Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme ambreiaj
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane IV
cornel73
Buna ziua,
Sunt nou pe forum.Sunt posesorul unui Renault Megane Sedan varianta Intense achizitionat Decembrie 2018 de la AutoCobalcescu.Masina are 1200 km la bord. De pe la 900 km rulati auzeam un zgomot cand apasam ambreiajul (un fel de scartait ca si cum nu e gresat).La inceput foarte incet apoi mai tare(dupa ce se incalzea).Am fost la Autocobalcescu si verdictul a fost sec :trebuie schimbata pompa de ambreiaj.Acum astept sa vina din Franta .Totusi ce ma mira e ca problema a aparut asa repede.Masina fiiind in garantie astept.
Va tin la curent ! mad.gif
D@ni3lito
Ce motor are masina?
meg2s
@cornel73: uite aici (post #15):
https://www.reno.ro/Problema-ambreiaj-t3194...-p4817538.html#
tocmai s-a discutat de dimineata, aceleasi simptome, aceeasi solutie.
brandy_tdi
Cititind si pe alte forumuri renault din uk si franta, aceasta problema apare si pe kadjar si pe megane4, e posibil ca zgomotul sa revina chiar si dupa inlocuirea rulmentului de presiune. Nu stiu daca are rost inlocuirea lui din moment ce ambreiajul lucreaza corect.
brandy_tdi
Am inlocuit pompa de ambreiaj si zgomotul se aude la fel. Urmeaza probabil cilindrul receptor adica rulmentul de presiune al ambreiajului. Ideea e sa vedem daca este acoperit de garantie.
Am trimis la garantie si la vocea clientului problema respectiva. Revin cu un raspuns in functie de decizia lor.
cornel73
Acum 2 saptamini cei de la Autocobalcescu au comandat pompa ambreiaj..Ieri am schimbat-o si nu s-a intamplat nimic.Am fost azi si dupa ce am stat de la ora 8,30 la ora 17 mi s-a spus ca se asteapta maine nu stiu ce aprobare.Urmeaza maine sa ne auzim..masina are 1500 km.
brandy_tdi
Probabil ca sa desfaca cutia de viteze sa ajunga la receptor.
meg2s
@cornel73: ce motorizare ai?
Mi se pare mie, sau majoritatea problemelor raportate pe partea de zgomot ambreiaj au fost la benzinare? (nu ma refer aici la zgomotul de la vibratia conductei)
brandy_tdi
Dupa schimbarea pompei de ambreiaj zgomotul persista. Asa ca dupa a 4-a intrare in service pentru constatari in decurs de 1,5 luni urmeaza sa schimbe iar pompa de ambreiaj pe garantie.

De asemenea in 3000 de km, s-a gasit antigelul sub minim si uleiul de la motor peste maxim.
gerula2006
Pai tot pompa o schimba, dacă mașină face la fel?
brandy_tdi
Ei sustin ca e defecta si a doua pompa. Vor sa se convinga daca e de-acolo sau nu. Dar sunetul provine din cutie nu de la pedala.
Dau un semn daca se rezolva ceva.
silvanu96
"Mi se pare mie, sau majoritatea problemelor raportate pe partea de zgomot ambreiaj au fost la benzinare?"
Mie mi se pare ca apar diferentele intre sedan si celelalte.
lcc
Dupa trei prezentari in service pe problema identica puteti cere banii pe masina. Vreti....castigati. Nu vreti...... Acum 3 zile am avut o discutie cu cineva care a luat BANII pe un Opel fara sa ajunga in instanta.
cornel73
Salutare,
Dupa schimb,pompa,conducta -mers la fel au ajuns la concluzia ca trebuie schimbat tot angrenajul,kit ambreiaj.Astea toate dupa ce m-a lasat ambreiajul la 300 km de Bucuresti.
Nu se mai ridica pedala de ambreiaj si nu puteam schimba vitezele.Astea in conditiile in care mi-au zis ca pot sa merg.Azi e ziua cea mare..schimbare tot kitul ambreiaj...masina noua 2450 km. Va tin la curent !
cornel73
Salutare,
Am schimbat ambreiajul cu totul...mi-au zis ca era de la rulment...acum merge intr-adevar cum trebuia sa mearga.
goguspan
bine ca ai rezolvat o, asta conteaza smile.gif
Renault RS
QUOTE(cornel73 @ 9 Apr 2019, 15:11)
Salutare,
Am schimbat ambreiajul cu totul...mi-au zis ca era de la rulment...acum merge intr-adevar cum trebuia sa mearga.
*


Sunt curios cat te tina si asta nou.
D@ni3lito
cornel73 Posted Today, 15:11
Salutare,
Am schimbat ambreiajul cu totul...mi-au zis ca
era de la rulment...acum merge intr-adevar
cum trebuia sa mearga.

Salut.Care era problema mai exact la ambreiaj?
Ce facea?Ce motor are masina?
ionel Marcel
cornel73, sa înțeleg ca schimbând întregul kit de ambreiaj, cu pompe și țevi, nu se mai aude zgomotul ala de rontaială?
Eu astăzi am mers sa îmi schimbe biletele și le-am sesizat și zgomotul făcut de conducta, au izolat într-un fel conducta, dar zgomotul de rontaiala se aude acum după 50 km/h și mai slab. Înainte îl auzeam de la 30 și mai tar3
cornel73
Salutare tuturor!
Am facut deja cu masina 1000 km , masina merge bine , nu mai am probleme cu scartait,rontait etc. adica merge banuiesc normal.Masina are motor de 140 cp TCE.
VS31TZU
Bună ziua! Curând voi fi posesorul unui megane 4 hatchback 1.3 tce și aș dori să știu dacă problemele la care faceți referire sunt doar la sedan sau apar și la hatchback? Mulțumesc.
Ciprian.Hanu
Salutare!
Referitor la ambreiaj am și eu următoarea problemă:
Anul trecut în vară am schimbat pompa de ambreiaj deoarece pedala "cădea" uneori, eram nevoit să o ridic cu vârful piciorului sau cu mâna.
După această operațiune la ceva vreme am observat o altă problemă, pedala se blochează undeva la 3/4 din cursă la revenire (în partea de sus) și "mă lovește în talpă"
Ascultând alți "mecanici" am schimbat lichidul de frână (DOT 5.1) dar nici o schimbare.
Acum am pregătit încă 1 litru de lichid de frână original ((DOT 4+) apropo este suficient 1litru?) pentru o nouă înlocuire.
Știe cineva dacă se face aerisire la ambreiaj, sau cum aș putea scăpa de această situație ciudată?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.