Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Fluctuatii curent
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
b3stie
Cine ma poate ajuta ca nu stiu ce sa mai fac
Am urmatoarele probleme electrice
daca aprind faza scurta creste intensitatea luminoasa in functie de turatia motorului
daca dau drumu la ventilatie pe 4 se aude o variatie la ventilatoru care baga aer in masina
Mentionez ca am schimbat urmatoarele piese
Releu incarcare
Grupu de diode
Bateria este noua are o luna
Releu si diodele au maxim 6 luni de la schimbare
xmisterx
Ai schimbat cumva alternatorul?? Despre ce motor e vorba??
myhay1208
Masoara tensiunea in timp de accelerezi. N-ar trebui sa ai mai mult de 0.5-0.7V de la minim la maxim. Ar trebui sa fie in jur de 13.7 - 14.4V la incarcare in functie de consumatori si turatie. Daca variaza totusi mai mult de 0.7V ar fi bine sa verifici incarcarea alternatorului. Ceva pare ca nu-i ok acolo. Posibil releul de incarcare ?
b3stie
motor este 1.4 8v alternatoru este original nu a fost schimbat

<span class='edit'>13 Feb 2019, 07:14:</span>
releu de incarcare este nou la fel si diodele si fluctuatile de curent au fost si inainte de schimbare releului asa ca am fost la un electrician si am schimbat releu pelanga asta se aprindea usor martoru de la baterie in culoarea portocalie seizabil numai la intuneric dupa schimbre lui si le dioelor nu se mai aprinde numai ca de fluctutii nu am scapat am sa masor si ce ai spus tu sa vad
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.