Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Aeresire sistem racire SCENIC 3 1,5 DCI 110 CP
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Scenic, Scenic RX4, Scenic II, Grand Scenic, Koleos
4EVR
Salut! De 1 luna de zile sunt posesorul unui Scenic 3 1,5 dci 110cp 2012
Fiind adus din Franta la 140000 km , am schimbat distributie, curea accesorii, ulei, filtre etc. Am facut operatiunea impreuna cu un mecanic auto, bun prieten. Nu am gasit nimic despre cum se aeriseste sistemul de răcire, avand in vedere ca la schimbarea pompei de apa am pierdut ceva lichid de racire. Ajutati-mă cu un sfat despre cum se scoate aerul din instalație, avand in vedere ca nu am gasit nici un aeresitor pe instalație! Multumesc anticipat!
ProfiBv
Se face automat.
Aerul se aduna in vasul de expansiune .In prima faza ,la inlocuirea antigelului , am lasat motorul sa mearga si am tot completat in vas , putin peste maxim . Apoi am pus dopul si dupa un drum mai lung , sau dupa ce se incalzeste motorul astfel incat sa deschida termostatul , l-am mai completat odata pana la maxim.
Nu deschizi vasul cu antigelul incins !
La schimb de antigel mi-a intrat 5,5l amestec 3L apa distilata si 3 antigel tip D Renault.
robert2
Salut,pe carcasa de termostat este un dop cu filet,gen capacel valva roata, cu motorul oprit il desfaci il lasi pana curge lichid .
4EVR
Multumesc pentru sfaturi ! O seara linistita !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.