Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Anvelope fata "lasate" sau "pe pana"
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
bogdan razvan
Stimati domni, am masina echipata cu anvelope Dunlop Sport Maxx RT2 225/45Z/R17 91Y si pe putea fata rotile arata de parca am pana. Nu am manualul masinii iar pe stalpul masinii am trecute cateva detalii despre senzorii de presiune de la roti. Mentioned ca pe spate am presiune 2.5 si pe fata am 3 si cu toate astea tot arata putin desumflate. Masina este Grand Tour din 2001 cu motor 1.9 dci. Ma intereseaza daca cineva are manualul masinii ce presiune recomanda producatorul pentru dimensiunea aceasta de anvelope. Pe spate anvelope le arata super cu presiunea de 2.5. Va multumesc anticipat.
mars
Conform manualului (link): 2.2 cu 2.1 sau 2.0 cu 2.1, depinde de codul masinii.
bogdan razvan
Salut si multumesc de raspuns. Asa am incercam prima oara si pt ca am citit pe forumul Renault dar anvelopele erau aproape "pe janta" daca pot sa spun asa. Jantele sunt bune si nu pierd presiune la nici o roata. Anvelopele sunt facute in Germania si nu am facut 3000 de km cu ele,tocmai de aceea am hotarat sa intreb pe forum.

18 Mar 2019, 23:07:
Cand am cumparat anvelopele cel de la vulcanizare a bagat 4 atm presiune ca sa puna anvelopele pe jante cu toate ca a folosit "vaselina" din plin.
mars
Eu vad aici (link) ca, pe dimensiunea 225/45R17, ai nevoie de anvelope XL, cu indice de sarcina 94. Daca e asa, si zici ca alea de pe masina au indice 91, normal ca nu arata cum trebuie si poti avea probleme la ITP. In cartea masinii ce scrie?
bogdan razvan
Salut, in cartela masinii am jante de 16 pe care le folosesc iarna cu anvelope de iarna.
mars
Pe site-ul Michelin scrie la fel: 94 (XL). Deci va trebui sa le tii mai umflate, nefiind ce trebuie. Oricum, ITP-ul nu-l iei decat iarna.
cj98czh
asta este tare .... cumperi anvelope nepotrivite si dupa aia spui ca nu stau cum trebuie ...

de exempu, la Vagon, am pt 17" indice 97H, pt. 18" 100w, iar 19" 98y, atentie la aceste detalii cand se cumpara anvelope ..
audiofilu'
QUOTE(mars @ 18 Mar 2019, 22:39)
...ai nevoie de anvelope XL, cu indice de sarcina 94. Daca e asa, si zici ca alea de pe masina au indice 91, normal ca nu arata cum trebuie...
*



Cred ca doiteul meu are in CI indice 96, anvelopele pareau ok.
Acum cred ca am (sa ma uit) indice 92 si cel putin pe partea dreapta fata (unde e motorul) roata pare mai dezumflata desi chiar daca pun 2,5-3bar (pentru proba) nu arata ca pe spate.
Jante originale Renault.

Asa de mult sa conteze 96 vs 92? Diferenta pe care o suporta e mica, 630kg vs vreo 730kg.
cj98czh
100 kg/anvelopa nu este chiar putin ..
audiofilu'
De fapt sunt doar 80 de kg dar nu cred ca de exemplu pe roata fata dreapta sunt mai mult de 350-400 de kg.

Oricum de acum inainte voi lua doar 96V, asa cum a venit initial.
mars
Inseamna ca ai 205/60R16. Alea au 92 (normale) si 96 (XL). Din cauza ca ai PDG wink.gif.
audiofilu'
Acum am Dunlop BlueResponse 205/55/R16 91V.
Vreau sa pun pe 60 dar si indice de greutate 96.

Nu mai am PDG, am schimbat toata amortizarea fata.
OVIDIUS
La mine in talon scrie minim 91v. Parca a venit din fabrica cu niste Continentale 92v. Si am si PDG...In fine. Acum am 96w.
audiofilu'
Pentru iarna am 205/60/R16 96H si e diferenta mare, nu neaparat doar din flanc (inca un centimetru), pare si anvelopa mai rigida.
audiofilu'
QUOTE(mars @ 29 Oct 2012, 22:11)
Am jante pe 16, modelul din poza.
*


[attachmentid=1628102280]
Exact astea erau si rotile mele originale, se vede ca scrie pe ele 96V. Pe doite.
Am pus si eu poze mai clare/mari dar nu mai stiu pe unde..
Interesant e ca in CI spune doar 91V iar in talon cred ca scrie 96V asa cum a venit pe masina.
Flancul celor cu 91V e moale, par dezumflate.

http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=409...dpost&p=2721913
Asa aratau jantele pe 17" cat timp le-am avut... pe fata la fel de lasate anvelopele.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.