Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Plafoniera nu se aprinde cand deschid usa
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
sorinnn2006
Buna ziua.Am o mica problema,enervanta mai ales seara.Un Renault Symbol din 2008,cand deschid usa dreapta fata nu se aprinde lumina plafoniera.La toate celelalte usi merge,inclusiv la portbagaj.Firele care trec prin maunchiul de langa usa sunt ok.Centralizarea functioneaza cu plafoniera(apinde/stinge).Nu imi dau seama de unde e ??A mai patit cineva? Multam anticipat
z_fdd bacau
ai bec cu led la plafoniera?
Teodor Bogdan
Si eu am C5W led la plafonieră si in portbagaj și nu sunt probleme smile.gif
Verifică contactele din plafonieră, eu am schimbat o plafonieră fiindcă nu se aprindea pe a doua poziție smile.gif)
Yan78
Zici că funcționează plafoniera cu celelalte usi, n mă pot gândi decât a problema adică Contact ușa dreapta. Verificați cu un ohmmetru.
sorinnn2006
La plafoniera am bec normal,nu led.Problema e sigur de la usa dreapta ,dar nu stiu de unde sa incep rezolvarea problemei.Plafoniera e ok,nu e oxidata,toate sunt ok acolo.
z_fdd bacau
atunci verifica partea electrica de la portiera...

intrebam de led pentru ca unele modele de bec functioneaza doar pe o singura pozitie a plafonierei, trebuie folosit un bec cu led fara polaritate, ca sa mearga si la deschiderea usilor si la actionare manuala...
verde
Cauta intrerupatorul pe stalpul usii. Cand deschizi usa , ala se inchide si da legatura de masa (minus) . Cand e inchisa usa apasa pe maciulia aia imbracata in cauciucsi circuitul e deschis. Cand deschizi usa se inchide circuitul.
onlinedriver
Scoate cu grija intrerupatorul din usa si desfa-l ajutandu-te de doua surubelnite late dar mici (subtiri). Inauntru ai doar un arc mare. Curata contactele interioare. Le ai oxidate si murdare. Sau schimba-l!
yellowblade
Salut, scuze daca dezgrop acest topic vechi dar m-am gandit ca nu are rost sa deschid altul nou pentru problema mea, fiind asemanatoare cu aceasta.

Vreau sa pun led la plafoniera dar din cate am vazut ca s-a discutat pe forum, eu am plafoniera accea ovala, trebuie in anumit tip de led ca sa mearga si pe functia automata la deschisul usilor. Aveti vreo recomandare ce led sa iau?
@Teodor Bogdan mai stii cumva ce led ai avut pus la plafoniera?

Sarbatori fericite tutoror, alaturi de cei dragi!!
tulin
bec led nepolarizat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.