramada mare de bani din treaba asta, din care, o parte or ajunge si pe la spitale cumva.
DragosP
QUOTE(R19/16v @ 16 Apr 2019, 10:36)
Tu, dintre toti, Dragos, ar trebui sa fii de acord cu mine cand spun ca pentru "vindecarea sufletului" nu ai nevoie de atata opulenta. Se "vindeca suflete" si-n bisericutele de 200mp.
*


Nu prea înțeleg de ce ghilimelele, da' în fine.
Corect, în acest caz să mergem pe forumurile franțujilor și să le zicem că n-au nevoie de Notre Dame.
Auzi, catedrală închinată Maicii Domnului! mad.gif
AndreiMR
QUOTE(DragosP @ 16 Apr 2019, 09:33)
Ba României îi trebuie de toate, nu știu însă cine v-a dat dreptul de a stabili prioritățile.
*



Bunul simt. Ala ar trebui sa stabileasca prioritatile. Cand cu banii cheltuiti de stat pentru o constructie megalomana fara nicio utilitate s-ar putea salva niste vieti, cred ca prioritatea e clara. Si o spun in calitate de crestin, dar nu de-ala habotnic. Nu tin minte ca invatatura crestina sa ceara sa se ia de la saraci ca sa se dea patriarhului, Iisus avea parca alta filosofie. Fiindca asta face mizeria asta de stat roman, ia de la saracii care n-au scoli, spitale, canalizare si tot ce lipseste si ii da unui dezvoltator de imobiliare.

QUOTE(R19/16v @ 16 Apr 2019, 09:36)
Nah, stadioane sa plateasca cine le vrea. N-am idee de ce a trebuit sa platesc eu mizeria aia de stadion din Ploiesti, de exemplu.
Dar, da, sa nu se mai plimbe gandacii pe peretii holului spitalului judetean chiar ar fi o treaba buna.
Sa nu mai blocati tot DN1 cand sunt 3 zile libere si vreti la Sinaia, iar ar fi o treaba buna.
Sa mai zic?!
Cert este ca sunt foarte multi bani cheltuiti de un popor sarac pentru a satisface grandomania unui om bolnav.
Tu, dintre toti, Dragos, ar trebui sa fii de acord cu mine cand spun ca pentru "vindecarea sufletului" nu ai nevoie de atata opulenta. Se "vindeca suflete" si-n bisericutele de 200mp.
*



Pacat ca forumul asta n-are buton de like. Postul asta ar merita unul.
DragosP
QUOTE(AndreiMR @ 16 Apr 2019, 10:47)
Si o spun in calitate de crestin, dar nu de-ala habotnic.
*


Gata, m-ai convins.
cj98czh
nu te cred radmasa.gif
cristic1982
Acum v-ați luat degeaba de cmn și de DragosP. Avem probleme în spitale și școli nu din cauza banilor dați către cmn, ci din cauza politicienilor pe care îi tot votați (inclusiv DragosP și ady77), aceași din '90 și până acum.
Așa cum palatul Parlamentului a devenit un simbol al Bucureștiului, cu toate lipsurile îndurate pentru realizarea lui, așa și cmn poate să devină.
Idem și pentru catedrala Notre-Dame, nu știți câți au sărăcit și câți au murit pentru realizarea ei, dar acum o consideri o capodoperă.
În fine, cred că îmi pierd vremea încercând să explic.
AndreiMR
@DragosP: Nici nu incercam. E limpede ca nu poti fi convins de nimeni. Daca vrea cineva spital decent in Romania e ipohondru, deci despre ce vorbim. Doar ca nu doream replici din alea...de crestin bun care incearca sa explice necredinciosului cat de mult greseste. Da, in calitate de crestin, nu cred ca in ziua de azi astfel de edificii isi au rostul. Nu intr-o tara cu infrastructura si educatie si sanatate de ev mediu.


R19/16v
QUOTE
e) Nu este permis atacul la persoana. Nu atacati persoanele ci ideile lor.
ady77
QUOTE(cristic1982 @ 16 Apr 2019, 10:52)
Acum v-ați luat degeaba de cmn și de DragosP. Avem probleme în spitale și școli nu din cauza banilor dați către cmn, ci din cauza politicienilor pe care îi tot votați (inclusiv DragosP și ady77), aceași din '90 și până acum.
Așa cum palatul Parlamentului a devenit un simbol al Bucureștiului, cu toate lipsurile îndurate pentru realizarea lui, așa și cmn poate să devină.
Idem și pentru catedrala Notre-Dame, nu știți câți au sărăcit și câți au murit pentru realizarea ei, dar acum o consideri o capodoperă.
În fine, cred că îmi pierd vremea încercând să explic.
*


up.gif

16 Apr 2019, 10:56:
QUOTE(AndreiMR @ 16 Apr 2019, 10:53)
@DragosP: Nici nu incercam. E limpede ca nu poti fi convins de nimeni. Daca vrea cineva spital decent in Romania e ipohondru, deci despre ce vorbim. Doar ca nu doream replici din alea...de crestin bun care incearca sa explice necredinciosului cat de mult greseste. Da, in calitate de crestin, nu cred ca in ziua de azi astfel de edificii isi au rostul. Nu intr-o tara cu infrastructura si educatie si sanatate de ev mediu.
*


Si daca nu se construia catedrala eram plini de infrastructura si educatie si sanatate din viitor?
cj98czh
https://www.hotnews.ro/stiri-esential-23083...t.htm?nomobile=

Dai banul ... adun prostimea ...

16 Apr 2019, 11:02:
QUOTE(ady77 @ 16 Apr 2019, 10:55)
Si daca nu se construia catedrala eram plini de infrastructura si educatie si sanatate din viitor?
*



Nu, dar eram cu ceva cu adevarat folositor facut ... se puteau face de banii aia 2 spitale regionale, renova multe scoli, etc, etc ... asa avem catedrala sus ... mare si frumoasa dar total inutila ...
AndreiMR
Habar n-am. Dar in mod cert niste sute de milioane de euro se duceau in alta parte, unde poate...poate erau folositi mai util. Poate se mai faceau niste toalete in scoala ca sa nu cada copiii in fose. Poate se igienizau 2 3 spitale sau se facea un nenorocit de pasaj rutier la Domnesti, sau o centura la Bals. Poate cu banii dati de Firea catedralei se curata mizeria din Spitalul Universitar din Bucuresti.

Aici sunt in mod cert ingropati intr-o cladire uriasa, cu o estetica discutabila, a carei singura utilitate e ca in ziua de Paste sau de Craciun poate gazdui mai multi oameni decat alte biserici. De parca in morala crestina e obligatoriu sa te inghesui cu alte 20000 de persoane, si nu ar fi acelasi lucru daca te-ai duce in biserica din cartier...
R19/16v
Va rog, haideti sa revenim la subiect!
Bwwlan
Nu, nu eram plini, dar eram mai impliniti.
Diferenta dintre ND si CMN e ca una e monument cultural UNESCO, cealalta e monument de grandomanie. Ca sa se ridice monstruozitatea aia din Buküreș a fost nevoie sa se doneze o caruta de bani de la buget, si de la ala local, si de la ala national, si nu-mi aduc aminte sa fi fost intrebat eu, catolic, daca sunt de acord ca banii din taxele mele de catolic sa se duca la un edificiu de cult ortodox. Daca astea ni-s prioritatile ca natie, sa avem cea mai mare catedrala ortodoxa din lume, construita cu bani publici, atunci am nimerit-o la fix.
Problema majoritatii romanilor ortodocsi (fara a generaliza) e ca tin post, cand trec prin fata unei biserici isi fac trei cruci mari, dupa care cu prima ocazie, baga si scot püle fara numar.
dizzy
Sunt convins ca daca nu se facea CMN - nu se facea in loc vreun spital modern, bine utilat, dotat, organizat, cu salarii decente.
Problema zilelor noastre nu este cum sa ii hranesti pe flamanzi ci cum sa ii saturi pe nesatui.
Exista destui bani, daca ar fi folositi cu cap si sa faca autostrazi, si niste spitale noi, si ceva stadioane, numai sa ne alegem oameni capabili.

Pace!
ady77
QUOTE(Bwwlan @ 16 Apr 2019, 11:05)
Nu, nu eram plini, dar eram mai impliniti.
Diferenta dintre ND si CMN e ca una e monument cultural UNESCO, cealalta e monument de grandomanie.
*


Acu' 900 de ani ND era tot monument cultural UNESCO?
wolfin
Chiar...am deviat de la subiect...

Ce treaba are acoperisul bisericii ND cu mantuirea noastra.

In ton cu off t opicul. Iara o murit un copil de 3 ani ....inecat intr o fosa wc de la scoala.

Ce oroare..ce chin....

cj98czh
QUOTE(ady77 @ 16 Apr 2019, 11:08)
Acu' 900 de ani ND era tot monument cultural UNESCO?
*




era acu 850 de ani ... se presupune ca am evoluat ... ei da, noi nu .... in ce tara civilizata vezi tu biserici la fiecare colt de strada ? ca in RO asa este ...si chiar dupa 850 de ani ... nu am fost in stare sa facem ceva atat de frumos si placut ochiului ca ND ... a iesit o mare hidosenie ...
Bwwlan
@ady77: la intrebari retorice nu obisnuiesc sa raspund. Era vreun argument ratacit pe-acolo, sau doar scriem propozitii si punem semnul intrebarii la sfarsit?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.