Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sfat Achizitie Megan Sedan
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane IV
AlexG.
Salutare,

Am nevoie de ajutorul vostru pentru a ma hotara daca este o alegere buna sa cumpar un Megan IV si ce cutie de viteze sa aleg.

Am fost in reprezentanta la auto marcus grup si am primit o oferta de 17300 e pentru Megan Sedan TCe 140 GPF (cutie manuala). La pretul asta trebuie sa mai adaug culoarea (am omis sa o adaugam in simulare).

Am citit forumul si am vazut ca sunt destul de multi ce reclama probleme si asta ma cam sperie, avand in vedere ca este vorba de o masina noua care costa totusi destul de multi bani. Ca si probleme, am vazut ca lumea se plange de vajait la acceleratie, scartait al ambreiajului, probleme cu planetarele (lipsa vaselina in burduf), suierat aer pe la geamuri etc.

As vrea sa stiu daca cei ce poseda o astfel de masina au reusit sa rezolve aceste probleme sau nu le-au intalnit la masinile lor.

De asemenea, ce ar fi mai ok sa aleg, cutie manuala (varianta pe care o prefer) sau o cutie automata care ar rezolva si problema ambreiajului biggrin.gif .

Maine urmeaza sa discut cu reprezentantul de vanzari, deci mi-ar fi de folos niste raspunsuri destul de rapide.

Thanks smile.gif
b06fcn
La banii astia cred ca un Hyundai Elantra e mai de luat in seama, sigur e mai fiabil decat un romb facut la turci...Si mai vine si cu motor serios, aspirat, la putere apropiata...
cristianradu37
Salut Alex. Aceasi dilema am avut-o si eu cand am comandat masina. Am citit mai mult pe forum dupa ce am facut comanda si m-am speriat de problemele gasite (bielete, troncanit amortizoare, chedere si cate altele). Din fericire nu am avut nici o problema din cele enumerate si nici de alt tip. Observ ca in ultimile luni nu a mai aparut nici un caz cu bielete sau bucsi amortizor- renault a corectat din mers problemele. Cazuri izolate cu diverse probleme vor aparea mereu si nu numai la renault. In masura in care poti face un drive test cu o cutie edc (nu neaparat megne - cutia e aceasi) e aproape sigur ca o sa o preferi pe aceasta si scapi si de posibila problema cu scartaitul ambreiajului.
Andy_ACS
1.3 TCE (140 sau 160 daca iti permiti) + cutie manuala e recomandarea mea. Ca echipare e pacat sa nu iei Intense, daca iti permite bugetul.
Eu am hatch diesel de un an si 20.000 km fara probleme (singura chestie pe care a avut-o de noua e ca freaca chederul la usa din dreapta).
Diesel nu recomand deoarece diferenta de oret e prea mare in acest moment fata de benzina. Nu merita.
De asemenea la cutia de viteze - daca te descurci bine cu manuala e avantaj si financiar si ca intretinere si costuri ulterioare si ca fiabilitate. Si pentru unele persoane e si mai placut.
AlexG.
Multumesc frumos pentru raspunsurile de pana acum smile.gif. Voi face si un test drive cu o cutie automata, dar inclin catre una manuala (diferenta de bani + placerea de a controla turatiile). Insa, la cutia manuala ma pune foarte mult pe ganduri problemele semnalate la ambreiaj.. totusi este vorba de o masina noua.

@b06fcn, M-am uitat si la hyundai (1.6 l, 128 CP, benzina, automat, Exclusive), apare la ei pe site cu un pret promotional de 17.951 €. Nu stiu daca mai e valabila oferta. Ca minusuri la elantra, are 128 cp si un cuplu mai mic 155. Ma intereseaza si dimensiunea portbagajului, care in cazul acesteia este ceva mai mic 458 l. Voi da un telefon si la ei sa vad ce oferte mai au

7 Apr 2019, 14:35:
Si inca o intrebare: Cat de silentioasa este masina? Incepe sa vibreze plasticul pe ea de la un anumit numar de km? Nu prea suport greierasii biggrin.gif
goguspan
de silentioasa e silentioasa smile.gif Nici la 200 nu pra auzi motorul smile.gif)
AlexG.
QUOTE(goguspan @ 7 Apr 2019, 14:38)
de silentioasa e silentioasa smile.gif Nici la 200 nu pra auzi motorul smile.gif)
*



Din comentariul tau inteleg ceva de genul "Macar silentioasa este ca in rest.. vai si amar smile.gif)".
ethical
- 1.6 dci intens here.. motorul e super, mi`ar fi placut sa fi fost disponibila automata pt el, 1.5 n`am vrut pt ca imi place sa mai alerg cateodata
- consumul exterior este surprinzator pt mine, in oras rareori folosesc masina
- am zgomot la denivelari.. o sa merg sa vad ce e cu el
- parca sa zic ca a aparut un greieras dar nu sunt convins ca nu e vreo conducta sau ceva plastic printr`un buzunar al masinii (to be checked later)
- alte zgomote dubioase inca nu am auzit
- farurile led + keyless go sunt geniale pe echiparea asta

daca poti lua un intens, go for it.. pentru mine este o cu totul alta experienta interiorul masinii vs zen + farurile led..
cj98czh
exista topic de achizitie M4, nu mai este nevoie de inca unul ...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.