Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Zgomot zona roată.
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
Șerban Ionuț
Bună ziua.
In luna iunie 2018 am achiziționat un clio 4 motor 1.2.
Acum 3 luni am observat un zgomot ca un scârțâit in zona roților in momentul in care ajunge la viraj maxim stânga-dreapta.
După o vizită la un service de reprezentanță Renault, i s-au înlocuit flanșele amortizoare. Din păcate, zgomotul a rămas.
Partea ciudată e că zgomotul dispare după ce motorul se încălzește.
Am dus mașina și a doua oară in service unde mi s-au dat același răspuns, că sunt flanșele amortizoare de vină. Nu cred că asta ar fi cauza problemei așa că pun o întrebare aici pe forum poate cineva a mai pățit așa cu mașina.
Deci, există vreun posesor de clio 4 2018 care are/a avut această problemă?
wolfin
nici daca am avea un glob de sicla nu ne am da seama. pot fi multe cauze...poate pompa servo..poate o planetara (in mers)..poate anvelopa (in mers) poate atinge roata o aparatoare...un capat de bara...multe.

flansele nu scartie...bocane..la gropi.

daca ai idee de ceva mecanica..ridici cate o roata fata (dupa ce ai asigurat masina bine) si o invarti..tragi de ea stanga dreapta sus jos...inclusiv bracata la max. excl.gif excl.gif excl.gif excl.gif

masina asigurat bine..ca nu cada pe tine...(capra ..roti sub prag ...nu doar cric)


mai zici cand se incalzeste nu mai face....sa nu fie o curea....aia scartie.

cauta servisul care trebuie...nu stiu serus erau mai seriosi...parca...acu daca esti din caracal...pica serus
z_fdd bacau
scartait sau bataie/pocnituri?

zona rotilor inseamna spre exterior sau spre interior (sub masina)?
daca tii volanul bracat (virat) maxim, pe loc, face sau nu?
alexgeogabriel
Huruit, scartait, frecus? Eu as zice ca e pompa de servo care huruie la bracarea rotilor, nu e neaparat defect daca nu huruie foarte tare. Asta se intampla la majoritatea Clio-urilor cu servo, chit ca e din 2000, fie ca e model mai nou. La unii se aude mai tare pe una dintre parti. Depinde ce e defect pe bune si ce"asa face toate".
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.