Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pas filet prezoane - dimensiuni
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane III
IonutGligan
Salutari,
stie cineva dimensiunile prezoanelor si pasul filetului de pe Megane 3 brek din 2010 ?

Ma intereseaza sa achizitionez niste prezoane antifurt si am vazut ca sunt mai multe tipuri si nu stiu care-s mai bune ca si forma doar ca ma intereseaza sa stiu pasul filetului si lungimea. Aveti asa ceva, v-ati pus, si daca da cate unu singur sau cate doua pe o roata ?

Pareri pro si contra ?

mersi
Robeert
httxps://www.olx.ro/oferta/set-prezoane-antifurt-originale-renault-logan-duster-megane-IDc7Kjq.html

6 Apr 2019, 17:36:
Încearcă originale ca nu dai greș cu ele. Eu așa am făcut și sunt mulțumit. Am pus câte un antifurt pe fiecare roată ca de atât îți ajunge setul.
silvanu96
M12 x 1,5 lungime 50mm min.
Ai grija la calitatea lor , cheia aceea de antifurt este o gluma.
cj98czh
la toate masinile care mi-au trecut prin mana, antifurturile alea erau primele care zburau de pe masina ..
silvanu96
Contra . Le consider probleme in plus. Nu mai alearga nimeni noaptea cu o roata la subrat, sa faca si el un ban...
IonutGligan
Ideea era ca am jenti de aliaj pe 17 hai sa zic ca or fi aprox 1000 lei toate 4 dar am pus anvelope noi care au costat peste 1000 lei, acesta este motivul pentru care as pune cate un prezon antifurt...

Legat de strangerea prezonului, (ca inteleg ca avand acele forme si cheita de strangere care e mai mult breloc) nu ar strange suficient de bine dar totusi nu sunt pe piata ceva prezoane mai bune adica sa aibe o strangere mai buna ?
Bugghy
Nici eu nu iti recomand antifurt. Nu e vorba ca nu ar strange suficient de bine, ci faptul ca se uzeaza foarte usor capatul ala cu care desfaci. Am avut pe alte masini asa ceva din fabrica si am ajuns sa umblu din vulcanizare in vulcanizare sa imi desfaca prostia aia de antifurt, pentru ca s-a dus cheita. Sa vezi atunci distractie.
cj98czh
sa vezi ce bine este sa stai la 3 dimineata pe Valea Oltului in ploaie ca un antifurt din ala s-a bulit ... nu recomand deloc pentru problemele potentiale pe care le poate cauza .... eu le arunc sau le dau gratis la altii care vor sa se simta "protejati" ...
IonutGligan
Deci singura varianta ramane sa imi reactivez senzorul de proximitate ca pare a fi cel mai eficient numai ca fiind la bloc va alerta de fiecare data cand cineva intra in perimetrul senzorului... si cum trec mereu trecatori, carucioare cu copii, sau copii in joaca... va fi putin deranjant fapt pentru care initial l-am si dezactivat dar asa cu prezoanele astea parca l-as repune in functiune.

Ok multumesc de sfaturi, asta am vrut sa aflu inainte de a da cu bota-n balta...
einstein1984
sezor anti ridicare ar face treaba mai bine si mai discret
IonutGligan
Si cum am trecut de la prezoane antifurt la preventie... nu zici tu rau dar si senzorul de soc cel care se regaseste in fiecare unitate de alarma face aproximativ acelasi lucru fiindca si acela daca are reglata sensibilitatea pe maxim simte orice vibrare gen masinile cu tobe sport care trec pe langa sau cand un copil pe bicicleta loveste cu cotul oglinda masinii, ma gandesc ca si daca incerca careva s-o puna pe butuci sa-i fure rotile tot ar trebui sa se simta o mica zdruncinare... si sa activeze alarma prin cateva bipuri.
silvanu96
O mica paranteza, Nu se mai uita nimeni la jante M sau AMG ??
Acu vreo 3 ani ma intreaba cineva daca stiu ce roti se mai fura pe la capitala? cica rezerva de Logan nou ... ii da un sut la capac si te lasa ...chior.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.