Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pret Distributie
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio IV
MONT404
Salut.
A venit timpul sa schimb distributia la al meu clio IV , 1.5 motorina, 75cp.
Am fost la un service in bucuresti, mi-a dat oferta in total de 1600 ron . (schimb distributie, pompa apa, rola intinzatoare, si accesoriile..) mi' se pare cam mult. piesele 1100 ron si manopera 500 ron.

Voi unde va faceti distributia?
xmisterx
Uite ce am gasit eu la o scurta cautare,( am postat link-ul pt a ajuta omul nu pt reclama)

https://www.autokarma.ro/piese-auto-renault...u%20pompa%20apa

Asta e kit-ul de distributie la care mai adaugi antigelul si manopera.
cj98czh
doar ca el zicea de kit de distributi, kit accesorii + pompa de apa .. tot nu iese vreo 1100 ...
xmisterx
Da, pe asta nu l-am vazut, pretul lui este aprox. 250 de lei, deci iese clar mai ieftin.
crisolro
1600ron????? ohmy.gif - cu banii astia o faci de doua ori
am facut de doua ori distributia la un symbol dci (kit distributie, kit accesorii, pompa apa), schimbat tot ca la carte (role, curele si ce-o mai intra) si nu tin minte sa fi dat mai mult de 750-800 ron, parca nici atat
niciodata nu cumpar eu piese!!!! cine face lucrarea le comanda si raspunde de intreaga lucrare, nu am chef sa ma plimb intre service si magazinul de piese daca nu se potriveste ceva sau daca apare vreo problema ulterioara
service "de cartier", decent, nu in curte la Dorel Servisel

niciodata nicio problema

in august se fac 4 ani la Clio 4 1.2, iese si din garantie si desi nu va avea mai mult de 45k km (stiu ca-s putini dar nu ma joc cu norocul), ghiciti unde ma duc pentru distributie?????? wink.gif
fac pariu ca la reprezentanta devizul va avea 4 cifre in timp ce "dincolo" ma va costa cam cat dadeam la reprezentanta pe o revizie mica
sisifjunior
Edit: bad post, bad post.
Condividerea de informații a devenit obiect de miștocăreală, așa încât nu merită efortul.
cj98czh
acu stii vb. aia ... nu este prost cine cere ...
Laurtm
Clio Estate 1.5 dci 2016, 90 cp, 70.000 km, schimbat ieri kit-ul de distributie, pompa de apa, curea accesorii + revizia (ulei, filtru ulei, filtru comb., filtru aer). Platit 1600 lei la service autorizat (nu reprezentanta).
Motivul inlocuirii distrib.: zgomot rulment rola si la inlocuire s-a constatat rugina pe pinioane si pe interiorul curelei.

Corectie: filtru de comb. il aveam cumparat de mai demult, deci nu intra in cei 1600 lei ca si piesa, doar manopera.
crisolro
din aia 1600, probabil cam 1000 e distributia (piese si manopera) - deci se poate si garantia nu e mai mica decat la reprezentanta
acu sincer, daca diferentele nu ar fi atat de mari, eu as merge in reprezentanta insa ei cer aproape dublu
dar adaosul ala mare la piese si timpul normat facturat nu fac decat sa alunge clienti
goodrich
Salut,

Clio 4 1.5 dCi, 75 cp, schimbat distributie saptamana trecuta la reprezentanta Renault in Arad cu preturile:
1.) Manopera 435 ron
2.) Kit distributie OE RENAULT 284 ron
3.) Set curea transmisie cu caneluri OE RENAULT 306 ron

Coduri de piese OE Renault primite de la espacern (multumesc inca o data pentru ajutor!) si piesele cumparate de pe epiesa.ro.

Am stat in service-ul Renault (langa mecanic) sub 2 ore pana cand mecanicul a terminat lucrarea.

Bafta!
MONT404
multumesc tuturor pentru raspunsuri.

am pus in cos urmatoarele : http://tinypic.com/r/sv27w4/9

sunt ok ?
voi unde ati schimbat distributia? la un pret ok ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.